Skip to content

This cache has been archived.

HEEJa: Správa této kešky dala Špuntovi opravdu hodně práce. Děkujeme všem za pozitivní ohlasy a ačkoliv to byla zábava a keš byla oblíbená, končíme s ní. Končíme z důvodu hlouposti některých, kteří ničili okolí když keš nemohli najít a tvořili si náhradní a v neposlední řadě, končíme keš díky výzvy ValenReviewer. Škoda, že někteří jsou natolik natvrdlí, že nechápou, že správa a péče o keš (ač je správce většinu času téměř přímo u ní) je v těchto klimatických podmínkách náročná.

Na tomto místě se tedy keš již nenachází.

More
<

Praded

A cache by Yarda1 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/07/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Keška je umístěna se souhlasem správce, NEOBSAHUJE TUŽKU! Keška není korkový špunt!

NESAHEJTE PROSÍM NA DŘEVĚNÉ SOCHY!​


Pozor na FAKE kešky, které si tvoří neúspěšní "kačeři" sami. Keš je označená logem GC a je VŽDY na místě! NIKDY NEBYLA ZTRACENA a proto není žádoucí tvořit "náhradní"

K založení této kešky mě motivoval spolužák ze střední, řečený, který je součástí vysílače na Pradědu již pěknou řádku let. Jeho práce na vysílači, spojená s láskou k horám a této obzvlášť, v něm vzbudila jakýsi pocit samozřejmé povinnosti starat se o okolí vysílače, jak si zaslouží. Vrchol hory Praděd je oblíbenou destinací tisíců turistů ročně, snad alespoň některým z nich - kačerům, listing této kešky předá pár zajímavostí o Pradědu.
---
To create this geocache I got motivated by my high school best friend, called by everyone Špunt (Cork-stopper), who is part of the Praděd transmission tower for many years. His job on the tower, connected with passion for mountains, particulary this one, called for something like natural duty to care about surroundings of the tower, as it deserves. Top of the mountain Praděd is favorite destinaton of thousands od tourists a year. Hopefully at least some of you - geocachers, listing of this cache will produce some interestng facts about Praděd.

HORA
Hora Praděd je vysoká 1491,3m a je nejvyšším vrcholem Jeseníků i celé Moravy a pátá nejvyšší v ČR. Je zde nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Hora leží na historické zemské hranici Moravy a Slezska, v současnosti tudy prochází i hranice krajů Moravskoslezského a Olomouckého, a okresů Bruntál a Šumperk. Na severním úbočí vrcholu je rozsáhlý mrazový srub Tabulové skály s unikátní květenou.
MOUNTAIN
The mountain Praděd is 1491,3m high and is highest point of Jeseníky mountains and whole Moravia region and fifths highest in the Czech republic. Here you can find the roughest weather conditions, average temperature of the year is just 1°C. The mountain is located on historic border of Moravia and Slesia, nowadays there is also a border of Moravskoslezský and Olomoucký district, and counties of Bruntál and Šumperk (my birth town :)). On the northface of the mountain there is massive rock formation Tabulové skály with unique fllower vegetation.

ROZHLEDNA
AltvaterwarteZačátkem 20. století zde byla vybudována rozhledna v romantickém duchu starého gotického hradu o výšce 32,5m a šířce 14,5m. Samotná stavba kamenné věže byla velice náročná a kolaudace proběhla až v červenci 1912. Po roce výstavby měla věž jen dva metry, v roce 1906 měřila 22m a dalších 10m mělo být dostavěno do roku 1908. Avšak v důsledku nedostatku financí a náročných povětrnostních podmínek byla věž dokončena až v roce 1912. Ve věži se nacházela restaurace, pokoje pro turisty a v sedmém patře samotný ochoz pro rozhlednu. Turistům však sloužila jen restaurace a rozhledna, pokoje byly pro velkou vlhkost neobyvatelné. Ovšem již v roce 1923 bylo z bezpečnostních důvodů požádáno o uzavření věže. Došlo tak k obnovovacím pracím, které trvaly tři roky. Věž byla alespoň částečně vysušena a vyměněna shnilá okna. Poté spolek uspořádal u věže obrovský táborák s ohňostrojem, který se pak konal každý rok až do 14. srpna 1938, to se již věž jmenovala Altvaterwarte. Počátkem 40.let vyrostla v blízkosti věže ještě tzv. Poštovní chata, vystavěná totálně nasazenými českými dělníky a ruskými a polskými zajatci.

