Skip to content

<

CIRKUS KLUDSKY

A cache by KOLOUCH2 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 01/27/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Je únor a od Krušných hor fouká studený vítr. Na dvorku chalupy až nahoře pod lesem stojí dlouhá maringotka s opršelým lakem.Před schůdky čeká vysoký starý muž s bílými vlasy a s velkýma dětskýma očima.
Překročíme práh a ocitneme se na vypelichané tygří kožešině - jsme u Kludských...

 

 

...Karel Kludsky se narodil 3. 7. 1891 v Temešváru manželum Karlovi a Terezii Kludských jako nejstarší ze tří bratrů.Prostřední,Jindřich padl za 1.světové války na frontě.Nejmladší byl Rudolf.
Jako třináctiletého otec poslal Karla do Vídně, kde sídlil holandský cirkus Oscara Carré a v němž působil majitel španělské jezdecké školy a učitel drezúry koní Gustav Hüttemann. S ním později Karel odešel i do Prahy a Plzně do jízdáren, kde musel podstoupit tvrdý akrobatický a drezérský trénink. Ale nakonec zvládl "vysokou jízdní na jedničku " a vrátil se k otci do menažérie, kde se stal brzy "miláčkem publika ...". Začal nejen s drezúrou koní, ale i medvědů a hlavně slonů, s nimiž se mu podařilo nakonec vytvořit  "největší číslo života - 24 cvičících slonů, kteří nakonec vytvořili pyramidu ".
Válka skončila. Otec Kludský koupil v polovině roku 1920 od vdovy Melitty Kühnové v Jirkově vilu i s přilehlými budovami a pozemky. Vše se nacházelo na konci městečka na tzv. Horním Cechu pod Vinařicemi a bylo zde ideální místo pro zimoviště cirkusu.Cirkus se pomalu vzpamatovával z válečných ran.

27. 3. 1924 odjel z Jirkova na letní turné již vlak o 50 vagónech se 150 cvičenými zvířaty.
 Nové drezúry měly úspěch, a tak se při návratu do Jirkova rozhodli, že si pořídí tři manéže. Třímanéžový cirkus měl zabrat plochu 86 krát 54 metry a do nového stanu se mělo vejít deset tisíc diváků. Po pilné jirkovské zimě se v březnu 1925 vydali znovu na jih - s novým třímanéžovým tentem.
Rok 1925 však hluboce Cirkus Kludský poznamenal. Při zájezdu do Itálie se ve městě Turínu vyděsili  sloni. Splašení sloni způsobili obrovskou paniku a značné škody, takže "... Turín vypadal jako po zemětřesení...".
Karel Kludský starší se nervově zhroutil. Bylo mu 61 let.

V prosinci 1926 cirkus oficiálně převzali Karel mladší se svým  bratrem Rudolfem,který se staral o administrativní záležitosti a Karel o zvířata.V srpnu 1927 Karel Kludský st. zemřel, ale pro cirkus přišla doba velkých úspěchů doma a při zájezdech po jižní a východní Evropě. 

Každým rokem na Popeleční středu pořádali  Jirkovští maškarní průvod městem. Od dvacátých let nejezdil v jeho čele smrťák, ale voltižérka na válovém sedle bělouše. Bylo to mnohem pěknější, tím spíš, že hned za ní tumlovali koně huláni, Arabové a drezéři a na konci šli sloni s indickými mahudy.

 Kludští také spolupracovali s jirkovskými podnikateli a živnostníky,jejichž služeb využívali.Ovšem také jim pomáhali.Například při nakládce vagónů na Jirkovském nádraží často jako živý jeřáb asistoval slon Baby.

V roce 1929 byl cirkus na vrcholu.Představení se odehrávala v třímanéžovém tentu podpíraném čtyřmi stožáry vysokými 21m , 317 podpěrami a 500 obvodovými tyčemi,kolem stál více než 1km, 2m vysoký plot.Plachta stanu vážila 15 tun.Cirkusové šapito mělo rozměry 200 x 65 metů,dostatečný prostor pro 10 000 diváků.Pro program bylo cvičeno 700 zvířat.135 cirkusových vozů se po železnici přepravovalo 86 vagóny.

