Skip to Content

<

Nové Slovany

A cache by mahdy1666 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/02/2016
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vítej v kostkovaném barevném satelitu ! - Nové Slovany - jedna z nejnovějších čtvrtí města Úvaly. V roce 2005 zde bývalo jen žluté řepkové pole, v roce 2008 byla tato část městečka ještě ve výstavbě, těsně před dokončením, ale poté trvalo ještě mnoho měsíců, než z nových ulic natrvalo zmizelo bahno a zbytky stavebního materiálu...


V roce 2016 to je již 10 let, kdy na polích jižně od úvalské čtvrti Slovany začaly vyrůstat barevné kostky a chcete-li, řadovkové „ležaté paneláky“ a bytovky. Výstavba Nových Slovan probíhala v letech 2006 (první kopnutí do země o rok dříve) až do poloviny roku 2008. Výstavbu realizovala společnost ČECHOSLÁVIE, spol. s r.o. (řadové domy, dvojdomy, individuální stavební pozemky) a společnost Byty Slovany, spol. s r.o. (bytové domy). Tak šel čas… :-)


POZOR !!! Máte-li nějaké zajímavé fotky ze zdejší lokality zachycující Nové Slovany před rokem 2006, podělte se prosím s ostatními kačery nejen rezidenty. Díky. Přímý link na mé autorské fotoalbum z výstavby v letech 2006-2008 (album na FB obsahuje téměř 850 fotek !) zašlu kačerským zájemcům na vyžádání... ;-) Další fotky najdete ve fotogalerii této kešky.

Důležitá informace: Celá oblast je díky generaci "husákových dětí" značně přemudlována !!! V ulicích jsou po celý den pejskaři a maminky (a tátové) s kočárky. Lovte prosím nenápadně, zkontrolujte okolí a kešku vracejte na místo "nenásilím" !!! . Jo a pozor na psí hovna, bohužel ne každý pejskař uklízí jak má... Díky.

Celkový pohled na Nové Slovany nedlouho po dokončení výstavby (listopad 2008)



Úvaly se touto zástavbou rozrostly o téměř celý „Východní blok“. Máme tu Českou, Moravskou, Slezskou, Polskou, Slovenskou ale i Dalmackou. Nové Slovany jsou dnes již zcela zabydleny. Žijí stovky obyvatel, v drtivé většině třicátníci a čtyřicátníci, největší zastoupení má právě generace tzv. „husákových dětí“.

Lokalita Nové Slovany byla vystavěna v letech 2005 – 2008 dvěma developery, z nichž jeden se zaměřil na bytové domy a druhý pak na řadové rodinné domy, včetně prodeje stavebních pozemků s inženýrskými sítěmi. Název čtvrti Nové Slovany není oficiální, této čtvrti se tak začalo říkat spontánně a i „starousedlíci“ běžně tento nový název používají. Čtvrť čítá 86 řadových domů, 7 bytových domů o celkovém počtu 202 bytů a 42 pozemků pro individuální výstavbu rodinných domů, které jsou v současné době z velké většiny zastavěny. Další výstavba bytových domů nyní probíhá v těsném sousedství silnice II/101.


Pohled na Slovany z úvalské Rozhledny Vinice (léto 2013)


Analýza struktury obyvatel v době prvního osídlení (rok 2008)

