Skip to content

Torpedova Mystery Cache

Hidden : 04/25/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš opět čerpá z mého oblíbeného tématu - 2. světové války.

Listing upraven a zjednodušeny úkoly 24.6.2017

Na místo na mapě nechoďte (neplavte), nic tam není, keš je úplně někde jinde a daleko...


První torpéda se objevila dávno před 1. světovou válkou, ale největšího rozmachu i technického pokroku dosáhla za 2. světové války. Torpéda dala možnost i malé lodi potopit tu velikou. Mezi nejmenší  lodě s torpédy patřily torpédové čluny, dále torpéda nosily hlavně torpédoborce a křižníky. Bitevní lodě jen výjimečně (třeba Rodney nebo Tirpitz) Odlehčené verze torpéd nosily torpédové bombardéry – pro ty byl útok velkým rizikem, musely se k lodi dostat z boku, v přesné nízké výšce a během zaměřování nemohly uhýbat. Třeba v bitvě u Midwaye americké torpédové letouny utrpěly skoro 100% ztráty. V několika bitvách jedna strana podcenila efektivnost leteckých torpéd a tvrdě na to doplatila – Italové v Tarantu, Britové v Malajském tažení (Repulse a Prince of Wales) a Američané v Pearl Harbor.

Pro torpéda se asi nejznámější zbraní staly ponorky.

Ponorky se podílely na bojích 2. světové války velkou měrou a používali je jak Spojenci, tak Německo a jeho satelity. Velké bitvy řádily v Atlantiku i v Pacifiku a desítky tisíc námořníků v nich padly. V případě zásahu měla posádka jen malou šanci na únik, i kdyby se dostali ven, čekala je ledová voda nebo na hladině hořící nafta. V ponorkách bylo málo místa, takže třeba na lůžku se střídali 2 námořníci, jeden spal a druhý byl ve službě. Tehdejší ponorky vydržely pod vodou jen několik hodin, než jim došel vzduch a vybily se baterie. Ke konci války Němci zavedli šnorchl, který umožňoval plavbu na dieselové motory pod hladinou.

Před vypuštěním torpéda musela posádka ponorky provést několik úkonů a výpočtů, aby byl její útok úspěšný. Musela identifikovat cíl, o jaký typ lodě se jedná a pod jakou vlajkou pluje. Posádka měla příručku, kde zjistila, jak je loď dlouhá a vysoká (důležité při měření vzdálenosti) a jakému státu patří (není-li  vidět vlajka). Dále následovalo zjištění vzdálenosti, rychlosti a kurzu cíle, nutných pro výpočet navádění torpéda, hloubky ponoru (plná loď má větší). Byl  nutný výpočet kurzu pro pohyb ponorky, aby se dostala do ideální vzdálenosti a úhlu pro útok. Torpéda měla jen omezený dosah a pro úspěšný zásah potřebovala dobrý úhel nárazu. Torpéda na konci války se uměla pohybovat po klikaté dráze, nebo se sama naváděla na zvuk lodních šroubů.

Souřadnice keše jsou: 49° 4A.BCD 013° 2E.FGH

1.

Americkým ponorkám se povedlo v Pacifiku to, co Němcům ne, a to sice naprosté přerušení japonské lodní dopravy. Ke dnu šlo tolik japonských nákladních lodí, že Japonci byli nakonec nuceni vozit náklady a vojáky na torpédoborcích, křižnících a dokonce ponorkami (třeba zkoušeli střílet pytle s rýží z torpédometů). Nicméně americká torpéda byla z torpéd 2. světové války prakticky nejvíce poruchová, často selhala a dokonce existuje několik amerických ponorek, které zničilo vlastní torpédo. Jednou z nich byla USS Tang (SS-306). Její torpédo opsalo po odpálení kruh a potopilo jí. Zachránilo se jen několik námořníků, kteří byli zajati.

