Skip to Content

<

Stritez

A cache by cz-krenbera Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 03/27/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

STŘÍTEŽ

Tato keš je věnována obci, která leží v nadmořské výšce 483 metrů a žije v ní přibližně 400 obyvatel.

 

 


Obec Střítež je jedna ze 118 samostatných obcí jihlavského okresu a nachází se poblíž dálnice D1, exit 112 a silnice první třídy číslo 38 směřující z Jihlavy do Havlíčkova Brodu.

Funguje zde i železniční spojení se zastávkou přímo v obci.  

Při odbočce do obce je po pravé straně hotel a restaurace U Tří věžiček a Celní úřad. Po levé straně se nachází benzínová čerpací stanice a za ní rozsáhlý komplex průmyslové zóny.  

Obec má od roku 2008 vlastní obecní znak,

který byl Stříteži udělen usnesením Poslanecké sněmovny ze dne 30. listopadu 2007. Znak a vlajku navrhl heraldik Jan Tejkal. Zastupitelstvo vybíralo ze šesti návrhů. Námět znaku vychází z pečeti z 1. poloviny 18. století, lví hlava odkazuje na vazby k Jihlavě a na erb rodu Pachtů z Rájova. Ve znaku se nachází v červeno–stříbrně štítě šikmý orobinec s listy přirozené barvy provázený v prvním poli stříbrnou korunovanou lví hlavou s krkem a zlatým jazykem, ve čtvrtém poli stříbrným vozovým kolem se čtyřmi rameny.

Vlajku tvoří červeno–bíle čtvrcený list, na němž jsou totožné obrazce jako na znaku a liší se jen jejich barva; na vlajce bílá a žlutá nahrazují stříbrnou a zlatou barvu. Vlajka má rozměr šířky ku délce v poměru 2:3

Obec obklopují rozsáhlé vodní plochy několika rybníků - Pivovarský, Obecní, Cihlářský (v blízkosti TB hotel)  a Mlýnský.

Pivovarský rybník

Na břehu Pivovarského rybníka každý rok hnízdí čáp bílý (na komíně varny bývalého pivovaru). Na jižní straně tohoto rybníka je starý židovský hřbitov, který ukrývá poklad.

V obci byl v minulých letech vybudován kulturní dům, kde sídlí obecní úřad a knihovna, dále hasičská zbrojnice a fotbalové hřiště. Malým dětem slouží Mateřská škola.  Na návsi obce je park se vzrostlými lípami a jeho součástí je malé dětské hřiště. V parku se nachází i kaple Panny Marie před kterou stojí kamenný kříž. Nejvýznamnější historickou památkou obce je kostel sv. Floriána, který stojí na návrší jihovýchodně nad obcí. Jeho součástí je místní hřbitov.

V obci funguje pošta, obchod se smíšeným zbožím, pohostinství. V obci sídlí několik firem a drobných podnikatelů. Jednou za týden zde ordinuje praktický lékař pro dospělé.

Obec má vlastní vodárnu. Po obci je rozvedena elektřina a plyn. Funguje zde veřejné osvětlení. Pro nově vystavené rodinné domy v lokalitě u hřiště  funguje ČOV.

Původ názvu

 obce není příliš jasný. Nejspíš souvisí s českým výrazem střežiti, což naznačuje, že Střítež původně vznikla jako strážní osada.

Jméno se však podle jiných zdrojů mohlo také vyvinout z českého slovního základu čert, z něhož byl odvozen název Čertež a zkomolením vznikl konečný název Střítež.

Vývoj názvu přechází od označení Schritiz, které se objevuje v první zmínce o obci roku 1347, přes Strzitez (1353), Strzetez (1380), Schrites (1493), Strzitez (1536, 1544), Strzitezh (Komenského mapa Moravy, 1624), Stryttnsdorf (1626), Schrittens, Sssritenicze (1787), Schrittens, Stříteř (1843, 1854) a Stříteř, Schrittenz (1893). V letech 1869–1921 název obce kolísal mezi Střítež a Stříteř, avšak převažovala varianta Stříteř.

Něco málo z nedávné historie

Po roce 1945 došlo k odsunu obyvatelstva německé národnosti, prázdná stavení po vysídlených rodinách přidělovala osidlovací komise zájemcům z řad českých občanů.

V roce 1959 byla založena Tělovýchovná jednota Střítež. 

