Skip to content

<

SUMPERK

A cache by Warrick07 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/24/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na úvodních souřadnicích keš nehledejte, nachází se zde radnice města Šumperka.


Město Šumperk leží pod jesenickými hřebeny, v malebném údolí řeky Desné. Oblíbeným návštěvním místem je díky své pěší zóně v centru města, kde se nachází nespočet obchůdků, restaurací a za příznivého počasí i letních zahrádek.  Na své si tu přijdou i sportovní nadšenci. Svůj volný čas mohou trávit v novém skateparku, který se řadí mezi největší v ČR, nebo např. na kole, protože Šumperkem prochází tzv. Čarodějnická cyklotrasa vedoucí z Mohelnice až do Polska. Děti jistě uchvátí Čarovný les a nedaleká rozhledna Háj či Městské skály potěší nejednoho vyznavače pěší turistiky. Kdo má raději kulturu, určitě nesmí chybět na mezinárodním festivalu Blues Alive nebo Mezinárodním folklórním festivalu, které každoročně navštíví několik tisíc diváků. O historii města se nejvíce dozvíte v Informačním centru Šumperk, které nabízí všem zájemcům komentované prohlídky města s průvodcem a zajišťuje také možnost shlédnout na město a okolí z radniční věže. Nudit se tu jistě nebudete, proto je také město Šumperk právem označováno jako Živá brána Jeseníků.

Kdy přesně bylo město založeno, není známo, neboť se nedochovala zakládací listina, předpokládá se ale, že to bylo v polovině 13. století. Věděli jste, že v roce 1391 platilo v Šumperku tzv. Mílové právo? Tzn., že v okruhu 10 – 12 km nesměl nikdo, kromě šumperských měšťanů, vyrábět ani prodávat kovářský výrobek nebo boty. V okruhu půl míle, tedy 5 - 6 km, se také nesmělo vařit pivo. Město dvakrát postihl požár, poprvé v roce 1513 a po druhé v roce 1669. 17. století bylo vůbec nejhorším obdobím pro samotný Šumperk. Nejprve ho zpustošilo švédské vojsko, později již zmiňovaný druhý požár a nejsmutnějším a nejtemnějším obdobím byly tzv. čarodějnické procesy na Šumpersku, při nichž zahynulo spoustu významných měšťanů, např. Jindřich Peške a děkan Kryštof Alois Lautner. Více informací o této době se dozvíte v expozici Čarodějnických procesů v Geschaderově domě v Šumperku a při procházkovém okruhu městem Šumperkem nazvaným „Kde žily v Šumperku čarodějnice“. V 18. a 19. století se městu dařilo zejména v textilním průmyslu. Vybudovala se mimo jiné manufaktura na výrobu manšestru, další textilní továrny se stavěly na polích okolo města. Bohatství obyvatel rostlo a spolu s ním se měnila i tvář města. Do Šumperka přijížděli na pozvání významní vídeňští architekti, kteří zde stavěli vily a paláce dle vídeňského vzoru. Proto se Šumperku v 19. století říkalo „Malá Vídeň“. I vy se můžete vydat po stopách Malé Vídně, buď s průvodci v rámci procházky nazvané „Zrození Malé Vídně – architektura 19. a počátku 20. století, nebo jen s pomocí plánku a toulat se po historickém centru města sami.

 

Tak teď již k samotné keši:

Vaším úkolem bude odpovědět na následující otázku a odpověď napsat do formuláře ZDE.

Poté získáte informace důležité pro odlov.

Keš zároveň slouží jako CWG směnárna, měňte, prosím, fér, vkládejte max. 2 stejná CWG.

 

Otázka zní:

Jak je město Šumperk právem označováno?

 

Přístupná je:

PO – PÁ  08:00 – 17:00

SO - NE 09:00 – 12:00 ; 13:00 - 17:00

Za betatest i pomoc okolo stránek DĚKUJI sudoteamu, za spuštění Tobias Reviewer.

Additional Hints (No hints available.)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.