Skip to Content

This cache has been archived.

05Martinku: 2 týdny jsou pryč...

More
<

Kačeři v Synagoze

A cache by 05Martinku & uban001 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Sunday, 19 April 2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kačeři v SynagozeMilé kačerky, milí kačeři, dovolte mi, abych Vás pozval k prohlídce nádharné krnovské synagogy.


Harmonogram eventu

13:30 sraz na úvodních souřadnicích-tlachání, výměna CWG

14:00 prohlídka synagogy

15:00 předpokládaný konec eventu

Kdy?

19. 4. 2015 13:30-15:00

Kde?

Na úvodních souřadnicích a od 14:00 v Synagoze

Co CWG a SQ?

Budou, za 10 Kč/ks

Na co se můžete těšit?

  • Na prohlídku synagogy (již jsem ji několikrát navštívil a opravdu stojí za to)
  • Výhled z věže synagogy
  • Stálou výstavu židovských průmyslníků

Co vstupné?

50,- dospělí; 20,- děti, studenti, důchodci

 

Trocha historie:

První dochované zprávy o pobytu židů ve městě pochází ze 14. století. Za vlády Jiřího Hohenzollerna v 16. století byli Židé vyhnání. V 17. a 18. století zde žilo jen pár židovských rodin na zvláštní povolení. Většina židů přišla do Krnova z blízké Osoblahy a to po revoluci v roce 1848, kdy byla komunita obnovena.

Synagoga byla postavena v roce 1871 stavitelem Ernestem Latzelem na místě, kde byly dříve hradby a město zde končilo. Židovský hřbitov byl založen v roce 1873 a nachází se na Opavské ulici.

Kostra stavby představuje byzantskou baziliku. Interiéry jsou arabsko-španělské, což synagogu řadí mezi velmi cenné stavby. Hlavní vchod je z Barvířské ulice, vedlejší z jihovýchodní věže a zadní ze zahrady.

Celkové náklady na výstavbu krnovského templu dosáhly 26 tisíc zlatých, z toho 500ti zlatými přispěl sám císař František Josef. V roce 1898 byly v synagoze instalovány varhany z místní firmy Rieger. Po roce 1945 se ztratily.

Tato stavba sloužila Židům z Krnova a okolí k bohoslužbám. Bohužel k těmto účelům sloužila pouze do roku 1938, kdy došlo k připojení Sudet k nacistickému Německu. Okolní synagogy byly zničeny. Stejně tak měla být zničena i tato synagoga. Při zasedání radních bylo rozhodnuto o podvodu na nacisty a zachování krnovské synagogy. Vypálili obřadní síň na židovském hřbitově. Ze synagogy odstranili židovské symboly a přeměnili ji na tržnici. Díky tomuto činu zůstala synagoga zachována. Židé hráli v dějinách významnou roli, protože mnozí z nich patřili k velice bohatým občanům, vlastnili továrny, zaměstnávali lidi a starali se o rozkvět a blaho města. Mezi známá jména patřili např. Alois Larisch - vyučený soukeník, později významný továrník.

Po válce sloužila budova jako sklad a od roku 1960 jako sídlo Státního okresního archívu. V roce 1994 byla synagoga navrácena Židovské obci Olomouc. Původní účel budovy a památku krnovských obětí Holocaustu připomíná pamětní deska na jižní straně synagogy. Povodeň v r. 1997 synagogu značně poškodila.

Od roku 2003 ji provozuje Občanské sdružení Krnovská synagoga jako výstavní, koncertní a přednáškovou síň. Také se snaží o rekonstrukci synagogy, která stale probíhá. Při rekonstrukci věží, byly nalezeny dokumenty z doby její výstavby a zas pro budoucí byly vloženy současné materiály.

Část lavic z roku 1897 pochází z olomoucké synagogy. Sloužila potřebám věřících v malém kostelíku v Olšanech u Olomouce. Občanské sdružení Krnovská synagoga získalo prostředky na tento velmi cenný soubor prostřednictvím projektu se symbolickým názvem „70 míst – 70 osudů“.

V Moravskoslezském kraji je to unikátní synagoga, protože jako jediná má dvě věže a je postavena v maurském slohu. Jedná se o jedinou přístupnou synagogu v Moravskoslezském kraji.

Na všechny se těší:

 

 

A nezapomeňte na !!!Additional Hints (No hints available.) 

Find...

41 Logged Visits

Write note 5     Archive 1     Will Attend 15     Attended 18     Temporarily Disable Listing 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 27 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.