Skip to content

<

Povoden v cervenci 1997

A cache by Ňufánci Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/02/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš je naše první a chtěli bychom ji věnovat vzpomínce na ničivé povodně, které zasáhly ČR v červenci 1997.

Povodeň je přírodním jevem, ve většině případů ji lze též nazvat přírodní katastrofou. Povodeň je způsobena vylitím velkého množství vody mimo koryta vodních toků či vodních nádrží. Zřejmě každý z nás se s tímto jevem již někdy v životě setkal, ať už přímo nebo alespoň z doslechu. Kdo by se chtěl o povodních jakožto jevu dozvědět více informací, určitě jich na internetu nalezne mnoho. Náš listing má být spíše vzpomínkou na konkrétní povodeň.

První polovina července roku 1997 utkvěla navždy v paměti mnoha lidí. Katastrofa, která tehdy postihla třetinu ČR (především Moravu a východní Čechy), byla tisíciletá voda. Bylo zasaženo na 536 měst a obcí, zatopeny byly tisíce sklepů, zničeno mnoho mostů a staveb, a také zmařeno 50 lidských životů (většina obětí utonula). Při těchto povodních bylo celkem evakuováno okolo 80 000 lidí a škody se vyšplhaly na 63 miliard korun.
To bylo shrnutí toho, co tato katastrofa v ČR celkově napáchala. Nyní se podívejme na události v našem okrese.


Řeka Ostravice ve Sviadnově při povodni v červenci 1997;
foceno z pravého břehu u Válcovenského jezu
; Zdroj


Řeka Ostravice ve Sviadnově 19 let po povodni;
foceno z pravého břehu u Válcovenského jezu

Kvůli silným dešťům, které zasáhly naše území tehdy o víkendu, došlo v našem okrese k vylití řek či potoků - Ostravice, Morávky, Lubiny, Olešné, Ondřejnice a dalších. Například na Šancích spadlo tehdy v neděli 217 mm dešťových srážek, čímž se přítok do přehrady náhle zvýšil na 275 metrů krychlových za sekundu. Pro porovnání, přítok dne 4. 8. 2016 byl 4,05 metrů krychlových za sekundu (aktuální stav zde). Šance se tím pádem brzy zaplnila.

Silné obavy budil v lidech katastrofální scénář, který by nastal, pokud by došlo k náhlému sesunutí řečického svahu, jež se nachází nad Šancemi, do zcela naplněné přehrady. Posun tohoto svahu je sledován od roku 1972. Od té doby se posunul o tři a půl metru (za den se posune asi o jednu setinu milimetru). Ovšem v době povodní byla rychlost jeho posunu kvůli silným dešťům několikanásobně větší. Začaly tedy panovat obavy z toho, že se může šest milionů tun horniny sesunout do přehrady. To by zapříčinilo přelití zhruba šesti až desíti tisíců metrů krychlových vody přes korunu hráze. Taková vlna by způsobila nepředstavitelné škody v širokém okolí celého toku. Z těchto důvodů byla v noci z úterý na středu vyhlášena evakuace ve Frýdlantu nad Ostravicí, Ostravici, Skalici, Kunčičkách u Bašky a Frýdku-Místku. Konkrétně z Frýdlantu nad Ostravicí bylo evakuováno okolo šesti tisíc lidí. Naštěstí k sesuvu řečického svahu nedošlo a jeho posun se později po ustání srážek stabilizoval.

Povodeň 1997 poškodila především místa nacházející se kolem toků městem. Na Riviéře byly vyplaveny místní chaty, a také část rodinných domů. Bylo poškozeno několik mostů, některé pěší lávky byly úplně zničeny. Sady Bedřicha Smetany také utrpěly škody, zdejší stoleté stromy byly podmáčeny a hrozilo jejich převrácení. Proto byl celý park uzavřen a pod dozorem hasičů. Jindy poklidná řeka Ostravice se změnila v dravý vše beroucí tok. Lidé v zoufalství vršili pytle s pískem. Obyvatelé bydlící nedaleko nábřeží sledovali několikrát denně rozbouřenou řeku. Očitý svědek viděl v noci kulminace, že se Ostravice poprvé, a naštěstí také naposled, vylila z břehu, který je v oněch místech nejvyšší. Keš zavádí lovce na místa, která byla zaplavena rozvodněnou řekou Ostravicí. Všude, kde se budete pohybovat, byla tehdy rozlitá voda nebo tudy tekl obrovský proud, který bral vše, co mu přišlo do cesty. Cestou také dorazíte k soutoku. Tam to bylo jak při obrovské bouři na moři. Vlny spojujících se toků prskaly do výšky několika metrů. Okolní obyvatelé slyšeli obrovský hukot těchto živlů několik dní. Nejděsivější to bylo v noci. Při odlovu keše tedy zavzpomínejte na ony povodně a uvědomte si, že tam, kde stojíte, byste vlastně nestáli.

