Skip to Content

<

Skalni brany Ceskeho raje 3 – Hruboskalsko

A cache by Miloss Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 02/25/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache ze série věnované skalním branám v Českém ráji.


Ve třetí pozvánce k potěše oka a srdce těmito skalními útvary nakoukneme do přírodní rezervace Hruboskalsko a nejbližšího okolí.

Samotné skalní město je bohaté na různá skalní okna, jeskyně i skalní brány. Většina z nich se nachází mimo značené přístupové cesty. I když pohyb osob mimo takovéto cesty není v této přírodní rezervaci zakázán žádnou právní normou, pro získání indicií nebude třeba v tomto dílu značené nebo upravené cesty téměř opouštět. Cestou mezi skalami „jen“ popustíme uzdu fantazii. Ty nej – známější, hezčí, větší…? však nevynecháme. I když jsou možná „ profláknuté“ (zmíněné i v některých keškách), věřím tomu, že se najde dost kačerů, kteří tyto přírodní zajímavosti nevědomky míjeli. Pro ostatní to budiž cesta pro indicie, která jim v této nádherné lokalitě přinese něco příjemně nového, což se tady děje téměř na každém kroku. Pro všechny pak příležitost se provětrat….

Když se necháte vést listingem, vaše cesta povede nejen přes místa, která je potřeba navštívit pro odlov kešky. Na vaší pouti bych vás chtěl upozornit i na další zajímavosti související s tématem této série.

Z doporučeného parkoviště se protáhněte myší dírou a pokračujte po zelené turistické značce směrem na Sedmihorky. Budete míjet, lehce skrytou, tu nej… skalní bránu Hruboskalska – Bráničku (N 50° 32.765 E 015° 11.747).

O pár desítek metrů dále (N 50° 32.792 E 015° 11.710) spočítejte na ukazateli tří cest všechna A, včetně těch s čárkou. Tím získáte "A", které použijete do výpočtu finálních souřadnic.
Teď se zamyslete, jak chcete pokračovat dál. Místní znalci, které už zde nic nepřekvapí, a lovci rychlých bodů mají šanci si cestu o nějaký ten kilometr zkrátit. Na další popisovanou cestu až po Sloní bránu jsem záměrně nepoužil potřebu něco počítat.

Pokračujte na N 50°32.869 E 15°11.777. Dojdete ke skále s názvem Osudová. Ke skalnímu oknu se váže pověst. Kdo se k němu postaví zády a prohodí jím šišku, tomu se splní přání.

Když půjdete neznačenou cestou směrem k Sahaře (odbočka na N 50°32.910 E 15°11.693), budete mít po levé ruce na N 50°32.903 E 15°11.547 skalní věž Ocún s nádhernými okny. K přírodě bude ohleduplnější, když nevyrazíte kolmo nahoru, ale dojdete až na žlutou turistickou značku a obejdete skály směrem k symbolickému hřbitovu horolezců. Kromě zajímavého okolí dalších skal s okénky, převisy a polojeskyněmi se můžete pokochat výhledem z okna Ocúnu na věže na Sahaře a dál do kraje

Jen kousek cesty je to ke skalnímu chrámu Dvanáct apoštolů (N 50° 32.905 E 015° 11.498). Co se zde skrývá se dá fotografií jen těžko napovědět, takže následuje jen neslaná ochutnávka.

Další cesta je zřejmá a kde se zastavíte nadechnout, ať už úžasem nebo kvůli terénu, je vyloženě na vás.

Vzorec pro výpočet finálních souřadnic získáte u skalní brány poblíž Arboreta Bukovina. Nedaleko jedné z mohutných douglasek tisolistých odbočte do blízké roklinky. Zde hledejte na souřadnicích N 50° 32.765 E 015° 11.123.
Když poodstoupíte a podíváte se trochu výš, zahlédnete bránu v podobě sloní hlavy. O kousek níž je druhá, menší.

Při pohledu na vzorec pro výpočet finálky vám bude jasné, že je potřeba ještě několik míst pro získání indicií navštívit.

Na N 50°33.126 E 15°10.521 je na stromě ve výšce asi 250 cm umístěna tabulka s nápisem. Počet písmen je neznámá "B" do vzorce. ("B" bylo, snad dočasně, odstraněno, takže jeho hodnota je 7). A proč zrovna tady? Když se vrátíte nějakých deset metrů zpět po cestě a zadíváte se východním směrem do rokle, uvidíte nenápadnou skalní bránu. Chodit tam nemusíte, ale pro zvědavce - je na co koukat i za ní (N 50° 33.120 E 015° 10.543).

Cestou dál dejte pozor ať, třeba díky dojmům z vyhlídek, neminete skálu zvanou Stojan (N 50° 33.187 E 015° 10.448). Skalní brána opředená pověstmi o průchodu do "jiného světa“ stojí jistě za přibrzdění. Na souřadnicích N 50°33.197 E 15°10.325 pak sečtěte vzdálenosti po červené turistické značce, které udává rozcestník. Tím získáte indicii "C".

Když už padla zmínka o vyhlídkách. Pokud nespěcháte, a to se tady opravdu nevyplatí, podívejte se třeba z vyhlídky U Lvíčka směrem k Majáku. Skrývá se tam skála s příznačným jménem Brána. Jestli zvládáte lezení po skalách, máte možnost spatřit in natura skalní bránu, která se na vrcholu nachází. Pro nás ostatní alespoň foto brány z Brány, s výhledem na Maják.

Pro získání poslední indicie konečně opustíte turistickou dálnici. Odbočte do Dešťového údolí. Dojděte na N 50° 33.164 E 015° 10.162. Pokud s sebou netáhnete žebřík nebo lano, zvolte raději přístup zdola. Místo přímo zve milovníky spaní pod širákem. Kdysi (před akcí bdělých ochránců přírody, kteří začali uvádět takováto místa do "stavu přírodě blízkému") zde byl jeden z trampských kempů. Pod "bránou", po příchodu zdola, je vpravo na skále, něco přes půl metru vysoko, vyryt nápis. Jde o název určité organizace. Počet samohlásek v názvu je "D".

Kdyby bylo náhodou obsazeno, ke stejnému "D" se dopočítáte na souřadnicích N 50° 33.204 E 015° 10.110. Pokud strom nejblíž "vchodu" je bříza D=1, borovice D=2, smrk D=3, dub D=4.

Všechny neznámé se změnily na známé (součet je 33), teď to jenom správně spočítat a můžete vyrazit na finálku. Signál zde není ideální, máte k dispozici fotohint

Přeji příjemnou procházku.

BONUSOVÉ ČÍSLO JE V LOGBOOKU.

Další cache ze serie Skalní brány Českého ráje:

Skalni brany Ceskeho raje 1 - brana u Drahonovic

Skalni brany Ceskeho raje 4 - List

Skalni brany Ceskeho raje 5 - Trojnozka a spol.

Skalni brany Ceskeho raje 6 - Skaly nad Zaborcim

Skalni brany Ceskeho raje - bonus

Additional Hints (Decrypt)

bgibe ir fxnyr, mn xnzrarz
n ubyr va gur ebpx, oruvaq gur fgbar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.