Skip to content

<

AGATHA CHRISTIE XXIX.

A cache by ivets Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 08/25/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Slavná autorka svou náklonnost k jedům jednou vyjádřila slovy: „Jed má v sobě něco fascinujícího. Postrádá příkrou brutalitu kulky z revolveru nebo bodné zbraně.“ 


Tato moje oblíbená autorka 66 detektivních románů a 14 povídkových souborů, 15 divadelních her (dalších 7 bylo adaptacemi jejích knih), 6 romantických románů pod pseudonymem Mary Westmacott a dalších 4 knih, dvou z nich pod jménem Agatha Christie Mallowan, používala ve svých dílech nápadně často jako vražednou zbraň JED. Tato keš je tedy věnovaná právě jim.

Přesné popisy příznaků jedovatých substancí pramenily z jejích šestiletých zkušeností dobrovolnice Červeného kříže v nemocničních lékárnách, kde pracovala v obou světových válkách. Nejvíce ji vzrušovaly baňky s jedem, se „silami schopnými vzkřísit mrtvé“.

JAK NA KEŠ?

1. ČÁST LUŠTĚNÍ

Na úvodních souřadnicích nenajdete keš, ale místo, o kterém se autorka jednou vyjádřila:  "Na regálech všude kolem mě stály jedy. A tak je snad celkem přirozené, že jsem sáhla po vraždě jedem."

Souřadnice uložení keše získáte ze správných odpovědí „jedovatého“ kvízu.

N 48° 5A.BCD   E 017° 1F.GHI

A=

V zemské kůře je značně vzácným kovovým prvkem, důležitým při výrobě některých polovodičů, např. tranzistorů, fotočlánků s citlivostí v infračervené oblasti spektra a supravodičů, dále nachází uplatnění při výrobě speciálních skel. Soli tohoto prvku jsou velmi prudkými jedy, buněčný jed se snadno váže na nervovou tkáň a vylučovací orgány, je bez chuti a zápachu. Dohady o možné otravě tímto jedem se točily i kolem úmrtí bývalého ruského špiona Litviněnka.

8 - Thalium 

7 - Cín

4 - Lanthan

 

B=

Jde o složený indolový alkaloid vyskytující se v semenech rostliny kulčiby dávivé. V čistém stavu je to bílá krystalická látka, málo rozpustná ve vodě, výrazně hořké chuti. Tento typický křečový jed lze při pitvě dokázat ještě mnoho měsíců po smrti.

6 - Methionin

4 - Tryptofan

3 - Strychnin

 

C=

Jedná se o světle zelený reaktivní plyn, přítomný pouze ve formě sloučenin, kdy většina z nich je rozpuštěna v mořské vodě a ve vodě některých vnitrozemských jezer, je mikrobiogenním prvkem rostlin.

6 - Helium

1 - Ununoctium

5 - Chlor

 

D=

Jde o alkaloid přírodního původu fenanthrenového typu, jehož název je odvozen od jména řeckého boha snů. Jeho volná báze je nejlépe rozpustná v methanolu a ve vroucím ethanolu, v jiných organických rozpouštědlech je rozpustná málo.

5 - Pyruvát

4 - Chalkantit

7 - Morfium

 

F=

Jedná se o bílou krystalickou hygroskopickou látku reagující silně alkalicky. Za přítomnosti kyslíku a vody způsobuje přeměnu zlata v rozpustné sloučeniny, používá se v oblasti klenotnictví při pozlacování kovů. Byl používaným jedem pro sebevraždy špiček nacistického režimu.

7 - Baryt

6 - Cyankáli

9 - Kalcit

 

G=

Jde o polokovový prvek, toxické vlastnosti jeho sloučenin byly známy již ve starověku. Za jeho objevitele kolem roku 1250 je označován středověký učenec sv. Albert Veliký. V zemské kůře je značně vzácným prvkem, v mořské vodě je jeho koncentrace mimořádně nízká. Jeho současné uplatnění se nachází v oblasti metalurgie jako součást speciálních slitin a v polovodičovém průmyslu.

1 - Dyskrazit

0 - Arsen

2 - Antimonit

 

H=

Jedná se o rostlinný vysoce toxický alkaloid, rozpustný v chloroformu a benzenu, slabě v ethanolu a diethyletheru, jen velmi nepatrně ve vodě. Tato „Královna jedů“ je známá i díky tomu, že se objevila v příběhu „Zločin lorda Arthura Savila“ od Oscara Wildea.

7 - Aktinoid

6 - Anthémon

4 - Akonitin

 

I=

Jde o prudce toxický alkaloid, původně izolovaný z ocúnu, velice účinný mitotický jed. V Římě byly údajně pozorovány případy otrav lidí mlékem koz, které spásly ocún. Jed se objevil i v televizním seriálu „Dr. House“.

1 - Nikotin

3 - Kurare

2 - Kolchicin

 

2. ČÁST LUŠTĚNÍ

Pozor, ještě neodkládejte tužky. Je tu druhá část luštění, která vám poskytne potřebné kódy k otevření keše.

Stačí jen dosadit správné názvy detektivek Agathy Christie v českém vydání a kódy jsou na světě. Jednotlivá slova v názvech jsou označena jejich počátečními písmeny.

 

Horní: ABC

A) ZSC

B) PMP

C) TSM

 

Dolní: DEF

D) VČ

E) TD

F) ZPD

 

KE KEŠI

A teď už hurá vyzvednout keš. Při jejím vyzvedávání pozor na zvědavce v okolí!

Prosím, nijak nemanipulujte s jejím inventářem, je jen ilustrativní, s úmyslem pobavit jejího nálezce. Nevkládejte sem její fota, pozor na spoilování v textech logů!

 

 

 

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.