V roce 2008 jsem provedl malou analýzu struktury obyvatel Nových Slovan. Čísla, ke kterým jsem dospěl, jsou zajímavá a dá se objektivně předpokládat, že budou obdobná v  nové zástavbě nejen v Úvalech, ale i v okresech Praha-východ a Praha-západ. Tento výzkum vycházel výhradně z veřejně dostupných elektronických zdrojů Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního (ČÚZK).  Pro zajímavost vybírám některé závěry: Celkem 33 % všech obyvatel pochází původně z hlavního města Prahy. Je patrné, že se jedná o lidi, kteří se z Prahy odstěhovali za „mimoměstským prostředím“ nebo pro které bylo bydlení v Praze prostě příliš drahé. Necelou třetinu všech řadových domů zakoupili právě lidé, kteří předtím měli trvalé bydliště v hlavním městě. To může vysvětlovat skutečnost, že se jedná o obyvatelé Prahy, kteří nechtěli bydlet v bytě, ale současně nechtěli nebo nedosáhli na bydlení v individuálním rodinném domě na území Prahy. Čtvrtina původních obyvatel Prahy (27%) našla své nové bydlení v bytových domech. Lze očekávat, že mnozí obyvatelé financují své stávající nové bydlení v Úvalech příjmem z pronájmu svých původních bytů v Praze, které si stále pro tyto účely drží. To částečně vysvětluje, proč se tito občané nepřihlásili v Úvalech k trvalému pobytu. Zajímavá je i skutečnost, že 7 % nových obyvatel lokality pochází ze staré zástavby Úval. Osm bytových jednotek obývají původní „starousedlíci“, kteří vlastní i několik pozemků, či již stavějí vlastní dům. To dokládá snahu lidí zajistit si bydlení ve svém „původním“ městě a jejich vztah k místu. Téměř 9 % obyvatel pochází ze středních Čech, ale toto číslo nezahrnuje lidi, kteří se do nové čtvrti přistěhovali ze staré zástavby města Úvaly. Více než dvě třetiny z těchto lidí pochází z východní části Středočeského kraje. To dokládá fakt, že lidé, kteří se do příměstského prostředí v zázemí Prahy přistěhovali, mají stále jistou vazbu na své původní bydliště, a to právě ve východní části středních Čech (Kolínsko, Kutnohorsko, Čáslavsko).


3,2 % lidí pochází z oblasti severních Čech. Toto nízké číslo, společně s podílem lidí původem ze západních Čech (pouze 1,5 % přistěhovalých) a jižních Čech (pouze 1,16 % přistěhovalých), může svědčit o tom, že Úvalsko je geograficky poměrně „vzdálené“ původním regionům, odkud lidé přicházejí. Pravděpodobně lidé ze západních Čech, kteří chtějí pracovat v Praze a trvale se usadit v její blízkosti, volí raději západní příměstskou oblast (např. Hostivice nebo Rudná u Prahy) a naopak lidé, kteří pocházejí z východních části České republiky, volí pravděpodobně své nové bydlení u Prahy ve východní části prstencové zástavby (Říčany, Úvaly). Tento závěr podporuje i fakt, že 5,2 % nových obyvatel pochází z východních Čech (včetně kraje Vysočina), 7,6 % pochází ze severní Moravy a 2,9 % z  jižní Moravy. Celkem tedy přes 15 % přistěhovalých pochází z míst České republiky východně od Prahy.


Satelitní zima... (prosinec 2010)



"Úvalské Benátky"... (jaro 2014)



Zajímavá jsou i data, která se týkají počtu cizinců žijících v nové lokalitě. Téměř 4 % obyvatel přišlo na Nové Slovany ze Slovenska a celých 5,3 % obyvatel pochází ze zemí bývalého Sovětského svazu, především pak z Ruské federace a Ukrajiny. Cizinci z jiných části Evropy, kteří v České republice dnes již tradičně kupují nemovitosti (např. Nizozemci), se v této lokalitě nevyskytují.


Obtížně odhadnutelný je počet lidí, kteří pořízení bytu v této lokalitě chápou jako investici, která jim přinese výnos z pronájmu (týká se téměř výhradně bytových jednotek). Navzdory dobré dostupnosti lokality Nové Slovany do centra Prahy jsou zatím šance na realizaci pronájmu velmi nízké. Trh s podnájemním bydlením zde totiž zaznamenává stagnaci a očekávání potencionálních pronajímatelů na Nových Slovanech je téměř stejné, jako u pronájmu  bytových jednotek v přímém městském prostředí Prahy, tedy velmi vysoké, a tudíž málo reálné. Nebytové prostory různých velikostí, které jsou umístěny v bytových domech, byly z části přestavěny na bytové jednotky.


Autor výzkumu: mahdy1666

Letecký snímek - Nové Slovany v listopadu 2008



_________________________________________

A tady můžete ohodnotit, jak se vám tahle tradička líbila...



A teď kam dál kačere... ???


