Skip to content

Hybo Station Traditional Cache

This cache has been archived.

Toa Norik: #This cache has been archived by a Swedish reviewer#

Hej nylanderhemma!

För ett tag informerade vi dig om att allt inte verkade stå rätt till med din cache och bad dig då ta reda på hur det stod till, samt åtgärda eventuella problem. Då det inte syns några tecken på att du gjort det, kommer jag nu att arkivera din cache.

Jag ber dig plocka in ev. rester av din cache så att de inte ligger kvar och skräpar ner.

Hälsningar
Toa Norik, reviewer


Besök gärna Sveriges avdelning i Geocachings officiella wiki , där du hittar information för dig som cacheägare.

More
Hidden : 10/17/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Fint ställe som tidigare under sågsverksepoken varit en plats med betydligt mer aktivitet. Idag är Hybo mer en "förort" till Ljusdal, men ligger fint vid Hybosjön.

Kan ev inte vara tillgänglig på vintern.

Lycka till med cachejakten!


Järnvägssträckan Hudiksvall och Ljusdal togs i trafik sommaren 1888 och var en del av stambanenätet. I Hybo uppfördes förutom stationshus med statonsinspektorsbostad på övervåningen även ett betjäningshus med bostäder för personalen, godsmagasin, stor stenkällare, lastkaj, dass och ett litet lusthus för stationsinspektorn. Längre ut på bangården fanns två banvaktstugor, vattenpump för ångloken samt uppfordringsverk för timmer och vagnvåg. Stationen kom att bli en av Hälsinglands mer betydande då all transport av virke från ångsågen i Hybo transporterades över järnvägen. Sågverket lades ned i slutet av 1930-talet och när timmertransporterna upphörde fick godstrafiken över Hybo allt mindre omfattning. 

Additional Hints (Decrypt)

Zntargvfx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)