Skip to content

<

Robert Land

A cache by patka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 12/30/2015
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Robert Land

Rakouský filmový režisér židovského původu narozený v Kroměříži, v jehož němých filmech získávala ostruhy Marlene Dietrich a Lilian Harvey.

          Při svém brouzdání na wikipedii jsem narazil na zapomenutého kroměřížského rodáka Roberta Liebmanna. Osobnost s mezinárodním přesahem měla na wikipedii stránku v němčině, angličtině, francouzštině, rumunštině, norštině, perštině a esperantu, ale v češtině stránka chyběla. Tato chyba už je samozřejmě napravená, ale myslím si, že by si zasloužil mít trvalejší památku i v Kroměříži, například formou pamětní desky.

            Narodil se 13. července 1887 v Kroměříži jako Robert Liebmann, později přijal umělecké jméno Robert Land, aby nedocházelo k záměně v té době známým filmovým kritikem a scénáristou téhož jména Robertem Liebmannem (1890 - 1942), který pocházel z Berlína. Jeho otec Karl Liebmann pocházel z tehdy uherské Nitry, jeho matka Jindřiška (Henriette) Wolfová ze severomoravského Fulneku. Robert byl nejmladším synem z 6 dětí, měl dva straší vlastní bratry, jednu starší vlastní sestru a ještě sestru a bratra z předchozího otcova manželství. Otcova první manželka Terezie, původem z Kroměříže, zemřela, když bylo Robertovým nevlastním sourozencům 2 a necelý 1 rok.

            Landův otec Karl Liebmann koupil koncem roku 1871 dům na dnešním Velkém náměstí (dnes hotel vedle Měšťanského domu u radnice) a hned v následujícím roce jej prodal.

            V roce 1873 koupil dům již neexistujícího č.p. 31 na dnešním náměstí Míru, který vlastnil až do roku 1881.

            Další vlastnická stopa Karla Liebmanna, tentokrát i s ženou Jindřiškou se v Kroměříži objevuje až v roce 1891 opět na Velkém náměstí. Tento dům najdete na výchozích souřadnicích. V domě měl Karl Liebmann obchod s látkami a mladý Robert v něm vyrůstal. Karl Libemann zemřel v roce 1901, to bylo Robertovi 14 let. Vdova Jindřiška dům prodala v roce 1906.

            Na přelomu století se dostal Robert do Vídně, kde získal středoškolské vzdělání a následně studoval na univerzitě germanistiku a dějiny umění. Vedle toho navštěvoval i hereckou školu. V roce 1911 debutoval jako herec na vídeňské Rezidenční scéně. Krátce před vypuknutím první světové války se začal zajímat o film a ihned se svým přítelem založil filmovou producentskou společnost, pro kterou sám pomáhal vyrábět a inscenovat několik krátkých filmů. O několik let později vedl i další filmové producentské společnosti jako byl například Micco-Film. Po konci války začal poprvé tvořit i delší filmy, což bylo tehdy nezavedenou novinkou s mnohými nedostatky.

            Na počátku dvacátých let filmy, které režíroval, většinou vzbudily jen malý zájem, snad kromě filmového zpracování románu "Pelechy bídy a zločinu" od Emila Klägera. V českých zemích byl film uveden pod názvem "Z tajů podzemního velkoměsta". Robert Land se zasloužil o uvedení na filmová plátna pozdějšího miláčka publika, herečku Lilian Harveyovou, když jí v roce 1924 nabídl první malou roli ve filmu "Der Fluch (Kletba)". Po tomto filmu Land přesídlil do Berlína, kde vytvořil několik dramat a melodramat, díky kterým rychle získal pověst odborníka na lehčí filmový žánr jako veselohry, komedie a filmové adaptace operet. V jeho filmech vícekrát působily hvězdy jako Harry Liedtke, Carmen Boni, Frit Kortner, Liane Haid a Käthe von Nagy.

            V roce 1928 Robert Land angažoval do té doby téměř neznámou Marlene Dietrich pro němý film "Já líbám ručku vám, madam". Ta krátce předtím měla ve filmu "Café Elektric" svou první hlavní roli.

            V roce 1933 po uchopení moci nacionálními socialisty musel Robert Land kvůli svému židovskému původu opustit Německo. Ještě stihl dotočit film "Drei Kaiserjäger", který byl až do porážky nacistického Německa v roce 1945 zakázán vojenskou cenzurou. Napřed emigroval do Prahy, kde ovšem jako režisér nenašel práci. V roce 1934 odjel do Itálie, ale o rok později se opět vrátil do Prahy. V roce 1937 se naposledy vrátil do Vídně, ale po anšlusu Rakouska na jaře 1938 byl vyloučen z Říšské filmové komory, což se v podstatě rovnalo zákazu povolání. Následkem těchto událostí se proto znovu vrátil do Prahy, kde ještě natočil dva filmy.

            Jeho stopa se dále ztrácí. Dle některých údajů emigroval v roce 1938 se svou ženou Irmou (oženil se v roce 1923 ve Vídni) do Paříže, podle jiných byl po okupaci Československa v roce 1939 zatčen, internován, odvlečen nebo zavražděn. Existují také zdroje, které udávají, že zemřel ve svém rodném městě Kroměříži v roce 1942 přirozenou smrtí. Další zdroj uvádí jako místo úmrtí Paříž i s datem 9.listopad 1940. Zavádějící v pátrání po jeho konci může být i shoda jmen.

            Dne 17.9.2020 se Robert Land dočkal pamětní desky.

            Bezprostředně po odhalení pamětní desky se podařilo dohledat informace o jeho úmrtí.

            Robert Land (Liebmann) zemřel 12. října 1940 v Paříži a je pohřben na pařížském hřbitově Cimetière parisien de Thiais hrobové místo 15/24/17.

Zdroje :

  • Kosta, Barbara. Willing Seduction, The Blue Angel, Marlene Dietrich, and Mass Culture. Berghahn Books, 2009.
  • Prawer, S.S. Between Two Worlds, The Jewish Presence in German and Austrian Film, 1910-1933. Berghahn Books, 2007.
  • PEŘINKA František Vácslav, Dějiny města Kroměříže, 3. díl, Obsahující místopis, Kroměříž: Městský osvětový sbor 1940

Keš

Na úvodních souřadnicích keš nehledejte. Vzhledem k velikosti kešky je razítko bez peřinky. Razítko prosím vracejte zpět na původní místo. V určitých hodinách může být okolí úkrytu zamudleno. K nalezení úkrytu vám pomůže několik následujících veršů.

Sedmdesát metrů od jednoho z domů

se malá pečeť skrývá.

Sto dvacet metrů od úkrytu s hlasem zvonů

zlatý pták třemi pírky kývá.

Tři sta deset metrů od domu dalšího,

pod dohledem kněze vznešeného,

šest malých bosých ministrantů stojí

a třetí z nich o poklad pod biretem se bojí.

Additional Hints (No hints available.)