Nezapomeň se poklonit statečným bojovníkům z nichž mnozí padli i za Tvoji svobodu, aneb přišel čas poznat místa tvrdých nelítostných bojů na Úvalsku během krvavé lázně zvané Úvalsko-Čínská válka. Válečnými útrapami byla těžce zkoušena byla i tajemná oblast Myší díry u Myšího potoka a hrdinní úvalsko-skeříkovští ostřelovači pálili na zbabělé číňany hlava nehlava přímo z útrob Žlutého slona Skeříkovského. Po odlovu nezbedného tlustokožce se pokochej překrásnou přírodou romantické Naučné stezky „Škvorecká obora – Králičina“. A co se také seznámit s případem chladnokrevného kata "kolínského gangu", pětinásobného vraha a odlovit si Biedermanovu vražednou kešku ? Povinností, a to nejen pro rádoby hudební znalce, je však seznámení se s pravdou o našem hudebním skvostu Škvorajda od Bedřicha Smetany. Jestli se právě drbete na hlavě, rozhodně nezoufejte a místo Orthosanu s Diffusilem si odlovte Vesh Kesh čili Veš Keš. Určitě také máte rádi mašinky a rádi si je a sebe fotíte - v tom případě na vás čeká "zakázaná" webkamerová keška OVWCK - Ouvalská Vlaková WebCam Keš. Když už jste v těch Úvalech, tak jste tak trochu zdejší Návštěvníci a hledáte to své správné CML, vlastně CML-CWG-Veksl-Centrum Úvaly. Pak také budete mít tu pochybnou čest poznat takřka osobně místního zákeřného konfidenta Gestapa zvaného Hans Hagen von Skerikow. Příjemný stín vám za necelých 50 let vykouzlí javor Mahdystrom. Pořádný kačerský nadhled a výhled ti zajistí přišimasko-hradešínský GeoNeposeda. Hezké okolí celého Ouvalska poznáš nejlépe tak, že se se zelenou projdeš po Zelené po Ouvalsku. Literární ikona celého Úvalska, slavná Maruška, se vám obnaží pod statným listnáčem zvaným BDSM - Bloody Dub Soudružky Mary. O tom, že není čtyřicet jako čtyřicet, Tě přesvědčí kešule M40 versus M40. Hned přes údolíčko od M40-tky bude v budoucnu stát "dálniční" mimoúrovňová křižovatka R12 MÚK 101 - Mahdyho Úvalská Keška. O kousek dál, v Kamenici u Prahy si s ownerem zavzpomínáte na poslední dekádu komunismu v ČSSR při OOO - Olešovických Osadních Osmdesátkách. V samém srdci stověžaté matičky Prahy, pár metrů od Můstku navštívíte dokonalou oázu pohody a nasajete kačerský mikroklid u KKK - "Kešky Klidné Kotce". Také si zajeďte na malebnou Vysočinu a odlovte si Čapí hnízda ve Ždírci nad Doubravou, ale opeřence nechte na pokoji… Tak úspěšný lov kačere ! ;-)


Znáte i další úvalské krabky ? Tady jsou všechny a rozhodně jich není málo...

Ouvalská chvilka keškopoezie, aneb pozvánka k odlovu Úval... ;-)

(by Paha Ahma + mahdy1666)

Ouvaly jsou plný kouzel,
kdo by se tam lovit vzpouzel ?
když tam potkáš světa divy,
doma to zapiješ pivy.

Je tu Českej Lev i Prokop,
Nemrtví i Myší potok,
Modelář i Rákosníček,
Lhoťák, Sádky, Kostelíček,
za nímž chlápek se ženou,
hrajou spolu Házenou.

Chceš-li potkat svůdné panny
zamiř si to na Slovany,
roztluč srdce své jak zvon,
před tebou je Žlutej Slon !

Dolování to je keška,
ve tvých vlasech číhá Veška,
Álej, jít je řehole,
zkus to Jen tak na kole.

Železniční nehodu,
prosedíš na Záchodu.

Jako Béďa ve Škvorajdě,
když šly na něj bludy,
na Koupadle historickém,
skončily dny nudy.

