Skip to Content

<

Pamatne stromy v Drahovicich

A cache by AdyKV Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 06/05/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Přemýšleli jsme celkem dlouho, co bychom mohli v městském prostředí vymyslet za kešku, nechtěli jsme jen tak někam šoupnout nějakou plastovku, a protože bydlíme v Drahovicích, které jsou plné zeleně, padla volba na stromy. A ne ledajaké, půjde o stromy památné, které se nacházejí právě na území Drahovic. Chodíme okolo nich do práce, se synem do školy, nebo jen tak při procházkách. A proto bychom je chtěli přiblížit všem, kteří o nich třeba vůbec nevědí.

Nebudeme zbytečně unavovat zdlouhavými informacemi o jednotlivých stromech, ale neodpustíme si u každého stromu aspoň pár základních dat uvést. Ten nejdůležitější údaj potřebný pro výpočet finálky ale bude stejně nutné najít v terénu smiley. Upozorňujeme, že indicie a hlavně doplňkové „korekční“ údaje potřebné pro výpočet finále jinak nezjistíte.

Jedná se celkem o 6 zastávek u jednotlivých památných stromů, zjištění indicií je jednoduché – vše potřebné se nachází buď přímo u stromů nebo v jejich bezprostředním okolí. Finální výpočet snad nezabere víc než minutu. Celková délka trasy je asi 3,5km. Způsob přesunu je na každém, kromě krátkého úseku ke Stage 3 a na závěr k finálce, je celá trasa vedena po chodnících. Zaparkovat lze kdekoli v Drahovicích na veřejných parkovacích místech nebo odstavných plochách. Dodržujte pravidla silničního provozu a respektujte dopravní značení!

V jakém pořadí přesně absolvovat celou trasu je na každém z vás, možností je několik, my ale doporučujeme vzít to pěkně popořadě smiley.

Finálka je uložena v lese, takže hlavně v létě bude okolo trochu vládnout zeleň, stejně tak u Stage 3 - ale mačety a pily klidně můžete nechat doma. GPS signál ve městě občas má svůj rozum, stejně tak při dohledávání finálky se může trochu „točit“. Každopádně není potřeba nikam šplhat, slézat, vylézat, rozhrabovat zem, převracet kmeny ani kameny. A ne vždy cesta přímo za šipkou je ta nejlepší. Keška je odlovitelná celoročně, jen v zimě při větší sněhové pokrývce (>30cm) může být obtížněji dosažitelná.

Poslední věc, při výpočtech znaménko "x" znamená "krát".

 

Hned vedle výchozích souřadnic se nachází

Stage 1: Hrušeň planá - N 50°14.056, E 12°53.616

Hrušeň v Drahovicích je památný strom, starobylá hrušeň planá. V době vyhlášení za památný strom byla druhým největším stromem toho druhu v České republice. Roste ve svažitém terénu pod panelovými domy v Karlových Varech v městské čtvrti Drahovice, vlevo od chodníku pro pěší, na který navazuje místní komunikace, vedoucí podél zahrádkářské kolonie. Obvod rozbrázděného kmene měří ??? cm, koruna stromu, po zdravotní řezu v roce 2009, sahá do výšky 9 m (měření 2014). Strom je chráněn od roku 2008 jako dendrologicky cenný taxon a krajinná dominanta s významným vzrůstem.

Cedulka je již bohužel nečitelná, stále čeká na výměnu, proto vězte, že:

Hodnota A = Obvod kmene 370 cm x 1 (pokud naproti hrušni je branka do zahrady), 2 (pokud naproti hrušni je stará pouliční lampa), 3 (pokud naproti hrušni je nový sloup elektrického vedení)

 

Stage 2: Dub Jana Ámose Komenského:  N 50°14.206, E 12°53.275

Dub Jana Ámose Komenského je památný strom v Karlových Varech v městské čtvrti Drahovice. Roste v těsné blízkosti křižovatky ulic Kollárova a Stará Kysibelská, nedaleko základní školy Jana Ámose Komenského. Solitérní strom je ve velmi dobrém zdravotním stavu, měřený obvod kmene činí ??? cm, výška stromu je 22 m (měření 2014). Za památný byl vyhlášen v roce 2014 jako strom s významným vzrůstem.

