Skip to Content

<

Zemska osa

A cache by Buffallo54 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 05/27/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Zemská osa

Úvodní souřadnice této multi-keše vás přivedou na okraj úžasné vesničky Mrlínek pod Hostýnské vrchy, severozápadně od nich.

Tam ale ještě nic nehledejte - instrukce jsou obsaženy v trasobodech.


Budute-li studovat údaje o obci Mrlínek na Internetu, nevěřte především tomu, že tzv. Bílá kaple je ve středu obce, jak doslova a do písmene a naprosto bezmyšlenkovitě a bezinvenčně opsalo minimálně pět serverů od některého prvního (typicky české zacházení s obsahem Netu). NIKOLI. Je to ta, jež tvoří první zastávku této multi-keše a která leží netradičně přesně na druhé straně cesty, než se krom zábavního areálu a hřbitova nachází celá obec, v níž pak normální silnice také KONČÍ. Naopak - právě tato velmi hezky umístěná a miloučce malá kaple mou pozornost už před mnoha lety k Mrlínku přitáhla – přesto, že není žádnou dominantou obce, jak se na různých místech pět či šestkrát opakuje. Až když se začal rodit nápad, dát k ní keš, neboť: 1) široko daleko žádná jiná není a 2) kolem ní často jezdíme do Vitonic, kde jsme pomohli založit dva velké jabloňové sady, začal jsem o Mrlínku hledat podrobnosti – v tom případě však DOPORUČUJI samotné stránky obce "mrlinek" s koncovkou *.cz i *.eu - a to jak ve virtuálním, tak i v reálném světě přímo na místě.
A to jsem teprve začal jít do kolen, co jsem o Mrlínku zjistil. CHA! Uprostřed žádná Bílá kaple není, zato je tam něco, co možná k těmto tolikrát opakovaným "pravdám" přispělo! Hospodo-hasičárno-úřad, jenž má na střeše ZVONICI, navíc s pravoslavným křížem! A co teprve JMÉNO té hospody! Ta určitě za tu stage č. 3 stojí!
Ostatní dřysty-chvisty o Blazickém potoku a blízkých rybnících najdete jinde (přičemž místní preferují u potoka názvy Perutinka či Sovadinka), avšak já rovnou přijdu se dvěma verzemi příběhu, jenž mě u tohoto místa tak zaujal. Totiž: víte, proč se Zeměkoule otáčí? Přece proto, že k tomu má jako každé rotační těleso osu! Velký stříbrný válec, jenž je třeba také čas od času namazat, aby nevrzal a neskřípal! Nojo, ale kudy Zeměkoulí taková osa prochází? Inu, kde jinde, než v Mrlínku, jenž si vzhledem ke svým pouhým 290ti obyvatelům tak krásnou zdrobnělinu jistě zaslouží! To je to, co jsem objevil, neboť se to odtud ven dostává jen pomalu a po troškách. A kdopak tu osu maže, aby jela tiše a pravidelně? Jó, tak o to se starají zdejší místní a to vždy 1. ledna každého Nového roku po ránu. Čím se maže? Tím, kdo co má: sádlem, máslem, ale i od oslavy Silvestra zbylým vínem nebo taky slivovičkou… Kde se v Mrlínku tato sága vzala? O tom jsou právě ty dvě až tři verze, s nimiž se zde chci svěřit.