A přišla léta krize.V únoru 1934 se ve Vídni dostal cirkus do středu občanské války. Nebylo kam uniknout. Tehdy oba bratři navrhli kancléři Ruhemu z Alfeldu, aby si odvezl všechna zbylá zvířata a sehnal pro ně jiné cirkusy. Artisté se rozprchli.
V únoru 1934 byl Cirkus Kludský rozpuštěn a Karel Kludský se vrací do prázdného jirkovského zimoviště.

Po 2.světové válce  se Karel pokusil navázat na někdejší slávu. V roce 1950 pracoval krátce u státního cirkusu, kterému řediteloval bratranec Karel, ale necítil se tam spokojeným. Mohl se stát inspektorem v pražské ZOO ,ale ani toto místo nevzal. 
Vrátil se do Jirkova a doba byla nemilosrdná. V roce 1950 se ze své vily musel i se svou ženou Elsou odstěhovat do blízkých Vinařic a ve vile s dvěma lvy nad branou se usídlilo velitelství místní vojenské posádky.
A tam na dvoře Karel postavil maringotku a v ní žil. Odmítal spát v přiděleném domě. Z bývalé slávy tedy zbyla maringotka, práce dělníka na pile a vzpomínky.

V 60. letech si na Karla Kludského vzpomněli a udělili mu, sedmdesátiletému starému slábnoucímu muži, státní vyznamenání, které si pověsil do maringotky vedle fotografie otce, fotografie své ženy Elsy, a fotografie sloní pyramidy. Majetek mu nevrátili.

Dožil ve své maringotce ve Vinařicích.Zemřel 29. 11. 1967.
Po smutečním církevním obřadu v kostele sv. Jiljí byl pochován na jirkovském hřbitově v rodinné hrobce vedle svých rodičů.Na poslední cestě ho doprovázely stovky lidí, kteří nezapomněli, že sláva Cirkusu Kludský se dostala podle literárních pověstí i do románu Eduarda Basse Cirkus Humberto.
Jeho manželku,paní Elsu, přehnaně nalíčenou starou dámu, která svého muže přežila o sedm let, potkávali Jirkovští v ulicích chodit s vyhaslýma očima bez jiskry optimismu. I ona byla po smrti pochována v rodiné hrobce...

 

Ke keši:
Tato nenáročná multikeš Vás provede místy ,která jsou spjata s Karlem Kludským a jeho působením v Jirkově.
Celá trasa je dlouhá asi 2,5km a dá se projít pěšky, s kočárkem,na kole,na motorce,nebo autem.


St.1. Vinařice - N50°30.240  E13°25.910
Stojíte u domu na jehož zahradě stála ředitelská maringotka.
Najděte geoznamení a dostanete A.


St.2.  Vila - N50°30.035 E13°26.406
Stojíte před branou do vili. Od roku 1950 byla vila využívána k různým účelům.V roce 2010 se sem přestěhovala městská knihovna.V zahradě je dětské hřiště,které Vaše ratolesti mohou vyzkoušet.
U brány najděte další geoznamení a máte B. 


St.3.  Ulice - N50°29.933 E13°26.858
Touto ulicí procházel ve dvacátých letech minulého století masopustní průvod,kterého se Cirkus Kludský pravidelně zůčastňoval.
Na uvedených souřadnicích je lampa a na ní číslo ve tvaru 22C8


St.4.  Hřbitov - N50°29.718 E13°27.444
Zde je rodiná hrobka rodiny Kludských,kde je Karel se svojí ženou Elsou pochován.
Na hrobce visí řetěz.Ciferace počtu ok  řetězu je D.
Tato stage se dá odlovit pouze přes den a to  1.4.-30.9. (7h - 19h) a 1.10.-31.3.  (8h - 17h) Geopsíkům je vstup zakázán,ale můžete ho chvíli nechat u brány.


Finálovou krabičku najdete na:   

N50°2(A+C).(B+D-A)(D)(C-D)
E13°2(D+3).(D+1+A)(C-A-B)(B+D)


26.7.2018 byl změněn vzorec a umístění finálky....


PROSÍM,KE KEŠI SE CHOVEJTE OHLEDUPLNĚ,ABY DLOUHO SLOUŽILA VŠEM.
DÍKY


 

 

Additional Hints (Decrypt)

Fg.1,Fg.2, Fg.4 ... Fgnabivšgr, Máxnm, Ergrm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.