Skip to Content

<

Jasonova stezka / Trail Jason Cervenoky

A cache by kackafibi Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/14/2015
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Krátká multikeš vás nezdrží a navíc provede místy, kde můžete vidět poletovat motýla Jasoně červenookého. Trasa je vedena tak, že cestou můžete odlovit i ostatní místní tradičky. Viz Keškotip.


 

Jasoň červenooký (Parnassius Apollo) je druh motýla z čeledi otakárkovitých a je to největší motýl, kterého můžete v ČR potkat. Jeho výskyt je vázán zejména na slunné vápencové lokality, protože motýlí housenky milují rozchodníky – tučnolisté rostliny, které na vápencích hojně rostou. Původní druh Jasoně červenookého byl na štramberských vápencích dlouho izolován, takže postupem času – ovšem času v geologických měřítcích - a evoluce se změnil na endemitický poddruh. Dodnes mi sice nikdo nebyl schopen vysvětlit, v čem byl jiný, ale vědci se shodli na tom, že štramberský Jasoň byl jiný a jedinečný – no a endemit byl na světě.

Ovšem postupem času byl místní Jasoň vyhuben. Oficiální verze vyhynutí  hovoří jako o příčině  postupující těžbu vápence a z toho plynoucí následnou devastaci krajiny, avšak stále více se oficiálně připouští skutečnost, že spíše nastala kombinace nepříznivých klimatických podmínek a – nenasytnosti sběratelů motýlů. 

Proto později vznikla aktivita, která sem Jasoně znovu přivedla a to  dovozem motýlích kukel a jedinců Jasoně červenookého z krasových oblastí Slovenska. Je to krásný paradox, vzhledem k původu místního vápence také ze Slovenska (viz EC Štramberský vápenec), takže když si počkáme nějakých x-set let, dočkáme se možná zase místního endemitického prince Jasoně! Proto teď neváhejte a kdykoli ho zahlédnete tak si jej foťte, ať mají děcka vašich děcek co porovnávat!

Motýl nebývá ani moc plachý, ale zato se dobře maskuje, když hoduje na bílých květech viz. Obrázek. Takže spíše si ho všimnete, když bude poletovat vyplašen vaším pohybem. Můžete jej zahlédnout prakticky po celé trase kešky, ale největší šanci máte blízko finálky, protože tamní svah pro něj skýtá ideální podmínky.

O keši:

Keška má úvodní a další dvě stage, na kterých musíte nalézt patřičné indicie a podle nich dosadit odpovídající hodnoty do vzorce finálních souřadnic.

Trasa keše prochází částečně místním pokusem o arboretum, jehož otevírací hodiny jsou sice dané, ale ve skutečnosti je doba otevření závislá na libovůli arboretářů. Někdy je otevřeno měsíc v kuse, někdy zavřeno i přes otevírací hodiny. Nicméně obvykle je opravdu otevřeno „furt“. 

Kešku lze při troše důvtipu odlovit i bez návštěvy jedné stage v arboretu, záleží na vaší bystrosti.  Náročnost získávání indicií se stupňuje a u druhé stage je třeba opravdu dbát na svou bezpečnost! Pohybujete se na hraně skalní stěny a i když žádný horolezecký výkon není pro získání indicie třeba, expozice místa je velká. Finálka vás zavede na již zmíněná typická místa, kde si kterýkoliv jasoň (případně princ Drsoň) může poletovat.

KEŠKOTIP:

Zaparkujete u arboreta a začněte odlovem keše Arboretum, pak obě Štramberské Kamenárky. Před třetí Stage Jasoně si odlovte kešku U Panny Marie. Pokud budete od finálky pokračovat chodníčkem dále, dojdete na rozcestí. Vlevo dolů se dostanete na hlavní cestu ke korytu, rovně pak (nebojte se, jde to, jdete po obecním!) kolem domů a po schodech do uličky vedoucí přímo na náměstí.  Zkuste hned Kostel Sv. Jana Nepomuckého, ale ten můžete nechat i na zpáteční cestu, záleží na mudlozamořenosti. Pak směr keš Trůba po schodech a Pověsti MSK 5 Stramberské uši. Po vypočtení souřadnic lovíte ještě Skála Rudý a vracíte se na náměstí. Pak se po cestě zpět určitě stavíte na Kotouč pro nejstarší kešku T-rex a okolní krabičky. Zpět do arboreta se vracíte lehce, když na křižovatce u Proska jdete východním směrem do Kopřivnice a cca po 100 metrech se dáte na vrstevnici vlevo, cesta vás dovede zpět k parkovišti.    

 

Jak na kešku?

Na úvodních souřadnicích je zároveň první zastavení čeká vás zde jednoduchý úkol. Nacházíte se v kamenné soutěsce. Výška skalních stěn soutěsky je odhadem:

                                                               Do 2 metrů                                        A = 1

                                                               3 - 4 metry                                         A = 2

                                                               Více než 9 metrů                             A = 3

Pokračujete kousek dál na Stage 2

Stage 2:   Na souřadnicích se nad chodníčkem nachází:                

Výchoz žluté pyritové žíly           B = 5

                                                               Slaňovací horolezecký kruh        B = 6

                                                               Železné lanové zábradlí               B = 7

                                                               Pamětní deska horolezcům        B = 8

Pokračujete dál chodníčkem – nezapomente ještě odlovit U Panny Marie

 

Stage 3:    Na místě a také poblíž -naleznete :

                                                               Jeskyňku        C = 4

                                                               Zbytky želez.oplocení        C = 5

                                                               Skalní vývěr vody          C = 6

                                                                                                                 

 

 

                        Finálku najdete na souřadnicích:

                                      N  49°35, (A+A) (A-A) (B)

                                      E  18°07, (A) (B) (C)

 

            Přeji krásnou procházku a úspěšný lov!       

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Fxnyxn h geršar

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.