Skip to content

Dobbeltmordet #26 - Penge til modstandsbevægelsen Traditional Cache

This cache has been archived.

Toa Ignika: Hej wendelboe

En reviewer har kontaktet dig for over 4 uger siden for at få en status på denne cache. Da du ikke har svaret eller genåbnet cachen, bliver cachen nu arkiveret.

Caches der bliver arkiveret på grund af misligholdelse eller manglende respons, kan ikke hentes frem fra arkivet igen.

Geohilsen

Toa Ignika
Frivillig Geocaching.com reviewer for Danmark, Færøerne og Grønland

Kontaktinformation: danskereviewere@gmail.com
OBS
* Hvis du skriver om en bestemt cache skal GC kode og navn fremgå som det første i beskeden, gerne med et link.
* Denne, og andre logninger af typen "Reviewer note" og "Note to reviewer" bliver automatisk slettet når cachen publiceres.

Følg de danske reviewere på Facebook
(mgl respons)

More
Hidden : 10/19/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Penge til modstandsbevægelsen
Kontorchef Vilhelm Jacobsen overbragte på Amalienborg Slotsplads en stor sum pengetil modstandsbevægelsen. Det kan du læse mere om i denne series cache nr. 19: Amalienborg. Pengene havde han fået af sin chef, fabrikant Hans Holten fra herreekviperingsfirmaet Carl Holten/English House. De blev derefter ad hemmelige ruter bragt til en villa på Teglgårdsvej.
Om denne villa handler denne cache.
 

FAKTABOX:
De 10 første cacher i denne serie blev udlagt i 2011 i forbindelse med en udstilling på Politimuseet i København. I forbindelse med
Politimuseets 2, udstilling om emnet er serien i 2016 ved at blive udvidet til i alt 30 geocacher.
Se listen over alle cacher i serien her! | Har du fundet dem alle?

Sprængningen af villaen på Teglgårdsvej 60, Charlottenlund

Villaen på Teglgårdsvej, som Det tyske Politi sprængte i luften mandag den 13. november 1944 kl. 17, ejedes af Enkefru Ella Andersen, som indtil for nogen tid siden havde boet her sammen med sine tre studerende sønner.


Teglgårdsvej 60, Gentofte - Holger Danske - Dines Bogø

 

14. november 1944. Lokalavis i Jylland bringer påtvungen pressemeddelelse, der er udsendt til alle avisredaktioner i Danmark

Det tyske Sikkerhedspoliti ankom i en af Det danske Politis udrykningsvogne.

Brandfolkene fra Gentofte Brandstation, som var alarmeret efter den første eksplosion, blev holdt tilbage med maskinpistoler og fik besked om, at der ville komme endnu en eksplosion.

Da denne havde fundet sted, kørte de tyske politifolk bort. Ved eksplosionen sprængtes en del ruder i de omliggende ejendomme.

Årsag til tyskerne reaktion var, Gestapo havde fundet frem til, at villaen siden eftersommeren 1944 var blevet anvendt som kvarter af modstandsorganisationen Holger Danske.

Villaen på Teglgårdsvej var i sensommeren 1944 stillet til rådighed for Modstandsbevægelsen. Villaen fungerede som kommandokvarter for Holger Danskes "Afdeling Kromann". Villaen lå tæt på krydset ved Ordrup Jagtvej og dækadressen var "T60".

Huset, der er opført i 1926, afløste et sommerhus, der var opført tre år før.

Under det meste af besættelsen boede fru Ella Wainø Andersen med sine børn i villaen.

Sønnen, stud. med. (senere kendt narkoselæge) Erik Wainø Andersen, der var eneste hjemmeboende i efteråret 1944, havde stillet villaen til rådighed for Holger Danske.

Kraks Vejviser for 1945 kan oplyse, at det er en præst, der boede på nabogrunden i nr. 58, hvor til tunnel var gravet.

Historien melder ikke noget om, at Gestapo evt. kontaktede sognepræsten fra Skovshoved Kirke for at høre om han kendte til nogen tunnel? Måske har de ikke opdaget tunnelforbindelse og efter sprængningerne er den sikkert styrtet sammen?

Villaen blev indrettet nærmest som en fæstning. Der var våben overalt, klar til brug. Haven var mineret og minerne kunne aktiveres via en elektrisk kontakt i huset.

13. november 1944


Flere naboejendomme blev beskadiget ved sprængningerne, der kunne høres mange km væk.

Teglgårdsvej 60, Gentofte - Holger Danske - Dines Bogø Teglgårdsvej 60, Gentofte - Holger Danske - Dines Bogø
Teglgårdsvej 60, Charlottenlund efter sprængningerne mandag den 13. november 1944. Villaen i baggrunden er Teglgårdsvej 58, hvor til der var gravet en flugttunnel.
 
 

Teglgårdsvej 62


Teglgårdsvej 62, Gentofte - Dines Bogø
Villaen Teglgårdsvej 62 lå tæt ved den sprængte villa. Her er en håndværker ved at udbedre de kraftige skader på nordsiden.

Teglgårdsvej 62, Gentofte - Dines Bogø
15. marts 2016. Skaderne på taget af Teglgårdsvej 62 er svære at se 71 år efter.
 
 

Teglgårdsvej 60 i 2016

 
Teglgårdsvej 62, Gentofte - Dines Bogø ..
Begrebet "Karbonadegrund" bruges ikke i nyere tid, men er erstattes af udtrykket "Koteletgrund".

Koteletgrund:
Grund, der ligger i anden række fra vejen bag ved forreste grund, således at indkørslen løber langs den forreste grund.

Benet på en kotelet stikker gerne ud og kan fungere som et håndtag, heraf navnet på koteletgrunden.

 

Enkefru Ella Wainø Andersen søger i 1949 om tilladelse til at udstykke med en såkaldt karbonadegrund.

Teglgårdsvej 60, Gentofte - Dines Bogø
15. marts 2016. To nye ejendomme blev opført på grunden 1951-1952. I dag nr. 60A og 60B. I baggrunden ses den tidligere præstebolig nr. 58.

 

Foran vinduerne havde man spændt hønsetråd, så der ikke kunne kastes håndgranater ind i huset.

Når havelågen blev åbnet ringede en alarmklokke i huset. Desuden havde man gravet en flugttunnel mod øst til nabogrunden.

Da flere af de øvrige kommandosteder blev afviklet, beholdt man "T60". Kromanns folk skulle anvende "T60" som en form for udrykningsstation.

Det var netop til denne villa "T60", at en stor sum penge var blevet bragt. Pengene havde man fået af fabrikant Hans Holten fra herreekviperingsfirmaet Carl Holten / English House. Overbragt af kontorchef Vilhelm Jacobsen på Amalienborg Slotsplads.

Kontorchefen blev kendt i 1948, da han blev myrdet i sit hjem på Peter Bangs Vej sammen med sin hustru Inger Jacobsen. (Se bl.a. Geocache nr. 19 i serien Dobbeltmordet).

Af endnu lidt uklare årsager fandt Gestapo og deres danske agenter frem til villaen den 13. november 1944.

Da tyskerne fandt sprængstof og andre spor af illegal aktivitet, blev villaen sprængt, som det var kutyme i den periode.

I en af kilderne er det nævnt, at "Brøndum organisationen" også kendt som "Peter-gruppen" deltog i sprængningen.

Læs mere: http://www.lokalhistorier.dk/Gentofte/Teglgaardsvej/T60/

Additional Hints (Decrypt)

Zntargvfx

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)