Skip to content

This cache has been archived.

mh.mail: Situace v současném geocachingu je bohužel taková, že owner má právo se pouze dobře starat o keš a jinak držet hubu. Musí strpět, když mu keš odloví zjevní podvodníci, protože zápis v logbooku je svatý bez ohledu na to, jak k němu dotyčný dospěl. Owner má jedinou možnost, jak nebýt za pitomce, pokud mu to vadí — archivovat. Tuto možnost tímto využívám.


Zavíráme s těmito parametry: 121 nálezů, 0 DNF, 2 disable, 59 FP (61 %).

Děkuji všem za logy a udělené FP.

More
<

ITZ #03 - Zastavte tmu

A cache by mh.mail Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/19/2015
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:  other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Labyrint
Co je to instantní tajný závod

Chtěli jste se zúčastnit některého z tajných geozávodů, ale nepodařilo se vám probojovat se do startovní listiny anebo vám nevyhovoval termín? Nebo jste se naopak zúčastnili a atmosféra se vám líbila natolik, že byste si ji chtěli ještě zopakovat?

Toto wherigo se vám pokusí některá z vašich přání splnit. Podobně jako instantní polévku si připravíte během několika minut, taky instantní tajný závod je k dispozici během pár okamžiků. Žádné přihlašování, žádné nervy. Stačí spustit a můžete vyrazit. Hodně štěstí.

Aktuální verze: 1.5 (Part 1), 1.5 (Part 2)

30.04.2018 - !!! POZOR, OPRAVA !!!

Na trase se změnily hodnoty na jednom rozcestníku, které se ve hře používají. Bohužel zatím nefunguje nahrávání na wherigo.com, takže nemůžu nahrát opravenou verzi. Tak aspoň touto formou:

Pro verzi 1.5 a starší: Pokud při telepatickém rozhovoru s hlídačem parkoviště dostanete dotaz na indicii C, připočtěte si 2 k hodnotě, která je aktuálně na rozcestníku.

Jakmile bude obnoveno nahrávání na wherigo.com, nahraju tam upravenou verzi.

V případě problémů použijte předmět Poslední pomoc, který obsahuje telefonní číslo, kam je možné zavolat. Prosím, respektujte, že v některých případech, obzvláště v pracovních dnech, nebudu moci zvednout telefon okamžitě. Potom pošlete SMS, případně počkejte, až vám zavolám zpět.

V sérii „ITZ“ byly dosud publikovány tyto keše:
ITZ #01
Česko-Slovensko hledá Jamese Bonda

Zúčastněte se konkurzu o nástupce Jamese Bonda a možná získáte bonus.

ITZ #02
The Amazing Geo-Minirace

Vydejte se s Philem na cestu kolem světa, hledejte obálky a plňte úkoly.

ITZ #03
Zastavte tmu

Podnikněte dobrodružnou cestu, získejte amulety a zachraňte svět.


Zastavte tmu!

Zastavte tmu je třetí instantní tajný závod. Tentokrát je koncipován jako adventura, tj. hráč je součástí uzavřeného příběhu. V tomto případě se vžije do role zachránce před temnotou, která se chystá pohltit náš svět. K tomu bude muset navštívit několik míst, na nichž získá potřebné pomůcky. Příběh je samozřejmě lineární a přejezdy mezi jednotlivými místy jsou zadány v duchu tajných závodů, tj. můžete se těšit na itineráře, slepé mapy, azimuty, hádanky a podobné piškuntálie.

Než vyrazíte

Nic se ovšem nemá uspěchat. Než vyrazíte, důrazně doporučuji stáhnout a prostudovat podrobné instrukce, které obsahují způsob ovládání cartridge i samotné principy závodu. Není to však nezbytné, cartridge obsahuje všechny potřebné informace, listování ve vytištěných materiálech je ale přece jenom přehlednější.

Také si zkontrolujte, jestli na www.wherigo.com neexistují novější verze všech cartridgí (Part 1 a Part 2).

Co za to

Tato keš je opakem powertrailových sérií (nic zásadního proti nim). Po celodenním trmácení na vás čeká jeden jediný bod do statistiky. Cestou sice máte ještě možnost potkat pár keší a počet bodů si tak odpovídajícím způsobem zvýšit, přesto se zde bodové hody nedají očekávat. Na druhou stranu, ačkoliv se budete přesouvat především automobilem a po silnicích, doufám že vás trasa i tak zavede na zajímavá místa a třeba vás dokonce inspiruje k dalším výletům, ať už za kešemi anebo jen tak za krásami naší vlasti.

