Skip to content

<

Masarykovo udoli

A cache by misha.in Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/18/2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Další krabička do série tradičních keší na netradičních místech. Keš je odlovitelná kdykoliv, každopádně pro umocnění zážitku doporučuji návštěvu tohoto místa za hezkého počasí a ideálně, když je v přehradě dostatek vody.


Kolem 50.let minulého století se začíná v právě elektrifikovaných Starých Hamrech mluvit o stavbě přehrady. Nepomohly ani protesty a petice občanů, vláda dne 26.8. 1952 rozhodla o zatopení obce. Za své vzalo celé centrum Hamer, nový most, zdravotní středisko, renovovaný kravín, hostinec, hotel, obecní úřad, obchody, nádraží. Skončila i éra železnice, která dříve vozívala místní až do Bílé. Ušetřeny byly pouze domy na stráních a kostel sv. Jindřicha. Demolice a nucené stěhování obyvatel obec téměř zahubily. Řečici se v Hamrech přezdívalo „Volavý Vídeň“. To proto, že někteří obyvatelé měli pro nedostatek jodu v potravě zvětšené vole. Na samotném začátku řečického údolí stál penzion Posker, pojmenovaný po svém majiteli. O kousek dál, na malé plošince osázené třemi stříbrnými smrky, byl postaven kamenný sloup s vytesaným nápisem Masarykovo údolí. Ten byl později po složitých peripetiích přemístěn k ústí potoka do přehrady a vrácen mu i původní nápis.

Masarykovo údolí

Místo okolo současného umístění sloupu je považováno za jedno z nejkrásnějších míst Moravskoslezských Beskyd. Z mostu přes potok Řečice vlévající se do přehrady Šance je v dáli viditelná hora Smrk. Průhled lemují z obou bočních stran svahy zarostlé jehličnany a jako kontrast této zelené barvě je za hezkého počasí azurové nebe a jeho odraz od hladiny vody. Pouze čistá příroda, nic víc do výhledu nezasahuje. Zbývá se z hluboka nadechnout a vychutnat si energii tohoto místa.

Ke sloupu je také přilehlý pramen Hladná voda. Vyhlídka i pramen jsou označeny waypointy.


Schránka obsahuje tužku. Pokud by náhodou chyběla, nebo by potřebovala ostrouhat, upozorněte na to prosím v logu. A zkuste ji tam prosím nechat.

Stupínky vítězů

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.