Skip to content

Ullernåsen Traditional Cache

Hidden : 12/4/2015
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Cache plassert 455 meter over havet på Ullernåsen, en ås av betydelig mindre berømmelse enn en viss annen ås i Oslo som bærer samme navn. Cachen henger et stykke opp i et tre, men dessverre folkens, det er hverken nødvendig eller tilrådelig å klatre i treet for å logge den.


Denne cachen var ikke tenkt som ekstremcache. Det kan diskuteres om det er gått noe særlig tenkning inn i den i det hele tatt. Men forhåpentlig kan den passere som luke 14 i Ekstremjul 2015, da den opprinnelige utleggeren på denne dato ikke fikk gjennomført sine planer.

Den kan kanskje oppleves som ekstremt tidkrevende sammenlignet med enkelte andre cacher, idet tilløpet er betydelig. Det kan være ekstremt glatt å ta seg frem deler av veien. Brodder ble benyttet ved seneste besøk i området, 4. desember var det vel. Sammenlignet med andre topper i denne delen av Oslomarka/Krokskogen er nok utsikten ekstremt dølle saker, men hvis det ikke er for mørkt, ser man noen trær.

Cachen er en militær matboks som inneholder diverse elgefetisjer.  Som en opsjon for første gjest har jeg lagt inn en CD-plate som kanskje kan oppleves som ekstremt sær, The Othello Syndrome" av jazzpianisten Uri Caine.  Othello-syndromet er en sjelden psykisk lidelse kjennetegnet av sykelig, morbid sjalusi eller misunnelse. Om dette har relevans til vår sport er nok ekstremt tvilsomt. Selv synes jeg ikke det, men man kan jo filosofere over denslags på vei til cachen.

Othello er nok mer kjent (?) for de fleste som en Shakespeare-figur, hovedpersonen i dramaet av samme navn. Foruten kjærlighet og sjalusi handler "Othello" om temaer som er påtrengende relevante også i vår tid, for eksempel religion, etnisitet, fremmedhet og -frykt.

Det kan anføres at selve installasjonen er ekstremt tullete, endog litt søkt. Det ville være fint om folk er litt snille med installasjonen, så den ikke blir ødelagt.

Kollektivtransporten til området ligger noe tilbake for visse andre Ullernåser, men bussrute 200 mellom Oslo og Hønefoss kan benyttes. Gå da av på stoppestedet som heter Homledal.

Additional Hints (Decrypt)

Owøex. Ovepu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)