Skip to Content

<

Hradisko Nosice

A cache by geoPetros Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/6/2015
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nad Nosickou priehradou, neďaleko známeho vyhliadkového miesta Hviezda, stojí za pozornosť tzv. výšinné hradisko (kóta 566). Ide o národnú kultúrnu pamiatku (vyhlásená 23. apríla 1968). Našlo sa tu sídlisko lužickej kultúry, hradisko laténsko-púchovskej kultúry a slovanské pohrebisko z doby veľkomoravskej.


Keramika datuje opevnenie na koniec 1. storočia pred naším letopočtom. Chránená plocha má rozmery 80 x 40 m a obopínajú ju dva zemné valy. Pod severozápadným svahom hrádku sa nachádza sídlisko, ktoré objavil ešte koncom 60. rokov 20. storočia E. Poliak. Okrem keramiky sa tu našiel aj kamenný žarnov na mletie obilia. Pod svahom opevnenia zistil E. Poliak aj sídlisko púchovskej kultúry, ktorého obyvatelia tento hrádok zrejme vybudovali na svoju ochranu. Asi to vyplývalo z očakávaného vpádu Germánov, ktorý sa uskutočnil na začiatku 1. storočia nášho letopočtu a zasiahol celé územie severného Slovenska. V roku 2000 sa na hradisku uskutočnil povrchový prieskum pod vedením Jozefa Moravčíka, pri ktorom sa našli viaceré zaujímavé nálezy z obdobia púchovskej kultúry. Medzi nimi je najzaujímavejšia železná sekerka s tuľajkou, typická pre púchovskú kultúru. Informácie a obrázok: Hradiská.sk


Prístup:

1. Od Nosickej priehrady (náročnejšie)

Na hradisko sa dostanete od priehradného múru, pri ktorom môžete aj zaparkovať auto. Ďalej už pokračujte pešo. Prejdite železničné priecestie a odbočte doprava na lesnú cestu smerom do kopca. Je tam pomerne prudké stúpanie po chodníku až k tzv. púchovskej Hviezde. Z nej vedie chodník aj na hradisko. Ak ste doteraz fučali na Hviezdu, bude to ešte horšie. Stúpanie na hradisko je ešte prudšie. V záverečnej fáze sa chodník úplne stratí, musíte si sami vybrať najschodnejší terén. Nie nadarmo sa naši predkovia opevnili práve tam. Pri dobýjaní hradiska odporúčam vo vrcholovej partii použiť okružnú trasu s miernejším stúpaním namiesto priameho útoku (ledaže by ste chceli liezť po štyroch).

2. Od Záskalia (pohodlnejšie)

Pôvodne pekná asfaltka cez Záskalie momentálne nie je pekná (jún 2016) kvôli novej kanalizácii. Za posledným domom sa zmení na lesnú cestu, ktorá je už je ale v dosť zlom stave kvôli prívalovým dažďom. Parking v smere od Záskalia použite len v prípade, že nemusíte šetriť svoje geovozidlo. Zaparkujte na mieste, za ktorým sa cesta prudko stáča doprava, a odtiaľ pokračujte prechádzkovo. Najprv kúsok cez les a potom popod lesík po lúčkach a znova doprava do lesa, kde po lesnej ceste nakoniec dôjdete na pravdepodobne pôvodnú prístupovú cestu na Hradisko. Úplne sa tak vyhnete tomu strmému stúpaniu od Hviezdy. Táto trasa je teda vhodná pre bikerov.


Pozor: Ak na hradisku uvidíte osobu s detektorom kovov, nesnažte sa ju kontaktovať a ihneď volajte políciu na čísle 158.


Krabička vo veľkosti Small obsahovala do začiatku logbook, pero a zopár SWG. Nájdete ju určite aj bez hintu. Prosím, vráťte kešku na miesto tak ako bola.

Happy geocaching ;)

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

81 Logged Visits

Found it 68     Write note 11     Publish Listing 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 56 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.