Plaz Slano blato je lociran pod Čavnom, pod Malo goro (1032 m), na pobočju, ki ga režejo številni potoki in hudourniške grape. Plaz gravitira po potoku Grajšček proti naselju Lokavec v bližini Ajdovščine. Do plazenja na območju Slano blato je prišlo verjetno 18. ali 19. novembra, ko so domačini v Lokavcu prvič opazili kalno vodo v potoku Grajšček. Plaz je opazil lovski čuvaj v noči z 22. na 23. november 2000. Strokovno spremljamo plaz od 23. novembra.
Splazelo območje predstavlja star plaz, ki ga zgodovinski viri prvič omenjajo pred 200 leti. Sanacija plazu z ureditvijo hudourniških grap je bila izvedena leta 1903. Plaz, ki je zajel grapi dveh desnih pritokov potoka Grajšček, obsega 1010 m dolgo in 60 do 200 m široko območje in leži med kotama 360 in 660 m (slika 1). Površino plazu ocenjujemo na 15 ha.
Splazeli material predstavlja ob odlomnem robu močno zaglinjeni pobočni grušč preperelega fliša in apnenca. Preostali, največji del splazele mase sestavljajo preperele flišne kamnine.
Plaz Slano blato je zajel predvsem gozd in travnike. Od naselja Lokavec je oddaljen še približno 1000 m (20. 12. 2000). Nastanek blatnega toka večjih dimenzij je trenutno malo verjeten, ob ponovnih večjih padavinah pa lahko postane realna nevarnost.
Zemeljski plazovi povzročajo veliko škode: zasipavajo, poškodujejo in odnašajo cestišča, hiše in kmetijska poslopja, spreminjajo vodne struge in ugašajo življenja. Tako je plaz Slano blato napravil kar precej škode: odnesel je okoli 100 ha gozda in grmičevja, zasul nekaj kolovozov in zelo prestrašil tamkajšnje prebivalce. Skoraj sto let o Slanem blatu ni nihče razmišljal, in še tisto, kar je o plazu ostalo zapisano iz 19. stoletja, se je pozabilo.
Zakaj ime Slano blato?
Ko se je leta 2000 sprožil plaz v Slanem blatu, so se ljudje spraševali, odkod ime Slano blato. Večina je menila, da zaradi drage melioracije - blato je bilo zasoljeno. Po pripovedovanju domačnov naj bi ovce uhajale s kovaških pašnikov v Slano blato, po mišljenju domačinov lizat sol. Milko Černigoj, tudi doma od Kovačev, ve povedati, da so jim ovce res uhajale v Slano blato, a bolj verjetno zaradi paše, ki je proti zahodu boljša, in pa zaradi vode, ki so jo tam našle. Zadnje kemične analize kažejo, da je voda iz Slanega blata zelo mineralizirana, tako da bi tudi ta razlaga lahko bila smiselna. Iz opisa Petra Medveščka lahko sklepamo, da je bilom ime Slano blato udomačeno že pred melioracijo plazu.
Z celotnega plaza se zelo lepo vidi Vipavsko dolino, Ajdovščino in Lokavec.
Dostop do cacha ni mogoč z avtom, raje parkirajte na označenem mestu in se peš podajte do prve pregrade na plazu.
Začetna vsebina:
- Pozdravno sporočilo
- Logbook
- Značka na sponko
- Kinder smrkec
- Kinder mačka
- Kinder vzmet
- Kinder avto
- Silca gel (za odstranjevanje vode!)