Skip to content

Muumilaakson sadan suosikkipisteen pirskeet Event Cache

This cache has been archived.

TomppaJr: Kiitos osallistujille! [:)]

More
Hidden : Sunday, December 13, 2015
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


8.10.2011 piilotettu Muumilaakso - Moominworld -geokätkö oli minun ja äitini hetkellinen päähänpisto. "Entäpä jos piilottaisimme tähän geokätkön, joka esittelisi sinun Muumi-huovutuksiasi?" tokaisin kerran sattumalta, ja siitäpä äitini innostuikin ihan urakalla. Niinpä piilotimmekin heti paikalle kätkön ensimmäisen version, perinteisen kätkökiven melkein ikkunamme alle. Aluksi kätkö sai varovaisen myönteistä palautetta, toki risujakin mahtui mukaan, mutta viimeistään Muumilaakson uudet tuulet -eventin ja uuden toteutuksen jälkeen kommentit ovat olleet liki yksinomaan positiivisia.

Vaikka itsekin olen hieman mykkänä niistä palautteista, joita saan aina loggausten yhteydessä lukea, on äitini ollut tästä ihastelusta vielä enemmän positiivisen ymmällään. Viime kuukausien aikana päähämme onkin ilmestynyt ajatus: sitten kun Muumilaaksolla on sata suosikkipistettä, niin me järjestetään kätköilijöille kakkukahvit! Ja nyt... noh, kyseinen tasaluku alkaa olla erittäin lähellä. Sillä hetkellä, kun tätä eventtikuvausta kirjoittelin, oli suosikkipisteitä 99. Ja hyvä sitä nyt on hieman ennakoida... Äidilleni kätkön saama suosio on jotenkin ollut vain niin liikuttavaa seurattavaa, että hän haluaa jotenkin kiittää heitä kaikkia, jotka ovat kätköstä ja huovutustöistä pitäneet. Ja kaiken lisäksi hän tykkää järjestää juhlia. :D

Jotenka siis! Nyt on aika Mrs. Tompan ja TomppaJr:n alkaa kunnolla toteutella näitä pippaloita. Luvassa ainakin kahvia, kakkua, hyvää seuraa, kiertolaisia ja ehkä jopa sosiaalisesti rohkaistunut Mutka-kissa. Mutta ennen kaikkea: paljon kakkua. Ja kahvia. Ja lapsillekin ehkä jotain makeatahyvää, koska stereotypioiden mukaan pikkuväki ei niin välitä aikuisten hömpötyksistä juhlapöydässä. Merkitkäähän muistiin sunnuntai 13.12.2015 klo. 14:00, silloin ovet avautuvat Muumilaaksoon! Noin neljään saakka ajattelimme vieraitamme kestitä, joten kun aurinko laskee, on geokätkötapahtumankin aika ohi.

Tällä kertaa ei tule olemaan säänkään kanssa ongelmaa, sillä olemme ihan sisätiloissa. Ei siis niitä kaikista kuraisimpia kätkösaapikkaita jalkaan, pliis! Tai muuten joudumme pitämään saman päivän iltana CITOn kotonamme. :D No mutta joo, ei kai tässä muuta, lämpimästi tervetuloa Porvoon Katajamäkeen juhlistamaan Muumilaaksoa! Jättäkäähän ajokkinne parkkipaikkanaatteihin.

Additional Hints (Decrypt)

Fbvggnxnn bivxryybn!

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)