Skip to Content

<

SUDOKUKES

A cache by saba.c Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/12/2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

SUDOKU (česky též magický čtverec) se řadí do kategorie logických her.

SUDOKU is a logic-based number placement puzzle.


  Historie Sudoku

Podle názvu by si nejeden z nás mohl myslet, že Sudoku pochází z Japonska, ale není tomu tak. S mírnou nadsázkou lze říct, že je švýcarská, kam jejich kořeny sahají. V 18. století objevil švýcarský matematik (většinu života strávil v Petrohradě)  Leonardo Euler (1707 – 1783) princip, který pojmenoval latinské čtverce. Do jednotlivých čtverečků vpisoval různá písmena. Spekuluje se o tom, že latinské čtverce převzal z tzv. magických čtverců, ve které platilo, že součet čísel ve sloupečcích, řádcích a na úhlopříčkách je stejný, a které vznikly přibližně 1000 let před naším letopočtem. Jádro dnešního Sudoku vzešlo ovšem z latinských čtverců.
Dalším z mezníků historie hry byl rok 1979, kdy si Novozélanďan Howard Garnes tento princip půjčil a vylepšil. Vymyslel číselnou obdobu hry s názvem Number Place (Místo pro číslo) pro newyorský časopis Math Puzzles and Logic Problems (Matematické hádanky a logické úlohy).

Od Američanů hru roku 1984 převzal japonský časopis Nikoli. O dva roky později dostala hra jméno Sudoku, Japonci nazvali hru „dži wa dokušin ni kagiru“, zkráceně sudoku, což přibližně znamená „číslice se smí vyskytovat pouze jednou“.
Název Sudoku se tedy zrodil v roce 1986 a je registrovanou obchodní značkou.

Masivní šíření po celé Evropě vyvolala vlna nadšení ze Sudoku ve Velké Británii (r. 2004), díky dlouholetému hongkongskému soudci Wayne Gould, který po předání kolonie Číně v roce 1997 se vzdal svého místa. Při návštěvě Japonska v tomtéž roce narazil na výtisk časopisu o sudoku a koupil si jednu z řady knih hádance věnovaných. Sice neuměl japonsky, ale vymyslel postup podle uvedených řešení. Sudoku ho zaujalo, a tak se rozhodl strávit důchod tím, že napíše počítačový program, který by dokázal chrlit miliony sudoku. Podle jeho vlastních slov ho zaujalo, že v Japonsku je hádanka tak populární a svět o ní neví. Také jej pobavila kuriózní představa, že vysloužilý soudce by si mohl něco přivydělat prodejem počítačového programu. Šampaňské mohlo bouchnout po šesti letech práce. 

Měl štěstí, že britský časopis Times právě zmenšoval svůj formát. Gould přišel se svou nabídkou v tu nejlepší chvíli, protože redaktoři potřebovali vše zmenšit a klasická křížovka byla příliš rozměrná. Proto sáhli na zkoušku po sudoku. Bylo to 12. listopadu 2004, když Timesy otiskly své první Su Doku (aby nebyla narušena ochranná známka). Světová pandemie začala.  

S třídenním zpožděním následovali Daily Mail a pak podléhal nákaze jeden deník za druhým. Z velké Británie se sudoku začalo šířit obrovskou rychlostí po celém světě. V květnu 2005 se objevilo sudoku v novinách Kanady, Indie, Portugalska, JAR, Švýcarska, USA a dalších 13 zemí včetně naší. Jako první sudoku u nás začali tisknout Lidové noviny

Různé noviny používají hádanky vytvořené různými programy, japonští autoři však počítačovou techniku odmítají. Vymyslet sudoku je věcí cti a být publikován v některém časopisu Nikoli je velká čest. 
Tato hříčka se již dočkala i svého mistrovství světe. První ročník dokonce vyhrála češka Jana Tylová. 

Extrémní popularita této hry má i své stinné stránky. Krom toho že zlepšuje logické myšlení je do určité míry i návyková :)

Princip hry

Cílem hry je doplnit chybějící čísla 1 až 9 v předem dané zčásti vyplněné tabulce. Tabulka je rozdělena na 9 × 9 polí, která jsou seskupena do 9 čtverců (3 × 3). K předem vyplněným číslům je třeba doplnit další čísla tak, aby platilo, že v každém řádku, v každém sloupci a v každém z devíti čtverců jsou použita vždy všechna čísla jedna až devět, ovšem každé číslo jen jednou. Pořadí čísel není důležité. Čísla se nesmějí opakovat v žádném sloupci, řadě ani malém čtverci.

Možností, jak za těchto podmínek vyplnit čtverec 9 × 9 polí, je 6 670 903 752 021 072 936 960, tj. přibližně 6,67 × 1021.

Návod na Sudoku naleznete zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sudoku#Metody_.C5.99e.C5.A1en.C3.AD

 

  The history of Sudoku

The roots of the Sudoku puzzle are in the SwitzerlandLeonhard Euler, a Swiss mathematician, created "carré latin" in the 18h century which is similar to a Sudoku puzzle but without the additional constraint on the contents of individual regions. Euler developed the idea of arranging numbers in such a way that any number or symbol would occur only once in each row or column.

The first real Sudoku was published in 1979 and was invented by Howard Garns, an American architect.He credited with creating this rule when he developed the puzzle we know as Sudoku. Dell Magazines published the puzzle under the name of Number Place for over 25 years.

The real world wide popularity started in Japan in 1984 after it was published and given the name Sudoku by Nikoli. Introduced into Japan by Nikoli under the name of 'Suuji wa dokushin ni kagiru', which means "the numbers must be single".

The history of Sudoku continues to expand. At the end of 2004 Wayne Gould, a retired Hong Kong judge as well as a puzzle fan and a computer programmer, visited London trying to convince the editors of The Times to publish Sudoku puzzles. Gould, that had written a computer program which generates Sudoku puzzles of different difficulty levels, demanded no money for the puzzles. The Times decided to give it a try and on November 12, 2004 launched their first Sudoku puzzle.

Three days later The Daily Mail began publishing Sudoku puzzles titled as "Codenumber". The Daily Telegraph of Sydney followed on 20 May 2005. By the end of May 2005 the puzzle was regularly published in many national newspapers in the UK, Canada, India, Portugal, USA and also Czech Republic. Lidové noviny launched firts Sudoku puzzle in Czech country.

In March 2006, the first World Sudoku Championship (WSC) was held in Italy. The tournament was won by Jana Tylova, a 31-year-old economist from Czech Republic. 

You can find the Sudoku manual here:  https://en.wikipedia.org/wiki/Sudoku#Variants

JAK NA KEŠKU

Krabička Lock&Lock je umístěna ve strmějším terénu v lese mezi kameny, při hledání buďte opatrní, při dešti může být kluzko.
Tato keš je zaměřena na logickou hru Sudoku, proto samotný keš box obsahuje tématické vyměnitelné předměty. V případě, že budete předmět měnit či přidávat, nevkládejte prosím nic, co by se Sudoku, logikou, myšlením, číslicemi, puzzle či hlavolamy ani kapku nesouviselo.
 
V keš boxu také naleznete předlohy Sudoku, které si můžete zkusit vyluštit a na chvilku si oddychnout po výšlapu ke keši
 
Keš box vracejte na původní místo úkrytu a zakryjte. Díky!
Tak příjemné logování!

Additional Hints (Decrypt)

cbq xnzrarz anq buavfgrz / haqre gur fgbar nobir gur sverpnzc

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

221 Logged Visits

Found it 214     Didn't find it 2     Write note 1     Temporarily Disable Listing 1     Enable Listing 1     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 13 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.