Skip to Content

<

Park Miejski Solidarność

A cache by osiolek Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/11/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


HISTORIA TOMASZOWA W SKRÓCIE:

Tomaszów Mazowiecki został założony przez hrabiego Antoniego Ostrowskiego, który nazwał osadę na część swojego ojca Tomasza. Zalążek przyszłego miasta pojawia się już pod koniec XVIII wieku, gdy Tomasz Ostrowski wybudował w tym miejscu piec do wytapiania surówki, po odkryciu żelaznych rud syderytowych. Dalszy rozwój nastąpił, gdy w 1805 roku dobra przejął najstarszy syn Tomasza, Antonii. Pierwsi osadnicy przybyli na przełomie 1822 i 1823 roku. Na te lata przypada również intensywny rozwoju aż w 1824 Tomaszów otrzymał prawa osady fabryczno-handlowej, a 6 lipca 1830r. prawa miejskie. Wszelkie dalsze plany dobrze prosperującego miasta zniwelowało powstanie listopadowe, w którym udział brał Antonii. Dobra Ostrowskich zostały skonfiskowane i przeszły na własność Skarbu Państwa, a Antonii za udział w powstaniu oraz poparcie wniosku o detronizację dynastii Romanowów został skazany zaocznie na śmierć. Uniknął wyroku emigrując do Francji, gdzie zmarł w 1845 roku. Po kilkunastu latach pobytu za granicą powrócił do Królestwa Polskiego jeden z synów Antoniego – Stanisław. Odkupił skonfiskowane włości oraz wypełnił dawne zobowiązanie ojca wobec mieszkańców Tomaszowa – przyczynił się do wybudowania kościoła św. Antoniego. Kolejne pokolenia dalej aktywnie działały w Tomaszowie aż do II wojny światowej, gdy Ostrowscy utracili swoje dobra ziemskie. Po wojnie nastąpił dalszy rozwój miasta, a dziś Tomaszów Mazowiecki to szóste co do wielkości i czwarte co do ludności miasto w województwie łódzkim.

PARK SOLIDARNOŚCI:

Dawniej Park Kultury i Wypoczynku im. XX-lecia PRL, dziś zajmuje powierzchnię 7ha. Usytuowany jest w centrum miasta, dzięki czemu swoją zielenią przyciąga wielu tomaszowian. Historia parku sięga jednak aż pierwszych właścicieli okolicy – Ostrowskich. Park znajduje się na terenach, gdzie dawniej był sad dworski. „Hrabski ogród”, jak był nazywany przez mieszkańców, otaczał pałac Antoniego, odbywały się w nim występy trup teatralnych oraz wieczory taneczne. W późniejszych latach tereny kilkukrotnie zmieniały właścicieli – skonfiskowane przez rząd carski po 1866 roku wróciły do rodziny Ostrowskich, następnie część została zakupiona przez Ochotniczą Straż Ogniową, Edmunda Błaszkowskiego oraz Stanisława Kwaśniewskiego wciąż pozostając częściowo w rękach Ostrowskich do 1939 roku. Po II wojnie światowej urządzono boisko sportowe dla RKS „Lechia”, niestety kosztem drzewostanu. Dopiero w 1959 roku klub przeniósł się do nowo wybudowanego stadiony przy ul. Nowowiejskiej, a na terenie boiska postanowiono utworzyć park miejski.

Pomysłodawcą był Teodor Cezella, sekretarz propagandy KM PZPR, a patronat nad przedsięwzięciem objął również I sekretarz Jan Redlich. Prace rozpoczęto w 1962 roku a do robót zaangażowano mieszkańców – zakłady (m.in. pracownicy Wistomu), organizacje społeczne czy szkoły. Wtedy też powstała muszla koncertowa oraz fontanna ufundowana przez Cech Rzemiosł Różnych, które do dziś stoją w parku.

Park wybudowany w czynie społecznym przez tomaszowian, otwarto 22 lipca 1964 roku, ku czci władzy ludowej. Na cześć Manifestu PKWN, ogłoszonego w 1944 r., nazwano go Parkiem Kultury i Wypoczynku im. XX-lecia PRL. W latach 60. istniało w parku mini zoo. Podglądać można było m.in. dzika, pawie i sarny. We wspomnianej muszli koncertowej odbywają się do dziś imprezy kulturalne. Na scenie występowali m.in. Mieczysław Fogg, Wojciech Siemion, Halina Frąckowiak, zespół Skaldowie i Trubadurzy. Niestety aktualnie jej stan techniczny znacznie się pogorszył. Ostatni remont przeprowadzono 2012 roku i kosztował ponad 30 tysięcy złotych. Zakres robót obejmował oczyszczenie powierzchni kopuły, naniesienie na nią warstwy żywicy poliuretanowej i zabezpieczenie kopuły przed ponownym porostem glonów. Pracownicy firmy odnowili również belkę nośną muszli koncertowej i wymalowali kopułę od wewnątrz. Inwestycja została sfinansowana z budżetu miejskiego. Niestety w maju 2015 roku z muszli odpadł kawałek tynku, a teren został ogrodzony taśmami i tabliczkami z zakazem wstępu, a zaplanowane tam imprezy stoją pod znakiem zapytania.

Wśród drzewostanu parku znajdziemy kasztanowce zwyczajne, wierzby białe, topole czarne, jesiony, klony zwyczajne, graby pospolite, jabłonie jagodowe i wiele wiele innych. Warto zwrócić uwagę na dęby szypułkowe o obwodzie do 350cm! Te pomniki przyrody występują w górnej części parku.

Dziś zarząd nad parkiem sprawuje Urząd Miasta.


Pocztówka z lat 1966-1967, "Koncert w Parku XX-lecia PRL"


Pocztówka z lata 1978-1980, "Park XX-lecia PRL. Kościół Św. Antoniego. Pomnik Tadeusza Kościuszki. Fragment placu Tadeusza Kościuszki." Fot. E. Baranowska, K. Kaczyński, P. Krassowski.


Pocztówka z lat 1980-1990

SKRYTKA:

W środku logbook i certyfikat dla pierwszego znalazcy. UWAGA Po reaktywacji skrytka nie jest dostępna dla osób niepełnosprawnych! Ale do parku jak najbardziej niepełnosprawni mogą się dostać - wejście bez przeszkód od ul. Nowowiejskiej.

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.