Skip to Content

<

Drevorez/Woodblock

A cache by Hendryšáci z Oder Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/7/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Touto keší vám chci ukázat poměrně nenápadnou dřevěnou stavbu,která si ale určitě zaslouží vaší pozornostDřevořez u nádraží v OdráchJak to vzniklo ?

Příznávám se,že tuto stavbu jsem dlouho opomíjel a vůbec jsem si ji nevšiml,do té doby než jsem našel na internetu zajímavý článek pojednávající o tomto dřevořezu (článek je uveden v odkazu)

Tento dřevořez vznikl ze spolupráce Českých drah,Města Oder a Historicko-vlastivědného spolku v Odrách a to v letech 2009 – 2010. V roce 2009 bylo nutno řešit špatný zdravotní stav dvou stromů rostoucích před železničním nádražím. Při místním ohledání bylo zjištěno, že jasan je napaden dřevokaznou houbou, způsobující silné prosychání koruny a lípa je napadena jmelím bílým.
Poněvadž by ani nákladné odborné ošetření nevedlo ke zlepšení stavu a k zajištění bezpečnosti obou stromů, bylo Odborem životního prostředí Městského úřadu Odry, povoleno skácení jasanu a lípy s podmínkou jejich nahrazení dvěma novými javory. Zástupkyně Českých drah na tomto jednání navrhla městu Odry, aby torzo lípy využilo k dřevořezbě propagující Odersko. Záměr byl schválen Radou města Oder, takže se provedení dřevořezeb mohl zhostit člen Historicko-vlastivědného spolku Odry – pan Petr Kučerka starší z Oder.

Nejdříve pracovníci zaměstnaní u městské veřejné služby, odkornili a oloupali třímetrové torzo lípy a horní řeznou ránu natřeli herbicidem. Poté stolař Pavel Kučerka z Klokočova torzo kmene opatřil kuželovou dřevěnou stříškou, takže jeho otec - pan Petr Kučerka z Oder mohl začít s prací na dřevořezu. Vhodné náměty byly odsouhlaseny na schůzce Historicko-vlastivědného spolku Odry. Pak si pan Kučerka shromáždil předlohy ve vhodném měřítku a v červnu 2010 zahájil řezbářskou práci.


Dřevořez se snaží přiblížit nejzajímavější památky horního Poodří kolem řeky Odry od jejího pramene po Moravskou bránu.
Povrchovým dřevořezem tak pan Kučerka postupně ztvárnil následující motivy :


- Slezskou orlici
- Znak města Oder
- Železniční motivy
- Pramen řeky Odry
- Hospoda „U pramene“ v Kozlově
- Větrný mlýn v městě Libavá
- Kostel ve Staré Vodě
- Královská studánka ve Staré Vodě
- Skála P. Marie u Spálova
- Vrásový soubor u Klokočůvku
- Švédská skála ve Spálově
- Dřevěná zvonička v Jakubčovicích
- Vodní mlýn v Loučkách
- Památný strom v Loučkách
- Ocelový most a kaplička v Loučkách
- Kostel sv.Bartoloměje v Odrách
- Kostelní zvon
- Kašna na náměstí v Odrách
- Katovna v Odrách
- Polokruhová bašta v Odrách
- Historická těžba galenitu
- Památník J. G. Mendela v Hynčicích


Pan Kučerka se řezbářství věnuje od svého odchodu na důchod. Jeho oblíbenými pracemi jsou plošné dřevořezy, kterými například zdobí klátové úly. Řezbářskou dílnu má u svého syna Petra v Klokočůvku.Jak najít keš ?Mnozí z vás už většinu zajímavostí vyobrazených na dřevořezu určitě zná...ostatně já osobně bych neznal téměř ani jednu z výše zmíněných zajímavostí,nebýt GEOCACHINGU.

Nalezení krabky je vcelku jednoduché.
Na úvodních souřadnicích naleznete zmiňovaný dřevořez,podle kterého odpovíte na několik otázek,týkajících se dřevořezu.Všechny otázky lehce odpoví jednak místní,ale i v pohodě lidé,kteří okolí moc neznají.

Písmeno "A" získáte tak,že určíte,která památka na dřevořezu se nachází pod "Skálou P.Marie" ?Písmeno "B" získáte tak,že sečtete všechna čísla LETOPOČTU,který se nachází na dřevořezu nad lokomotivou.Písmeno "C" získáte tak,že určíte,která památka na dřevořezu se nachází pod "kostelním zvonem" ?Písmeno "D" získáte tak,že určíte,která památka na dřevořezu se nachází pod "Katovnou" ?

Písmeno "E" získáte tak,že sečtete všechna čísla LETOPOČTU,který je na dřevořezu vyobrazen na "Kašně na náměstí v Odrách"


Písmeno "F" získáte tak,že spočítáte,kolik oken má na dřevořezu vyobrazený "Zděný větrný mlýn" (dveře se nepočítají ! )Po získání všech čísel je stačí dosadit do tohoto vzorce a vzhůru pro "gadget" finálku

N 49° 40.(C-E)(D-F)(A+B-C)
E 017° 49.A(C-B-D)(A-F)

ENGLISH VERSIONVia this cache,I want to show you inconspicuous building,which deserves your attention

Woodblock near station in OdryHow it begin ?

This woodblock was created by coopeartion of Czech railways,city Odry and Historical association in Odry,in 2009 - 2010.In 2009 trees were attacked by mushroom and mistletoe.
There was no chance,how to save these trees,so city decided to cut them.However,the Czech railways proposed to use trees as a woodloblock,propagation of local area and this proposal was approved by Odry.Then Mr. Kučerka started making woodblock.


Woodblock is showing the most interesting monuments of local area.


How to find a cache ?Finding of cache is quite easy.
On the opening coordinates,you will find this woodblock and you have to find out some informations.All questions are easy as for native people and also easy for foreigner.

You will get letter "A",that you will find out,what monument on the woodblock is located under the "Rock of Panna Maria ?You will get letter "B",that you will count up all numbers of YEAR,which is located under the locomotiveYou will get letter "C",that you will find out what monument on the woodblock is located under the "church bell " ?You will get letter "D",that you will find out what monument is located under the "executioner´s house" ?

You will get letter "E",that you will count up all numbers of YEAR,which is located on the "fountain of Odry´s square " ?


You will get letter "F",that you will find out,how many windows are on "windmill " ?After you will get all numbers,you can appoint them to this final formula :

N 49° 40.(C-E)(D-F)(A+B-C)
E 017° 49.A(C-B-D)(A-F)


Additional Hints (Decrypt)

pulgrw zr, ng arfcnqah

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

352 Logged Visits

Found it 318     Didn't find it 3     Write note 8     Temporarily Disable Listing 4     Enable Listing 4     Publish Listing 1     Needs Maintenance 8     Owner Maintenance 6     

View Logbook | View the Image Gallery of 31 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.