Na Široké louce v lomu,
kus za Dvorem Hostín,
geoděti z Cukrovaru,
bodově se postí.

Na Úvalském nádraží zastavila Mašinka,
na ten Stónhendž té-pětkový vede pěkná pěšinka.

Když máš keš na Stříbrňáku,
mudly můžeš mít na háku.

Přes hrad Skaru srze Studnu,
pro Hračky do lesa skoč,
u Studánky vprostřed hvozdů,
do Močálu směle moč.

Stovkám vepřů z místní Masny odzvonilo ámen,
místní lidé na paměť jim hned vztyčili Kámen.

Až utichne Válka Čínská, nespokoj se s málem,
Hodov vydá své tajemství pod Devátým kanálem.

Biederman si odpykává to své doživotí,
ty si zatím Újezdník-Věž, odlov se svou chotí.

Rozhledna je ve vejšce – to znaj astronauti,
ty šáhni jim po kešce, kterou tam maj Skauti.
Stezka vede Oborou, Bučina je pod vodou.

Vykašli se na drogy, nešňupej ten koks,
raději se soustřeď na Hodovskej letterbox.

Mlejňák, Kalák, taky Fabrák
rybníky to milé,
koukni co zde spáchal Čamrák,
pro Zelenobílé.

U Vodárny pro keš sáhni,
nestojí to nic,
po odlovu směle táhni,
tam, co Arnošt z Pardubic.

Hráz rybníka na Výmole protrhla se dávno,
to tě ale nezajímá, máš tu vše vybráno.

Když tě zmáhá stesk a žal,
jdi na kešky do Úval !
Vždyť to tady není špatný,
nemít bod je houno platný !
Lidi tady jsou vždy vlídný,
že je vobčas signál bídný,
na to se nic nezlobím.
Kouty plný starý špíny
ruce zmazaný vod hlíny,
když keš najdu, odlovím !

Ouvaly, ach Ouvaly
jak si tu jen kačer zpívá,
jedna keška druhou střídá,
kdyby nebyl geokešing
zavládla by krutá bída !

Kdo se kešky lovit bojí
kdo rád fláká se na hnoji,
kdo se štítí přírody,
GPS i hospody
s tím nebudu mluvit dál
s tím nepujdu do Ouval !

Auwal, město srdce mého !
Geodrsnosti i něho !
Když chci skvělé krabice
¨Ty mě lákáš nejvíce...

Kdo v Ouvalech krabky loví
ten si medí, ten si hoví
já jediné k tomu povím...
Ouvaly svou Láskou volím !!!

Konec.

Díkeš kačerky a kačeři ;-)

Vítejte a lovte v Úvalech !!!

Hezký den a díky za odlov ! smiley

Owner: mahdy1666 + dvě georatolesti Tobík+Filip

Profile for mahdy1666
CWG Kolekce - mahdy1666


_________________________________________
Historie kešky:
listopad 2015 - úvahy o založení kešky (můj začátek s Geocachingem)
1.6.2016 - zaměření kešky, 2.6.2016 - uložení kešky
4.6.2016 - publikování kešky (Rico Reviewer)
5.7.2016 - 100. nález kešky ;-)
26.8.2016 - Logbook No.2
7.9.2016 - 200. nález kešky ;-)
15.1.2017 - 300. nález kešky ;-)
3.6.2017 - 400. nález kešky ;-)
11.1.2018 - 500. nález kešky ;-)
2.5.2018 - po úpravě pravidel přidána česká diakritika do názvu kešky
19.7.2018 - 600. nález kešky ;-)
9.3.2019 - 700. nález kešky ;-)
23.11.2019 - 800. nález kešky ;-)
x.x.2019 - 900. nález kešky ;-)

Informace o kešce "Nové Slovany":
Umístění: 1.
Logbook: 3.
Schránka: 1.
Počet zmizení: 0.
Poslední kontrola: 25.8.2019

Jistě Tě zajímá, jak bude zrovna vypadat nebe nad Tebou, když budeš lovit tuhle naší kešuli ?

Additional Hints (Decrypt)

pgiegl bq mncnqh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)



Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.