Skip to Content

This cache has been archived.

Zi.raficky: 4 týdny jsou pryč, zalogovaní jsou asi všichni a tak jde keš odpočívat do archivu. Těšíme se zase za rok!

More
<

Den otevirani studanek 2016

A cache by Zi.raficky Send Message to Owner Message this owner
Hidden : Tuesday, 31 May 2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


31. květen = DEN OTEVÍRÁNÍ STUDÁNEK


Je těžké vysledovat dobu znovuobnovení tradice, kdy dívky z jara obcházely studánky ve svých i přilehlých vesnicích a čistily je. Modlily se za čistou vodu, úrodu a vše bylo zakončené tancem a hudbou. Je nad slunce jasné, že vodu potřebujeme pro život i dnes. Už ji ale bereme jako samozřejmost, která tu byla a bude. Možná by nám prospěla trocha pokory našich předků…

Pokud se chcete dozvědět něco o historii otevírání studánek, mrkněte např. na wikipedii, pusťte si kantátu Otvírání studánek od Bohuslava Martinů, nebo si zajeďte na Vysočinu odkud tento zvyk pochází, nejlépe na Tři Studně. My si otevírání studánek letos připomeneme setkáním u jedné z nich.

Studánku nazývanou U AntoníčkaU svatého Antoníčka, nebo Antoníčkův pramen najdeme v údolí "U sv. Antoníčka", do něhož je přístup z Trtílkovy ulice v Divišově čtvrti. Jde o velmi oblíbený pramen v rekreačně využívané oblasti pod sídlištěm Lesná. Součástí studánky je v nedávné době renovovaná a vzorně udržovaná kaplička sv. Antoníčka. Obnovu kapličky a protipovodňové úpravy na toku inicioval Farní úřad Královo pole. V minulosti byly totiž velkým problémem přívalové vlny v místě kapličky, způsobené svedenými vodami ze dvou výše položených továren (sodovkárna, Kras). 

Před dávnými časy zde přebýval poustevník a voda zde pramenící měla pověst zázračné. Když v polovině 19.století Brno zachvátil mor, velká procesí lidu si zde vyprosila konec nemoci. Na počest této události zde byla postavena kaplička. V roce 1888 se u kapličky setkali členové českých spolků a z výtěžku výletu byla postavena první česká mateřská škola v Brně. Vždy v červnu se zde konají Antonínské poutě. 

Vodu využívají zejména místní zahrádkáři. Přestože je pramen velmi pěkně upraven, jedná se o mělkou podpovrchovou vodu potoka, který je překryt malou vrstvou písku. Veškeré znečištění (např. chataři si někdy u zahrádek umývají auto) je ve vodě obsaženo. Průtok kolísá v závislosti na srážkách nebo na tání sněhu. Např. po delším období sucha v říjnu 2000 pramen vyschl, ale v únoru r. 1998 měl vydatnost 12 l/min. Teplota během roku kolísá mezi 7 a 12,5 stupni Celsia. Pro nestálost průtoku není voda často ani čirá a nehodí se k pití. Více zde: http://www.diviska.cz/zajimava-mista/studanka-u-sv-antonicka/

 

PROGRAM EVENTU


Kdy a kde?... Sejdeme se 31.5.2016. Chcete-li se ke studánce společně projít, pak vyrazíme v 17:15 ze souřadnic waypointu "Sraz procházky". Ostatní přímo u studánky v 17:30, zdržíme se minimálně do 18:00.

Co s sebou?... Svíčku, sirky, CWG, TB/GC, dobrou náladu

U kapličky proběhne společné zapálení svíček, výměna CWG i TB, poklábosení s přáteli a kamarády a samozřejmě zapsání do LOGBOOKU.

Eventová CWG budou standardně za 10 Kč/kus. Objednávejte dopředu, nebudeme dělat žádnou velkou rezervu, díky.

Těšíme se na vás!

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.