Skip to content

Budowa 2 linii metra EarthCache

This cache has been archived.

domi.nick: Druga linia metra zasługuje na swoją skrzynkę. Aczkolwiek już niekoniecznie w formie EarthCache...

More
Hidden : 10/10/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Warszawa - pierwsze miasto w Polsce z podziemną kolejką. Pierwszy pociąg ruszył 7 kwietnia 1995 roku. W roku 2006 zapadła decyzja o budowie 2 linii. Po 3 latach tworzenia projektów odwołań itp. budowa ruszyła. Pierwsi pasażerowie z centralnego odcinka skorzystali 8 marca 2015 roku. Składa się na niego 7 stacji i ponad 12 kilometrów tuneli.


Historia drążenia tuneli

16 sierpnia 2010 w rejonie stacji Rondo Daszyńskiego rozpoczęto prace przygotowawcze wymagane do wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu związanej z zamknięciem ul. Prostej na odcinku od ul. Karolowej do ul. Towarowej oraz rozpoczęcia budowy szybu startowego dla tarcz drążących, co uznaje się za początek budowy odcinka centralnego.

11 września zamknięto odcinek ul. Prostej od ronda Daszyńskiego do ul. Karolkowej dla kolejnych prac przygotowawczych do budowy szybu startowego dla tarcz drążących tunel w kierunku Wisły oraz stacji Rondo Daszyńskiego. W tym samym miesiącu rozpoczęto właściwe prace budowlane przy wykopie wstępnym. Do marca 2011 przy budowie stacji wykonano 40% ścian szczelinowych.

15 listopada 2010 wykonawca wszedł na teren budowy szybu startowego na stacji Powiśle, a w następnym miesiącu wykonano wstępny wykop tego szybu. W marcu 2011 rozpoczęto prace przy wykopie wstępnym stacji. 17 maja 2011 w fabryce Herrenknecht w Schwanau odbyło się uroczyste przekazanie oraz rozruch dwóch tarcz TBM EPB, których użyto do drążenia tuneli. 22 lipca 2011 na teren budowy szybu startowego przy rondzie Daszyńskiego dojechał transport z pierwszymi elementami tarcz TBM do drążenia tuneli metra.

4 kwietnia 2012 do szybu startowego przy rondzie Daszyńskiego opuszczona została pierwsza tarcza TBM o imieniu Anna. Została on uroczyście uruchomiona 16 maja i rozpoczęła drążenie tunelu południowego do stacji C13 Powiśle. W przyszłości wydrąży ona także tunel Z1 łączący I i II linię metra. 18 czerwca druga tarcza Maria zaczęła drążyć tunel północny. Tarcza ta wykona 2800 metrów tunelu do stacji Powiśle.

12 sierpnia 2012 tarcza Anna po wydrążeniu 933 m południowego tunelu dotarła do przyszłej stacji Rondo ONZ, a 31 sierpnia przebiła ścianę komory rozjazdowej za tą stacją. Tarcza Maria drążąca północny tunel dotarła do stacji Rondo ONZ 3 września, a w kolejnych dniach dotarła do komory rozjazdowej.

Trzecia z tarcz, „Wisła”, miała początkowo wystartować ze stacji Powiśle, jednak 14 sierpnia 2012 roku wydarzył się tam najpoważniejszy incydent w trakcie całej budowy centralnego odcinka II linii metra. Około 1:00 w nocy budowniczowie stacji natrafili na nienaniesiony na mapy podziemny kolektor, który szybko zaczął zalewać stację, konieczna była ewakuacja sprzętu oraz ludzi, ze względów bezpieczeństwa zamknięto też Tunel Wisłostrady oraz most Świętokrzyski. Przeprawę przez Wisłę otwarto już po kilku dniach, jednak w dalszych badaniach okazało się, że wymyta ziemia utworzyła pod Tunelem Wisłostrady 11-metrowej wysokości jamę, zagrażająca zapadnięciem się tunelu. Wszelkie prace na stacji wstrzymano, we wrześniu zabezpieczono i wypełniono otwór, po czym rozpoczęto badania tunelu Wisłostrady oraz sprzątanie placu budowy.