A = Skoro všechny japonské nákladní a rybářské lodi měly jméno ze dvou slov, druhá část názvu je vždy stejná - MARU - k počtu písmen přičtěte 4

B = Počet zachráněných a zajatých námořníků z USS Tang (SS-306) byl pouze 9 - ale nikdo u nich už dnes nežije, takže zapište 0

2.

Jednou z neslavnějších německých ponorek byla U-47 pod velením kapitánporučíka Günthera Priena. Její asi nejznámější akcí bylo proniknutí do přístavu Scapa Flow a potopení bitevní lodi Royal Oak přímo v něm. Nicméně se U-47 z úspěchu radovala jen něco přes rok, než beze stopy zmizela i s celou posádkou u irských břehů. Její osud není do dneška znám. Na začátku vály německé ponorky posílaly ke dnu stovky lodí, ale s novými technologiemi (sonar, hedgehog, radar, konvoje atd.) se karta obrátila a ke konci války byly německé ponorky často zničeny na 1. plavbě, aniž by potopily jedinou spojeneckou loď. Nadto Američané vyráběli několik lodí denně (Victory a Liberty), rychleji než byly potápěny.

C = tonáž všech 30 obchodních lodí potopených U-47 byla 162769 a odečtěte -162760

D = Royal Oak byla potopena v sobotu, tedy šestý den, přičtětek tomu 2

3.

Torpéda používala nárazové nebo magnetické roznětky. Ze začátku byly používány roznětky nárazové, ovšem ty potřebovaly při zásahu do trupu ideální úhel (90°), při jiném úhlu torpédo často selhalo. Magnetické roznětky byly krokem vpřed, ale dlouho trpěly dětskými nemocemi, po vyladění umožňovaly explozi při proplutí v blízkosti lodního trupu i bez přímého zásahu. To mělo své výhody, protože voda je nestlačitelná a sílu exploze proti trupu ještě umocní, u válečných lodí, které měly na boku silnou pancéřovou obšívku, byla exploze pod kýlem (dnem) lodi účinnější, lodi to často zlomilo hřbet a vyhodilo věže z  jejich uložení.

E = váha britského leteckého torpéda, typ 18 inch Mark XII byla 1548 liber, odečtěte -1545

F = bitevní loď Bismarck byla zasažena torpédem zastaralého letadla Swordfish do kormidla a ochromena, pak ji dorazily britské lodě. Úhel, ve kterém se kormidlo zaseklo byl 12, odečtěte -11

4.

Torpéda měla nejčastěji pohon stlačeným plynem, pohon bateriemi nebo spalovací komoru pro palivo s okysličovadlem. Stlačený plyn měl tu nevýhodu, že při plavbě torpéda unikal po průchodu turbínou na hladinu a dráha torpéda tak byla často prozrazena. Elektrická torpéda nebyla vidět, ale mívala nejkratší dosah. Nejdokonalejší byla torpéda japonská, se spalovací komorou, ta dosahovala rychlosti až 96 km/h a mohla dojet 40 km daleko. Říkalo se jim dlouhá kopí a několikrát je Američané ke své škodě podcenili. Na konci války byla tato torpéda prodloužena a doplněna kabinou pro pilota, vznikl tak Kaiten - sebevražedná  zbraň.

G = Japonské torpédo typu Dlouhé kopí, plující rychlostí 96 km/h, se k americké lodi vzdálené 8 km dostane za pouhých 5 minut

H = Americký křižník byl potopen krátce potom, co vyložil části jaderné bomby, určené pro Hirošimu. Vzhledem k utajení mise nebyla loď postrádána několik dní a žraloci si vybrali svou daň – pouze 300 z 1200 námořníku přežilo. Japonská ponorka kapitána Hašimota, která tento křižník potopila, měla číslo I-58 - sečtěte její číslice a odečtěte 5.

Kontrolní součet ABCD = 25 , EFGH = 17

 

Additional Hints (Decrypt)

bgrieral xelg gbecrqbzrgh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)