Hru můžete stahovat
aktualizace 14.07.2017 20:15
www.wherigo.com Dostupné též na
www.wherigofoundation.com
pod kódy WGEZ a WGF0.

Part 1

Part 2
Podrobné instrukce
aktualizace 12.10.2015 12:05


Parametry keše
Celková délka ~ 60 km, když nebudete moc bloudit. Cesta ke keši není započítána.
Délka pěší chůze ~ 12-14 km, to je vzdálenost, kterou budete muset projít po vlastních nohou. Hodnota je orientační, bude záležet na tom, jak si celý závod zorganizujete. Vzdálenost však neabsolvujete vcelku, ale postupně po částech.
Odhadovaná doba trvání ~ 8 hodin, ale při tom se stihnete občerstvit, naobědvat, ulevit si, sem tam i odlovit nějakou tu kešku při cestě. Optimální čas pro odstartování je mezi 8. a 10. hodinou.
Obtížnost 5, v obtížnosti je zohledněna nejen celková délka trasy a doba potřebná k odlovu, ale i náročnost řešení jednotlivých úloh.
Terén 2, většinou po silnicích nebo zpevněných cestách (auto), zdolat několik málo schodů, vlastní krabička je v terénu mimo cesty.
Dostupné celoročně 24/7? Některé z úkolů jsou dostupné pouze v rámci otevírací doby: 8 - 19 (v zimním období listopad až březen do 18). Alternativa tentokrát neexistuje!
Rozhodně nedoporučuji absolvování v noci, ani start v odpoledních hodinách, mohli byste narazit na zamčené brány.
Finálová krabička je dostupná celoročně 24/7.
Poplatky? Pro splnění úkolů bude potřeba zaplatit poplatek za parkoviště. Nevylučuji, že se vám podaří zaparkovat někde bez nutnosti platit, ale určitě to nebude v zónách. V takovém případě se pak budete muset do zóny vrátit pěšky. Parkování mimo placená parkoviště je pouze na vaše riziko.
Pro splnění úkolů není potřeba platit žádné vstupné. Cestou potkáte několik objektů, kam se lze po zaplacení vstupného podívat. Jejich návštěva je ovšem plně na vás, pro dokončení hry to není nutné.
Vhodné pro děti? Ano, závod neobsahuje nic, co by nemohly absolvovat děti (ani úkoly, ani prostředí). Jen je potřeba zvážit celkovou náročnost.


Poznámky ownera

 1. Doporučení: Před startem si podrobně prostudujte podrobné instrukce v PDF souboru.
 2. Čtěte pečlivě všechno, co se vám při hře zobrazí na displeji, ať nejste nakonec nepříjemně překvapeni.
 3. V závislosti na roční době, stavu vegetace a dalších okolnostech mohou být některá místa hůře dostupná. V takovém případě zvažte volbu alternativy, pokud je k dispozici.
 4. Pokud vás trasa zavede na pietní místa, prosím, chovejte se na nich s patřičnou úctou.
 5. Důrazně doporučuji opisovat si vygenerované kódy pozic! Pozor - každý přístroj generuje jiný kód, kódy nejsou přenosné.
 6. Při přesunech nemusí být vždy hra zapnutá, je možné ji vypnout a šetřit baterie. Výjimkou je jízda podle itineráře, tam je nutné nechat hru zapnutou.

Testováno

Hra byla testována na těchto zařízeních:
 • Garmin Oregon 300, 450, 550
 • WhereYouGo
 • iPhone 6, iPhone 4s (v obou případech verze iOS 8.x)

Děkuji za pomoc a provedení betatestu těmto kačerům: Fanda199, Krecik1, svatyMeluzin, malin.cz, Pavoucek86, weri.cz.

Známé problémy

 • Na Garminu trvá vygenerování kódu pozice několik dlouhých vteřin. Vyčkejte jeho zobrazení, neklepejte zbytečně na displej.
 • Na iOS verze 7 nefungují kódy pozic. K řešení problémů lze použít pouze obnovu uložené cartridge. (Na iOS verze 8 vše funguje.)


