Skip to Content

This cache has been archived.

raddino: Díky všem za krásných 513 FP a 1873 FI logů. Přečetl jsem je během života kešky všechny a vždy mě potěšilo, když někdo pochválil listing, provedení, či jen zavzpomínal na svoje skautská léta. Přenechávám místo na nové zajímavé kešky.

Díky

More
<

Veneta

A cache by raddino Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 6/15/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keš věnovaná skautskému oddílu Veneta, který sídlí nedaleko od metra Pražského povstání.


Pro zalogování nejsou potřeba žádné nástroje a už vůbec ne síla. Co nejde jednoduše, nezkoušej silou. Snaž se prosím o nenápadný odlov, hlavně si hlídej zastávku autobusu plnou mudlů. Díky.

Historie oddílu Veneta

Oddíl Veneta vznikl 1. 1. 1993, stejně jako naše republika. Za tu dobu prošla oddílem velká spousta lidí, od vlčat, přes skauty a rovery, až po samotné vedení, které zamířilo na vyšší místa, nebo zasloužený odpočinek. Dokonce jsme vyměnili i klubovnu z Počátecké ulice na Budějovické za Doliny poblíž Pražského povstání, která nám slouží dodnes, a doufejme, že ještě nějaký čas bude. Vznikli jsme oddělením ze 140 oddílu CXL z důvodu touhy po menším počtu dětí a malém táboře. Vedla nás Hanka s Petrem. Chtěli jsme si vytvořit vlastní tradice a fungovat vlastními silami. Hned na prvním táboře jsme získali cennou relikvii - meč, který byl dlouho utajeným artefaktem. A po letech jsme se rozhodli s jeho odtajněním ve formě umístění jej na stěnu klubovny. Jméno našeho oddílu vzniklo v roce 1994 při celotáborové hře o Slovanech. Venéti byl jeden z původních Slovanských kmenů.
Legenda zrození kmene
Dávno tomu již, co v zemích Koruny české sídlil kmen bojovníků nesčetných, ale odvážných a mocných slova i rozumu - kmen Venetů. Jedním z mystérií, kterých užívali v bojích s nepřáteli, zlými duchy a morem byl Chelm. Tento oni dostali od věčného Boha Ohně - Svaroga v době, kdy pobývali na svazích Prahor a nebylo o nich žádných zpráv. Během noční vize zjevil se Svarog Venetům v podobě kováře. Z Ohně a Kovu jim Svarog vytvořil Chelm - ochranný znak. Pouze Venetům přinášel však úspěch včasech pozdějších, kdy jako příval valili se Zemí a nebylo možno je zastavit žádnou silou. Když pak usedle počali žít, pomalu zanikal jejich rod a oni splynuli s ostatními kmeny, kromě několika usedlostí, jež si zachovaly svou pravověrnost až k branám našich věků. Dnes myšlenka Venetská opět rozkvétá a jejími pokračovateli jsme právě My. Nám jest svěřen název kmene Veneta a ochranný znak Chelm - dvě důležité mystéria dávného kmene.
Pokračování historie

Po dlouhá léta jsme o výpravách navštěvovali pravidelně Křivoklátsko a Hančinu chatu, kterou však ke konci našich návštěv pochroumala voda. Od té doby se snažíme sjezdit celou republiku a místa, kde jsme ještě nebyli. Stejně tak to platí i o tábořištích. V roce 1997 se prvně vyměnilo vedení a za Hanku a Petra nastoupili Adam, Hurón a Pejwy. Dokonce i tábor jsme měli oproti tradici s celým střediskem, tedy velký a krapet kolidující se zvyky ostatních oddílů. Na místě, kam jezdilo středisko léta. V Letovech, kde jsme o dva roky dříve byli po proběhlém táboře CXL sami. Po táboření na zahradě u Mladé Vožice a bývalém tankodromu u Zdechovic jsme se v roce 2000 vypravili do Lhotky, kde jsme již dříve na táboře pobývali. A stejně jako předtím, tak i tento rok skauti putovali po Českomoravské vrchovině a jejími kopci a údolími. Tábořili jsme na několika různých místech na Šumavě a na Moravě u Buchlova. V jižních Čechách u Nežárky, kterou jsme splavili na voru, který jsme s pomocí oldskauta Majky sami vyrobili. Myslím, že právě tato událost se zaryla do myslí všech, kdo na táboře v roce 2004 pobývali.