Nový kruhový objezd je již hotový a od 1.5.2017 je tedy opět možno ke stromu dojít:

Hodnota B = Obvod kmene ??? cm x počet velkých kamenných bloků na travnatém prostranství mezi stromem a školou

 

Stage 3: Dub pod rozvodnou - N 50°14.278, E 12°53.173

Dub pod rozvodnou je památný strom v Karlových Varech v městské čtvrti Drahovice. Roste ve svahu pod rozvodnou ČEZ nad Mattoniho nábřežím. Solitérní strom s nízko nasazenou rozložitou korunou je v dobrém zdravotním stavu. Okolí stromu bohužel zarůstá náletovými dřevinami. Měřený obvod kmene činí ??? cm, výška stromu je 18 m (měření 2014). Za památný byl vyhlášen v roce 1999 jako esteticky zajímavý strom, významný stářím a vzrůstem.  

Na začátku roku 2016 začala v bezprostřední blízkosti stavba bytového komplexu, ale omezení u stromu už není a je tak volně přístupný. Každopádně zde buďte opatrní.

Hodnota C = Obvod kmene ??? cm x počet zcela (oboustranně) zelených informačních tabulek o stromu

 

Stage 4: Mozartův dub - N 50°14.021, E 12°52.973

Mozartův dub je památný strom, zdravý, rozložitý dub letní, s vysokým, mírně prohnutým kmenem a pravidelnou kulovitou korunou s kostrbatými větvemi. Strom se nachází v Karlových Varech v městské čtvrti Drahovice v ulici Mozartova asi 30 m od křižovatky s ulicí Chodská, na okraji loučky pod věžovým domem. Solitérní strom má měřený obvod ??? cm, výšku 22 m (měření 2010).  Za památný byl vyhlášen v roce 2006 jako strom významný stářím a vzrůstem.

Hodnota D = Obvod kmene ??? cm x počet osob vyobrazených na dopravní značce umístěné na sloupu veřejného osvětlení v těsné blízkosti stromu

 

Stage 5: Dub Moudrosti - N 50°13.986, E 12°53.280

Dub Moudrosti je památný strom dub letní, s kmenem bez dutin a poškození, v koruně je malý počet suchých větví. Strom se nachází v Karlových Varech v městské čtvrti Drahovice u chodníku v ulici Lidická asi 100 m od křižovatky s ulicí Národní, na okraji areálu Pedagogické školy. Solitérní strom má měřený obvod ??? cm, výšku 21 m (měření 2010). Za památný byl vyhlášen v roce 2004 jako esteticky zajímavý strom, významný stářím a vzrůstem.

Hodnota E = Obvod kmene ??? cm x rozdíl součinu a součtu jednotlivých cifer dvouciferného čísla "??" uvedeného v textu "HODR??" na šedém štítku v levém horním rohu nové bílé plastové rozvodné skříně stojící u chodníku cca 10 metrů východně od stromu.

Původní stará rozvodná skříň byla 29.9.2017 nahrazena touto novou, pro ty, kteří by měli již indicii zjištěnu ze staré, nic se nemění na finálním výpočtu. Jen je nyní nově upraven dopočet korekce.

 

Stage 6: Buk u Harta - N 50°13.881, E 12°54.090

Buk u Harta je památný strom, mohutný buk lesní, rostoucí v městské čtvrti Drahovice u místní komunikace ve Hřbitovní ulici, při okraji zahrádkářské osady, přibližně 700 m od hřbitova. Jeho mohutný a hluboce rozbrázděný kmen se spirálovitě stáčí a ve výšce čtyř metrů rozděluje do dvou silných hlavních kosterních větví. Obvod kmene měří ??? cm, hustá a široká koruna stromu lahvovitého tvaru sahá do výšky 16,5 m (měření 2014). Buk je chráněn od roku 1986 jako esteticky zajímavý strom, významný stářím a vzrůstem.

Hodnota F = Obvod kmene ??? cm x počet dřevěných plůtků před stromem bez ohledu na jejich délku.

 

Krabička se nachází na souřadnicích:

N 50°1 X, kde X =(F + E + D) – (C + B+ A) - 15

E 12°5 Y, kde Y = (F + E + C) – (D + A) + 2xB - 8

 

Po uložení krabičky prosíme vrátit maskování přesně zpět do původní pozice!

 

Zdroje: www. wikipedie.cz, www. turisturaj.cz

Additional Hints (Decrypt)

SVANYR: Wn hm cnzngal avxql arohqh. Armnxbcav b zr. Wr anf gnql fvpr zabub, nyr wrabz wn znz pvmv prcvpxh. Bcngear mirqabhg. Cb hybmrav xenovpxl cebfvzr iengvg znfxbinav cerfar mcrg qb chibqav cbmvpr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.