Čínský pavilon
Tato keš je součástí série Památky Vlašimského parku, proto v ní hledejte bonusové číslo.
Do roku 1771 tu byla obora a po tomto roce zde byl vybudován park anglického typu, který se tak stal jedním z největších ve střední Evropě. Mezi lety 1775 a 1785 bylo v tomto parku vybudováno mnoho drobných zahradních staveb inspirovaných antikou, gotikou a také islámskou a asijskou architekturou.
Po roce 1945 byl majetek knížecího rodu Auerspergů, včetně zámku a parku, konfiskován. Po dlouhou dobu se parku a stavbám v něm, které tu zbyly, nedostávalo téměř žádné údržby.Park se stal „majetkem lidu“, takže pustl a chátral.
Teď o samostatném Čínském pavilonu. Čínský pavilon byl po roce 1945 využíván většinou jako sklad nářadí.
V září roku 2008 byl slavnostně otevřen po rozsáhlé rekonstrukci. Zajímavý je na něj pohled nejen zvenku, na hlavní nosné sloupy, které jsou zakončeny hlavicemi lotosového typu, ale i zevnitř sloupy plynule přecházejí do oblouku klenby.
Malované stromy a květinový dekor v jejich spodní části navozují dojem, jako by byl pavilón živou součástí parku, který ho prorůstá a prostupuje.
Rekonstrukce se pochopitelně netýkala jen vnějšího vzhledu. V horní místnosti pavilónu byla ze žalostných zbytků rekonstruována třeba i původní, exotickým dřevem vykládaná podlaha.
V keši by měli být dvě CWG, měňte je podle pravidel kus za kus a nevkládejte jiné předměty.