VIEWING TOWER
In the early 20th century there was built a romantic viewing tower looking like gothic tower at hight of 32,5m and width 14,5m. The construction itself was very complicated and the building was finished in july 1912. After one year of constructing the tower was just 2 metres high, in 1906 it was 22 metres and net 10m was supposed to be finished in 1908. Thanks the lack of financing and very hard weather conditions the tower was finishd in 1912. There was a restaurant, tourist rooms and in seventh floor the viewing platform itself. Only the restaurant was used by tourists, rooms were almost unhabitable because of high humidity. In 1923 the tower was closed for security reasons. Renovation works started and lasted almost 3 years. Tower was partialy dried and rotten window frames were changed. The assosiation arranged huge campfire with the fireworks, which became tradition for every year until 14. august 1938. The tower was named Altvaterwarte by then. At the begning of year 1940 there was another bulding erected, so called Post cottage, whch was used by czech war workes and russion and pollish prissoners.

VYSÍLAČ

PradedS rozmachem televizního vysílání v 60. letech na vrcholu vyrostla dřevěná konstrukce s vysílačem. V roce 1968 bylo započato s výstavbou 162 m vysokého vysílače jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice. Vysílač je nyní vysoký 146,5 metru – původní výška 162 metrů klesla po výměně anténního nástavce v roce 1993. Jako první byla vybudována asfaltová silnice z Ovčárny na vrchol Pradědu. Výstavba vysílače byla dokončena roku 1983 otevřením restaurace. Z vyhlídky ve výšce 73 m je za dobrého počasí vidět Lysou horu, Sněžku a Radhošť, vzácně, při dobré viditelnosti i Vysoké Tatry a Malou Fatru na Slovensku a Nízké Alpy v Rakousku. Interiér byl původně doplněn i uměleckými díly – u vstupu byla dřevěná plastika Kapka vyvěrající z jesenických hvozdů. Ta však musela být kvůli požární bezpečnosti přemístěna do veřejnosti nepřístupné zasedací místnosti Českých Radiokomunikací.

TRANSMITTING TOWER
With the expansion of TV broadcasting in sixties, there was a wooden construction with transmtter erected. In 1968 construction works of 162m high transmitting tower began. Its top platform is the highest man made point in the Czech republic. In present time the tower is 146,5m high (original hight was shortened after the change of an aerial tub in 1993. At the start of cunstructions there was a tarmac road built all the way from Ovčarna to the top of the Praděd mountain. The tower was finished in 1983 by opening the restaurant. From the viewing level located at 73m hight you can see Lysá mountain in Beskydy, Sněžka and Radhošť. In the extremely good conditions you can even see Vysoké Tatry, Malá Fatra and Lower Alps in Austria. The interior of the tower was originaly completed with art, such as a wooden statue The Drop, rising from jesenik forests. It had to be removed beacause of fire safety and is no located in the conference room of the České radiokomunikace.

METEOROLOGICKÁ ZAHRÁDKA
Právě se nacházíte na někdejší meteorologické zahráce, která bývala veřejnosti nepřístupná. Myslím, že můžeme všichni souhlasit, že se Špuntovi podařilo ji zkrášlit tak, aby se nám na Pradědu ještě více líbilo. Nyní máte i možnost vylézt po schodech na meteorologický domeček, kde býval slunoměr a růžice pro určování směru větru nebo se pohodlně posadit a kochat se krásnými výhledy do okolí. Stanice byla zrušena v roce 1998.

METEOROLOGICAL GARDEN
Righ now you should be standing on a place where meteorological garden used to be. This place was not allowed for tourists. We can all agree that Špunt achieved to beatify this little place so everyone can enjoy Praděd even more. These days you can climb the stairs to the top of meteorological hut, where sunmeasurer and a wind direction tool used to be. Or you can just have a seat and enjoy the beautiful views. Meteorological station was closed in 1998.


KEŠKA
Keška se nachází přesně tam, kam Vás dovedly souřadnice :) Chovejte se k ní s citem, je docela křehká. Při hledání neobtěžujte vílu ani permoníka, chovejte se nenápadně, jak už to bývá zvykem. POZOR, našli se "šikulové", kteří když kešku nenašli, vyrobili si vlastní, strčili ji do nějaké díry a hotovo. Vězte, že pokud nenajdete filmovku, označenou logem GC, pokračujte v hledání, keška tam určitě je!

GEOCACHE
The cache is exactly where the coordinates led you :) Please, be gentle to her, she is very delicate. While looking for it, please don't bother the Permoník or Víla.

 

 

 

Additional Hints (Decrypt)

Bgriev šchag. Bcra gur Fgbccre.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)