Skip to Content

<

Schody/Stairs

A cache by Zdenko&Zdenka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 4/8/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


V tejto fyzicky náročnejšej WIG bude vašim cieľom zdolať Majakovského schody v Bratislavskom Horskom parku za čas, ktorý vám určí samotný cartridge. Cartridge určuje veľkú škálu časov, od 65 sekúnd po 160 sekúnd. Na určenie času vyhodnotí vaše 3 odpovede: váha, výška a vek. Z váhy a výšky vypočíta vaše BMI (Body mass index). Obtiaznost je 3 kvoli narocnemu vybehu schodov, teren plati len ku samotnemu pristupu ku keske, nie pre schody.

 

Niečo o BMI: 

Index telesnej hmotnosti patrí medzi najviac používané metódy merania obezity. Počíta sa ako hmotnosť v kilogramoch delená druhou mocninou výšky v metroch. Vo všeobecnosti sa dá považovať len za štatistický nástroj pre porovnávanie v populácii. U konkrétneho jedinca ignoruje veľké množstvo dôležitých faktorov (napr. stavbu tela, množstvo svalstva a pod). Vzorec pre výpočet:

\mathrm{BMI} = \frac{m}{h^2}

Zdroj: Wikipédia

Dúfame, že sa túto úlohu budete snažiť splniť poctivo. Budeme radi, ak sa po behu aj odfotíte a fotku dáte k logu. Zároveň by sme vás chceli poprosiť, aby ste nám poslali váš výsledny čas (napr. screenshot) a my by sme vytvorili tabuľku najlepších časov. Nezabudnite sa aj primerane športovo obliecť. 

Pri vytvorení tejto kešky sme sa s dovolením autora Maxinoha inšpirovali jeho pražskou keškou MarHanovy schody.

Táto keška nie je o získaní bodu, ale o prekonaní samého seba. Veľa šťastia!

SK Cartridge

Tabuľka piatich najrýchlejších podľa logov (26.5.2016):

1. djmajino - 43 sekúnd

2. busty03 - 44 sekúnd

3. Lorax1 - 47 sekúnd

4. Cripo - 50 sekúnd

5. StevenY.Sk - 53 sekúnd


In this physically demanding WIG is your goal to run up Mayakovsky's stairs in Bratislava's Horsky park within the time limit set by cartridge. Cartridge determines a large range of time limits from 65 seconds up to 160 seconds. To determine the time, cartridge evaluates your three answers: weight, height and age. Then cartridge calculates your BMI (Body Mass Index).

The body mass index (BMI)  is a value derived from the mass (weight) and height of an individual. The BMI is defined as the body mass divided by the square of the body height, and is universally expressed in units of kg/m2, resulting from mass in kilograms and height in metres.

\mathrm{BMI} = \frac{m}{h^2}

Source: Wikipedia

We hope that you will try to fulfill this task in good faith. We will be really happy, if you add a photo from your run to your log as well. We would like to ask you to send us your final time (screenshot from cartridge) and we will create a table of best times. Do not forget to wear appropriate sport clothes.

The cache is inspired by the Prague cache MarHanovy schody.

This cache is not about getting a FI point, but to overcome yourself. Good luck!

EN Cartridge

 

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

256 Logged Visits

Found it 233     Didn't find it 1     Write note 19     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 74 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.