V roce 1961 Střítež přešla pod okres Jihlava. 

Kulturní dům byl slavnostně otevřen 27. dubna 1970. Nachází se zde obecní úřad, pobočka České pošty, veřejná knihovna a sál, který slouží ke kulturnímu vyžití obyvatel obce. Jednou za týden zde ordinuje praktický lékař pro dospělé

 Provoz základní školy byl ukončen ve školním roce 1978/1979. Děti od té doby dojíždějí do základních škol v Dobroníně a Jihlavě

V roce 1998 byla obec plynofikována. Téhož roku se u místní železniční stanice čelně srazily dva vlaky, nehoda si vyžádala osm těžce zraněných. 

Na začátku 21. století se začal rozvíjet zdejší průmysl, za obcí u silnice III/3525 vznikl komplex průmyslové zóny.

V letech 2001–2009 zde lidé postavili dvacet nových rodinných domů, pro něž byla v roce 2005 vystavěna v lokalitě u hřiště čistírna odpadních vod.

Obec má vlastní vodárnu. Od roku 2011 tu stojí 58. zastávka turistické trasy Stříbrné pomezí.

 

Každoročně se tu začátkem května koná pouť, která připadá na patrona zdejšího kostela, svatého Floriána.

Místnímu sboru dobrovolných hasičů slouží hasičská zbrojnice.

V jižním cípu obce leží fotbalové hřiště, kde místní fotbalový klub TJ Střítež hraje třetí třídu mužů v okrese Jihlava. U hřiště se rozkládá tenisový kurt s antukovým povrchem určený pro tenis a nohejbal.

 

Pamětihodnosti

Kostel svatého Floriána

 stojí u zdi hřbitova na částečně zalesněném návrší východně nad obcí. Pozdně barokní stavba byla vybudována roku 1848 na místě ruin původního filiálního kostela, který zde stával již v polovině 18. století. Ten však v noci z 30. dubna na 1. května 1808 vyhořel, zůstaly pouze obvodové zdi. Kulturní památkou se stal před rokem 1988.

Kaple Panny Marie

stojí na návsi v parku se vzrostlými lípami. Novogotická obdélná stavba s neodsazeným polygonálním závěrem má na hřebeni střechy sanktusník. Ve štítu se nachází nika se sochou Panny Marie. Před kapličkou se tyčí kamenná poklona – kříž z roku 1817. Kulturní památkou se stala před rokem 1988.

Židovský hřbitov

byl založen v 18. století. Rozkládá se za objekty zemědělského družstva přibližně půl kilometru jihovýchodně od Pivovarského rybníka. Polozbořená zeď ohrazuje několik desítek většinou již poválených náhrobních kamenů. Nejstarší z nich pochází z roku 1834, nejmladší z 18. března 1939. Kulturní památkou se stal před rokem 1988.

Kamenný kříž s litinovým reliéfem svaté Trojice

stojí u silnice k železniční zastávce. Kulturní památkou se stal před rokem 1988.

Lidová kaplička

stojí u cesty v jižním cípu obce před domem čp. 111.

 

http://cs.wikipedia.org/wiki/St%C5%99%C3%ADte%C5%BE_%28okres_Jihlava%29

http://www.stritez-ji.cz/index.asp

 

Ke keši:

Na úvodních souřadnicích naleznete pouze obecní úřad (střítežské sídlo). Krabičku o objemu 0,6 L hledejte v jednom menším mudloprázdném lesíku na okraji obce, kde i pohodlně zaparkujete své geovozidlo (viz. geocheck).  Odlov by zde měl být nerušený, přesto ale dávejte pozor, nedaleko odsud byla dříve keš STRITEZ – U KRIZKU, která zde ale bohužel díky opakovanému ničení nevydržela.  Úkryt pak, prosím, opět dobře zamaskujte. Na přání majitelky posledního domu, prosím o dodržení parkování dle geochecku - ne na soukromém parkovacím místě v blízkosti keše.

LÉTO NA STŘÍTEŽSKÉM POLI (NA DOHLED Z MÍSTA PARKOVÁNÍ)

 

Additional Hints (Decrypt)

Gra arwirgfv cnerm uyrqrw
cnx cne pragvzrgeh bquenorw
n cbxynq fv mr fpuenaxl ilaqrw.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.