Zdroj: Fotoarchiv - Online archiv geologických fotografií, Česká geologická služba
Dobové foto: Jan Bárta (1960)
Tato drive-in keš vás přivede do arelálu bývalých dolů Hřebeč, kde se těžily žáruvzdorné jíly a lupky pro výrobu šamotových výrobků zejména cihel a vyzdívek vysokých pecí apod. Těžilo se zde od roku 1904 nejprve v dole: Václav Theodor a Gerhard, jejichž těžba byla ukončena v 50. letech. Pak se až do ukončení těžby těžilo v tzv. úpadních štolách 6000 a 6002(důl Emil 1 a 2), kde horní štola 6000 sloužila jako výtažná pro dopravu materiálu ven z dolu, a spodní štola sloužila pro fárání horníků, údržbu a přivážení materiálu( výztuhy, ventilace). Pracovalo zde až 130 zaměstnanců a nejvyšší roční těžba byla až 120 000 tun. Poslední vůz s lupkem byl vytěžen dne 13. 9. 1991. Pro odvodnění systému chodeb dodnes slouží tzv. dědičná štola vyražená na úpatí hřebečského hřbetu na souřadnicích N 49°45'45.00 E 16°35'12.12 známá jako rezavý potok.
Vytěžený lupek se do 60. let, než byly vybudovány 4 moderní velké šachtové pece v Mladějově, vypaloval ve 100 malých zděných šachtových pecích přímo v areálu dolů Hřebeč, několik z nich je zde dodnes patrných.
Součástí dolu bylo rozsáhlé kolejiště úzkokolejné železnice, kterou se vytěžený materiál dopravoval do Mladějova na Moravě. Dodnes se dochovali pouze koleje směřující od trati k portálu hlavní štoly hned za budovou vrátnice a koleje do lokomotivního depa za vrátnicí, ostatní koleje v areálu byly vytrhány.
Po ukončení těžby byly doly v likvidaci a obě štoly byly zaslepeny betonovou zátkou dlouhou 40 m, u spodní štoly byl ponechán portál a prvních cca 200m pro případné muzejní účely. V současné době se uprostřed areálu bývalých dolů nachází střežená oplocená betonárka. Zbývající budovy a zařízení dolu jsou v dezolátním stavu ponechány napospas sběračům starého železa a hráčům airsoftu.
Za zmínku stojí podvozek britského tanku Cromwell z 2. sv. války, který zde sloužil jako důlní výložník na rozhrnování hlušiny a po uzavření dolu byl zachráněn před sešrotováním a zrekonstuován Sdružením nezávislých sběratelů historické techniky, KVH Rota Nazdar
Zdroj: Badatelna, David VARNER www.davar.cz
Keš je umístěna v blízkosti informační tabule hřebečských důlních stezek na veřejně přístupném místě. Pohyb po opuštěném areálu je na vlastní nebezpečí.