Jak už tomu u přírodních katastrof takovýchto rozměrů bývá, i zde přišlo o život několik lidí. O to smutnější je fakt, že v některých případech to bylo způsobeno lidskou neopatrností.
Hned v neděli neodolalo touze po dobrodružství pět lidí z Ostravice. Vydali se na stejnojmennou rozvodněnou řeku vyzkoušet své podomácku vyrobené plavidlo z traktorových duší. Toto plavidlo se na řece samozřejmě převrátilo. Čtyři odvážlivci se zachránili, tělo pátého, jednatřicetiletého muže, bylo nalezeno bez známek života o několik hodin později.
V tentýž den si velká voda vyžádala další oběť. Stal se jí teprve osmnáctiletý mladík z Karviné, který byl na návštěvě v Komorní Lhotce. Po návratu z diskotéky procházel okolo divoce tekoucího potoku Stonávka. Stačilo jedno uklouznutí, aby mladík spadl do vody, která ho odnesla.
Další utopený člověk, tentokrát devětašedesátiletý muž, byl nalezen v úterý 8. července v Třinci-Oldřichovicích. Zřejmě si chtěl zkrátit cestu do zahrádkářské kolonie, což znamenalo mimo jiné přeskočit rozvodněný příkop. Právě na břehu tohoto příkopu byl muž nalezen mrtvý.
O den později, tedy ve středu 9. července, byl u Víceúčelové sportovní haly ve Frýdku-Místku vytažen z řeky Ostravice zhruba padesátiletý utonulý muž, dle zanedbaného vzhledu zřejmě bezdomovec.

Díky zkušenostem z této katastrofy se změnilo hodně věcí týkajících se protipovodňové ochrany. První středu v každém měsíci můžeme v poledne slyšet zkoušku sirén, které by obyvatele mohly v případě nebezpečí varovat či vyzvat k evakuaci. Byly zpracovány nové krizové plány, řešena byla také bezpečnost přehrady Šance.
V roce 2010 byla naše oblast opět zasažena velkou povodní, tentokrát se jednalo o stoletou vodu. V letech 2014 až 2015 bylo pomocí těžké techniky upraveno ve Frýdku-Místku a Starém Městě koryto řeky Ostravice, což této lokalitě pomohlo při ochraně proti povodni. Tzv. bermy (to jsou části mezi korytem a hrázemi) byly upraveny tak, aby byla obnovena kapacita průtočného profilu řeky do takové míry, kdy ochrání zastavěné území Frýdku-Místku před stoletou vodou.

K odlovu keše


Jako správní kačeři se prosím chovejte na všech stage nenápadně a vracejte vše tak, jak jste to našli! Jednotlivé výpočty a dosazování prosím provádějte dále od jednotlivých stage, ať nevzbuzujete u mudlů zvědavost. U jednotlivých souřadnic určitě nebudete mít pochyb, pokud Vám vyjdou správně.
Nezapomeňte, že násobení a dělení má přednost před sčítáním a odčítáním!
U finále doporučujeme spíše přístup zdola. Finálku po zalogování opět důkladně zamaskujte.
Rada na závěr, která se Vám bude při odlovu hodit: pamatujte si neopakující se číslice roku, kdy se událost stala.

Keš je větších rozměrů, ale vodotěsná část je velikosti small. Do keše se vlezou veškeré CWG, TB apod.

Děkujeme mnohokrát Tonda a Kaolin za rychlý betatest, díky němuž jsme mohli naši keš vylepšit. Díky! :-)

Edit 6. 6. 2019: Krabka už bohužel neobsahuje zámek (její vnitřek je tedy volně přístupný) a ani vnitřní velkou PET (krabka tedy již není vodotěsná, pokud ji ale správně schováte, bude v suchu).

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr 1: anq uynibh, fzrerz bq erxl xr fgrmpr
Fgntr 2: (an)xbcahgv anwqrf hiavge
Fgntr 3: ebmuyrqav fr
Fgntr 4: cngevz frz v arcngevz
Fgntr 5: uvagh araí cbgeron
Svanyxn: anwqv bxn, cnx anwqrf v xrf.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.