První říká, že za kterési strašlivé války se na nebi objevily mraky dýmu, rostly do výšky, až vyšlehly v krvavý oheň. "Bože, ochraňuj nás před nepřítelem," křižovali se lidé. Po poledni dorazili do vesnice uprchlíci a přinesli špatné zprávy: "Blíží se veliké vojsko, utíkáme před ním. Zachraň se, kdo můžeš!" Mnozí byli otrhaní, nesli si trochu majetku v rancích, matky šly s plačícími dětmi na rukou. A hnali se dál k Hostýnu, aby v lesích našli útočiště.
Ve vesnici Mrlínku nastalo zděšení, všechno se chystalo k útěku. "Ještě dobře, že máme místo, kam se můžeme schovat," říkali a spěchali k Bažantnici, kde byl v zemi vybudován úkryt pro celou vesnici. Sotva se schovali, přihnalo se vojsko - našlo prázdnou vesnici a usadilo se v ní.
Obyvatelé schovaní pod zemí ale poznali, že úkryt je příliš těsný pro všechny. Radili se, až rozhodli, že je třeba ho neprodleně prohloubit. Hned se pustili do práce, kopali, hlínu a kameny dopravovali ven. V podzemí, ozařovaném světlem loučí, se ozýval čilý pracovní ruch. Jedni přestali, druzí je vystřídali.
Kopali již třetí den, když zaslechli šum. Přerušili práci a poslouchali. Bylo to táhlé šumění, jako když dlouze šumí lesy za podzimních větrů. "Podzemní voda," hádali jedni. "Nechejme toho, vždyť nás to tady zaplaví!", radili rozvážní. Vtom k nim zazněla píseň. Voda to nebyla. Tím usilovněji se pustili do kopání. S námahou odvalili kámen - a překvapeně zůstali stát. Před nimi se rychle otáčel sloup, který se třpytil a blyštil jako stříbro. Točil se tak rychle, že ho oči nemohly ani sledovat. Přitom se podzemní prostor naplnil jasným světlem a vznikl tak silný větrný vír, že zhasil všechny louče.
"To je zemská osa!" vykřikl kdosi, "dejte pozor, aby se nepoškodila!" Chystali se ji opět zakrýt hlínou. "Počkejte ještě!" Zdálo se jim, že ta osa trochu skřípe. Sebrali všechno sádlo, máslo, kolomaz, osu pořádně namazali a potom rychle přihodili zemí. Protože kdyby si tehdy nedali pozor, celý svět by se mohl zamotat, snad by se točil nakřivo, a kdo ví, jestli by se dokonce nezbořil.

Buď jak buď – mně osobně se líbí mnohem kratší verze, jež říká, že zmínka o zemské ose, která prochází katastrem Mrlínka, se traduje od počátku 20. století. Vznikla díky sešlosti bystřických úředníků z kanceláře barona Loudona, kteří se scházeli v letních měsících v mrlínské Bažantnici v malé jeskyni, „hovořili o životě“ a protože hledali možnost, jak příjemné místo nazvat, vznikl nápad, že místo nazvou „Zemskou osou“. Na ni pak byly dokonce složeny verše i popěvek.
Doba výstavby kapličky, jež tvoří první zastávku ke keši, není známa. Je však opravená, pamatuji ji ještě úplně šedou a nevýraznou. Zato se ví, že Mrlínek je poprvé písemně připomínán roku 1348. Na to, jak malá obec to je, má kromě kaple docela hodně sakrálních stavbiček. Vezmu-li to od celkem tří vjezdů do obce, jsou to svatý kříž na hřbitově, kříž v křižovatce ke hřbitovu (horní vjezd), litinový kříž a pomník padlých vojínů u zastávky (dolní vjezd), barevná socha Panny Marie u hlavní cesty, kamenný kříž na návsi a kamenný kříž u lesa (u Bažantice) z r.1888. Koho tyto věci zajímají, má na co koukat a čím se kochat.
První dvě zastávky vás přivedou ke třetí, jež zároveň naznačí směr, kterým hledat finálku. To proto, abyste se zbytečně necourali místy, jimiž to není vhodné.
O keši ví několik místních obyvatel.
NELOVTE V NOCI!

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr 1, 2, 3 - cyrpubir prqhyxl
Fgntr 1 - mrmnqh
Fgntr 2 - cerqry ohqbi
Fgntr 3 - cnerm bibparub fgebzh, h cngl
Bfgngav - ivm jnlcbvagl
Svanyxn: borwqv znmavpxh Mrzfxr bfl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.