Verze

 • 19.09.2015 23:25 - první veřejná verze.
 • 21.09.2015 22:05 - oprava chyby nezobrazování amuletů u Garminů.
 • 12.10.2015 12:05 - úprava itineráře - trvalá změna na trase (Part 1)
 • 12.01.2016 20:45 - drobné úpravy (Part 1 i Part 2)
 • 14.07.2017 20:15 - úpravy a změna finálky (Part 1 i Part 2)

Užitečné odkazy

Odpovědna, poradna, tipy a triky

V této rubrice chci operativně reagovat na některé připomínky či problémy, které vzešly od hráčů, kteří již keš odlovili.
 1. Protože je k odehrání nezbytný automobil, měla by mít keš označení T5 kvůli nutnosti použít specializované vybavení.
  V nástroji na orientační výpočet náročnosti keše na adrese http://clayjar.com/gcrs/ se píše, že za specializované vybavení se považuje např. „4WD vehicles“, tedy automobily 4x4. To tady opravdu není potřeba, obyčejný silniční vůz bohatě postačí, proto si myslím, že z tohoto důvodu není nutné keši dávat pětkový terén.
 2. Protože je délka trasy více jak 100 km, měla by být keš označena jako T5.
  Nástroj na orientační výpočet náročnosti keše na adrese http://clayjar.com/gcrs/ označí keš, u které je uvedena délka větší než 16 km (10 mil) jako T4 (tedy nikoliv T5). Zároveň je ale délka definována jako vzdálenost od nejpravděpodobnějšího místa k zaparkování ke keši. To je v našem případě opravdu do 1 km (nikoho nenutíme jít celou trasu pěšky). Ale i to je trochu demagogický výklad, protože je nutné těch více jak 100 km absolvovat, byť v autě. Toto pravidlo prostě nelze jednoznačně na naši keš aplikovat. Myslím, že T2 je dostačující, možná bychom mohli pouvažovat o T2.5 nebo T3, ale víc určitě ne.
 3. Myslím že Wherigo je zbytečně s dlouhými přejezdy, místa, která jsme postupně navštívili, už svou keš mají, a tak tato hra v poznávání nových míst přínos nemá.
  Přejezdy jsou takové, jaké jsou, a v listingu je celková délka zmíněna. Ano, souhlasím, že toto wherigo v poznávání nových míst přínos nemá, obzvlášť pro kačery, kteří mají na svém kontě přes deset tisíc českých keší, takoví už opravdu téměř všude byli (a to nemyslím nijak zle, pouze konstatuji). Nebylo to však mým záměrem. Cílem mého snažení bylo přinést vám zábavu, hru. Všechno ostatní bylo podružné. Nicméně i tak se našli a věřím, že ještě i najdou, tací, kteří na některých místech byli vůbec poprvé anebo se na ně mohli podívat z jiného úhlu pohledu. Těm z vás, kteří k zábavě tu keš nebo nové místo potřebují, doporučuji použít výše zmiňovanou route - pokud budete mít většinu keší podél ní odlovenou, pak zvažte účast na této hře, mohli byste být zklamáni.
 4. Umístění a provedení finálky je s ohledem na propracovanost samotné hry velká škoda. To mě vlastně asi zklamalo ze všeho nejvíc. Chápu, že fyzická keš v tomto případě není to hlavní, ale když si vezmu kolik muselo dát práce vymyslet a udělat wigo ...
  V těchto třech větách je skryto vše, včetně odpovědi na úvodní povzdech. Ano, vymyslet a udělat wigo dalo dost práce. A trochu mě mrzí, že to některým lidem nestačí, ale vyžadují, abych ještě minimálně stejně tolik práce věnoval tvorbě krabičky. Ptám se, proč bych to měl dělat? Kdo je manuálně zručný a má nápady na super vymyšlené krabičky, nechť je dělá. Já na to nemám zručnost (nápady by možná byly). Zase mám nápady na wheriga a umím je vytvořit. Tak to dělám. Ševče, drž se svého kopyta, praví staré přísloví.
  Na toto wherigo se dá nahlížet ze dvou úhlů pohledu: buď jako na keš, kde wherigo hra slouží jenom k určitému ztížení jejího odlovu, anebo jako v první řadě na hru, na jejímž konci na hráče čeká jakoby mimochodem krabička s možností odlovu. Kdo na ITZ nahlíží prvním způsobem, bude asi zklamán, protože já jsem ho tvořil podle způsobu druhého.


 5. Chvíli jsem přemýšlel, jak tento neverbální log interpretovat. Ale nakonec to není tak složité. Mirek Topolánek již před časem nám všem vysvětlil, že zdvižený prostředníček znamená: (Kalousku,) jsi jednička! Dva zdvižené prostředníky tedy musí nutně znamenat: (Ownere,) jsi tuplovaná jednička! Děkuji tedy Velkému praktikovi za toto uznání mé práce na keši. Opravdu potěšilo.

Additional Hints (Decrypt)

[Pro verzi 1.5 a starší: Při telepatickém rozhovoru s hlídačem parkoviště použijte u indicie C o 2 větší hodnotu, než je skutečně uvedena na rozcestníku!]

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.