Skip to content

Drtinova rozhledna Traditional Geocache

Hidden : 12/13/2014
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Geocache u Drtinovy rohledny na kopci Besedná (496 m.n.m.) . // Geocache nearby Drtina's look-out tower on Besedná hill (496 m.n.m.). For english, check bottom part of the listing.

Cache navazuje na původní geocache Zřícenina Drtinovy rozhledny, a to poté, co se po dlouhých letech podařilo vystavit vyhlídku úplně novou

Drtinova rozhledna v historii


Na počest významného rodáka Prof. PhDr. Františka Drtiny z nedalekého Hněvšína byla dne 11. července 1926 slavnostně otevřena nová dřevěná rozhledna na vrchu Besedná (496 m), který se nachází nedaleko Živohoště. Drtinova rozhledna byla 22 m vysoká, ve tvaru husitské hlásky. Postavili ji místní turističtí nadšenci na Besedné, kam právě František Drtina rád chodil a kde se inspirovali i jeho přátelé jako Alois Jirásek, Julius Zeyer či Josef Suk.


Prof.František Drtina

Finanční prostředky na její stavbu byly získány pomocí veřejné sbírky. Na její stavbu přispěl i T.G. Masaryk částkou 10 000 Kč (celková cena stavby byla 40 000 Kč). Pozemek, na kterém se rozhledna nacházela, věnovali manželé František a Josefa Petřinovi z Křeničné.


Původní Drtinova rozhledna na fotografii z roku 1937

Ve 20. a 30. letech patřila Besedná k oblíbeným turistickým cílům a vedlo sem několik turistických značek. Každý turistický průvodce té doby obsahoval zmínku o Besedné a Drtinově rozhledně, ze které se naskýtal nádherný výhled po zvlněném okruhu středních Čech až k Praze, na Benešovsko, Neveklovsko, Sedlčansko a vrcholky Brd. Ve stavení, které se nachází ve stráni, byl dokonce i hostinec sloužící k občerstvení turistů. Cesta na Drtinovu rozhlednu vede v podobě naučné stezky dodnes.

V roce 1929 Okresní úřad v Příbrami zřídil „Udržovací fond Drtinovy rozhledny na Besedné". Fond existoval až do roku 1946. V 50. letech potřebovala rozhledna opravit. Vzhledem k působení prof. Drtiny v Masarykově vládě a jeho syna Prokopa v Benešově vládě, nebyla tato rozhledna s tímto názvem komunisty příliš politicky vhodnou a nechali ji tedy v roce 1967 strhnout.

Citace z článku napsaného Josefem Šámalou k slavnostnímu otevření v časopise Vltavské Proudy (jak jej uvádí Miroslav Král v knize Živohošťská farnost, její historie a současnost):
„Bude to hold prvnímu bojovníku, bude to hold největšímu synu Povltaví – bude to hold všeho lidu géniovi.... Dr. Drtina byl chloubou české filozofické vědy, dr. Drtina má ohromné zásluhy o náš čsl. Stát i o naše Povltaví.... Proto červenec bude u nás zasvěcen památce našeho velikého mrtvého – a my malí a nepatrní přijdeme v onen červencový den poklonit se na Besednou tomuto velikému duchu, českému hloubavému mysliteli, velikému géniovi, jehož kolébka stála tam dole pod námi – v malé útulné vísce Hněvšíně...."


Zbytky základů staré rozhledny v roce 2010

Celých 46 let jste tedy na vrcholu kopce Besedná mohli najít pouze betonové základy původní stržené rozhledny.

Nová Drtinova rozhledna


Obec Chotilsko a příznivci obnovy Drtinovy rozhledny mnoho let usilovali o realizaci nové vyhlídkové věže na původním místě Drtinovy rozhledny. Již v roce 1974 Prokop Drtina, syn Prof. Františka Drtiny, sháněl zbylý materiál ze zbourané rozhledny a dožadoval se postavení nové. Bohužel tomuto nebylo vyhověno. Teprve po roce 1989 nabývá obnovení rozhledny na Besedné reálných rozměrů. První projekt na obnovu rozhledny byl vytvořen v roce 1996. Finální podobu rozhledny připravil v roce 2006 ing. Jiří Ondřich z Vimperka. Trvalo však dalších osm let, než byla rozhledna skutečně postavena.


Nová Drtinova rozhledna, těsně po dokončení

Povšimněte si, že rozhledna skutečně stojí na kamenných základech původní rozhledny z roku 1924. Jedná se o tu, zdánlivě nelogickou, kamennou, pomalu se rozpadající podezdívku nové dřevěné stavby. Samotná rozhledna je 21 metrů vysoká, elegantní dřevěné konstrukce. Po dvouramenném schodišti vystoupáme přes 6 pater až na 4x4 metry široký vyhlídkový ochoz.


Detaily zachovaných původních základů, pod konstrukcí nové rozhledny

Z rozhledny je nádherný výhled do kraje, za pěkného počasí lze na sever dohlédnout až na vrcholky Českého Středohoří, na jihu se na dalekém obzoru činí Šumavské hvozdy. Nelze si také nevšimnout dvou rozhleden poblíž, téměř za humny je to Rozhledna Veselý vrch u Mokrska, směrem na Sedlčany a těsně za nimi poté Rozhledna Drahoušek u Osečan.


Otevírací doba


Slavnostní otevření rozhledny proběhlo dne 4.4.2015, tedy o velikonoční sobotě. Rozhledna je od té doby volně přístupná 24 hodin denně.


Polétání kolem rozhledny


Krátké video, zachycující Drtinovu rozhlednu a její blízké okolí z dronu, najdete na odkazu ZDE


Geocache Drtinova rozhledna


  • Jedná se o klasickou "tradicionálku", v mírně neobvyklém úkrytu, cca 20 metrů od rozhledny.
  • Prosím, nepoužívejte sílu, vše jde vyřešit jen s použitím minima námahy
  • Nevkládejte nic, co by lákalo divokou lesní zvěř

Děkujeme.


Pohled na rozhlednu od silnice do Živohoště a waypointu P1


Drtina's look-out tower


Geocache nearby new look-out tower on hill Besedná (496m). Look-out tower dedicated to prof. Frantisek Drtina (1861-1925), famous czech professor, philosopher and politician. You can park on parking places marked as waypoints. Enjoy nice view and your stay here in Central Bohemia.


Geocache info


  • Classic traditional cache ca 20m from look-out tower
  • Do not use force to open hideout, keep thinking
  • Do not put inside nothing to lure wild animalsLook-out tower in January 2015 / Rozhledna v lednu 2015

Additional Hints (No hints available.)