V březnu stejného roku nahrazuje Adama ve vedení oddílu Rajče. Hurón zůstává oddílovým zástupcem, Adam putuje do střediskového vedení. Lokalitou jistě nejkrásnějším místem bylo tábořiště v Pohoří na Šumavě (i přes to, že jsme byli opět na zahradě), kde jsme se jako partyzáni zúčastnili odboje v druhé světové válce. Hra se mísila s realitou pozůstatků věcí, co jsme různě nalézali po poválečném odsunu, který vtéto oblasti probíhal léta. Pochmourné partyzánské atmosféře zdatně sekundovalo i horské počasí a hmyz. Dlouho jsme s oddílem jezdili na tzv. dřevárny, kde jsme používali námi vyrobené meče, sekery a luky v kláních s ostatními středisky a chránili tak svět před zlem a chaosem. Zkušenosti a zbraně jsme pak využili na táborech v etapových hrách, například u Chýstovic, které byly ve znamení husitského tažení. Hra byla skvěle připravena Hobitem a Tudyjášem, včetně mnohých kostýmů. Tábor neměl mouchy, ale skončil, jako všechno.

Zúčastnili a zúčastňujeme se sbírek Květinový den a Postavme školu v Africe, které přispěly nejen svým charitativním zaměřením, ale i pozitivním úhlem pohledu na skautské hnutí. Pomáhali jsme na hradě Hauenštejně, sbírali odpadky v KRNAPu. Konali jsme několik náborů, některé úspěšné, jak vidno na současných členech, některé méně. Rok 2007 začínal v našem oddíle klidně, oddílovým zástupcem se stal místo Hurona Martin - Chio . Samotný tábor u obce Předlánce-Višňová byl vydařený hlavně svým romantickým umístěním a skvělou celotáborovou hrou pod vedením nejmladších roverů: Pidiho a Radima, kde jsme odhalovali našeho sportovního ducha, jako kdysi Řekové při olympijských hrách. Po táboře nás však zasáhla velká voda. Skauti se stali rovery. A ti se rozhodli, že je načase oddíl opustit, protože již nenašli v oddíle svou realizaci. Reformace byla nutným ozdravením stárnoucího oddílu. Z původních 25 lidí zůstalo jen úzké vedení a hrstka vlčat, která se do Vánoc rozrostla. Při ubývající členské základně jsme se rozhodli pro rok 2009 spojit naše střediskové síly a kmeny, a tak jsme začali jezdit společně. Tábor u Radonic byl po mnoha letech společný.

Po táboře opět nastal příliv a začalo se blýskat na lepší časy. V roce 2010 se 180. oddíl zúčastnil tajné akce amerického letectva, projektu Hvězdná brána, kde se dá pomocí systému bran cestovat mezi planetami. Na začátku roku 2011 se oddílovým vůdcem konečně oficiálně stal Martin - Chio. Na tábor jsme vypravili jako vědmáci - zaklínači a využili našich bojových zkušeností a pobili mnoho stvůr a zla, které skličují naší zemi. Po táboře nás čekalo mnoho výprav, navštívili jsme statek v Bohuňovicích, základnu v Holicích nebo muzeum Arkádových her, kde jsme si vyzkoušeli staré hrací automaty. V květnu léta páně 2012 to bylo přesně 100 let, co skauting objevil u nás. Výročí jsme se střediskem oslavili v místě přímo spjatém s historií skautingu, na myslivně v Orlovech, kde měl poblíž bratr Svojsík první skautský tábor. Veneta pojala akci jako výzvu a vybavením se co nejvěrohodněji snažila přiblížit skautování před 100 lety, takže jsme všichni vyrazili na půdy a za babičkami, ve snaze získat tele, čutoru, či starou baterku.
Na táboře jsme se vrátili do dob druhé světové války a díky deníku Jendy Kosíka jsme prožili všechny důležité události odboje proti nacizmu. Rok následující byl tradičně plný výprav a akcí, ale nedostatek mladších členů byl znát stále více a více. Proto jsme místo klasického stanového tábora zvolili putovní a dva týdny putovali po Jeseníkách. Po táboře se opět daří nabrat nové děti a vše se vrací do starých kolejí. S novými dětmi je v oddíle spousta energie. Tábor je společně s holkama z druhého oddílu u Cvikova. Po táboře se otěží chápají mladší roveři a připravují celoroční hru na Hobita.

Současnost


V roce 2013 oddíl oslavil 20 let své existence, kterou oslavil vydáním Almanachu, ze kterého vychází i tento listing a jehož jsem spoluautorem. Almanach si můžete prohlédnout na http://veneta.skauting.cz/data/2014/almanach_venety.pdf. Pokud vás zajímá více z naší oddílové činnosti, můžete navštívit náš web www.veneta.skauting.cz.

----------------------------------

Additional Hints (Decrypt)

PM: arcbhžíirw fíyh, cbhžvw uynih.
RA: qba'g hfr cbjre, hfr lbhe oenva.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

1,985 Logged Visits

Found it 1,875     Didn't find it 36     Write note 13     Archive 1     Temporarily Disable Listing 8     Enable Listing 7     Publish Listing 1     Needs Maintenance 12     Owner Maintenance 32     

View Logbook | View the Image Gallery of 41 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.