W międzyczasie zapadła więc decyzja, aby trzecia tarcza „Wisła I” rozpoczęła drążenie od stacji Dworzec Wileński, gdzie rozpoczęła pracę 18 lutego 2013 roku. W międzyczasie na placu budowy pojawiła się czwarta maszyna TBM, która otrzymała nazwę „Wisła II” – w związku z tym 13 marca 2013 roku nazwy tarcz „Wisła I” i „Wisła II” zostały zmienione na, odpowiednio, Elisabetta (od imienia żony jednego z inżynierów) oraz Krystyna (od Krystyny Krahelskiej). Natomiast już dzień później, 14 marca, tarcza „Anna” przebiła się do tunelu I linii metra, tworząc połączenie między obiema liniami. W związku z tym w 2012 roku przez kilka tygodni wyłączone z ruchu były stacje Centrum i Świętokrzyska. Po zakończeniu tej pracy tarcza została wyciągnięta z wykopu i przeniesiona ponownie do tunelu pod ul. Świętokrzyską, gdzie kontynuowała drążenie tunelu. Tunel Wisłostrady otwarto dla ruchu dopiero w czerwcu 2013 roku, drążenie pierwszych tuneli zakończono już w sierpniu. W listopadzie pierwszą z tarcz – „Annę” – wyciągnięto na powierzchnię, zaś kilka tygodni później drążenie tuneli zakończyła ostatnia z tarcz.

Źródło: Wikipedia

Film obrazujący sposób działania tarcz TBM dostępny jest tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=3xaDFaxv-Ag.

Zadania do wykonania/Tasks

Polski

Koordynaty prowadzą cię do wejścia znajdującego się najbliżej dawnego punktu informacji dot. budowy II linii metra. Teraz pozostało nam tylko oglądanie gotowej linii. Zapraszam pod ziemię, na antresolę:

  1. Podaj numer wyjścia, na które prowadzą Cb współrzędne
  2. Policz wszystkie bramki prowadzące na drugą linię metra.
  3. Jakim materiałem zostały wyłożone ściany antresoli? Ekrany LCD oraz szkło może robi duże wrażenie, ale nie to mam na myśli.
  4. Wystrój stacji 2 linii (a zwłaszcza peronów) budzi kontrowersje. Moim zdaniem są one bardzo ładne, dlatego zachęcam do fotografowania. Zdjęcia w metrze można wykonywać bez lampy błyskowej i bez statywu, oraz tylko do celów niekomercyjnych bez specjalnych zezwoleń.

UWAGA! O ile na antresoli ruch nie jest "regulowany", o tyle aby wejść na peron należy posiadać bilet. Jego brak może skutkować nałożeniem opłaty wysokości 266 zł. Autor skrzynki, ani właściciel serwisu nie ponoszą za to odpowiedzialności! Podjęcie skrzynki nie wymaga wstępu do strefy biletowej.

Parkując samochodem pamiętaj, że znajdujesz się w strefie płatnego parkowania! Parking płatny od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.

Odpowiedzi proszę wysyłać przez wiadomość prywatną. Logi osób, które nie wysłały odpowiedzi, oraz logi zawierające odpowiedź będą usuwane! Nie musisz czekać na moją odpowiedź, możesz od razu logować skrytkę. Jeżeli coś będzie nie tak, skontaktuję się z tobą.

English

  1. Number of entrance on coordinates
  2. Count gates to M2 line
  3. Specify the material the wall tiles in the passages are made of.
  4. Photo'll be a nice souvenir. (opotional)

You don't have to go into ticket zone!


FTF: hiuppo & Darth-Trix & wiwiwiktusPL
STF: clee2512
TTF: Yuriko* & herborystka & 赏月者

Additional Hints (Decrypt)

[PL]: Wrfgrf crjvra/crjan, mr cbyvpmlyrf/cbyvpmlynf jfmlfgxvr oenzxv? An crjab? Fcenjqm wrfmpmr enm. [EN]: Ner lbh fher gung lbh pbhagrq nyy tngrf? Fher? Purpx ntnva.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)