Skip to Content

<

Żołnierze Wyklęci

A cache by Aldavar Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/27/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


HISTORIA TOMASZOWA W SKRÓCIE:

Tomaszów Mazowiecki został założony przez hrabiego Antoniego Ostrowskiego, który nazwał osadę na część swojego ojca Tomasza. Zalążek przyszłego miasta pojawia się już pod koniec XVIII wieku, gdy Tomasz Ostrowski wybudował w tym miejscu piec do wytapiania surówki, po odkryciu żelaznych rud syderytowych. Dalszy rozwój nastąpił, gdy w 1805 roku dobra przejął najstarszy syn Tomasza, Antonii. Pierwsi osadnicy przybyli na przełomie 1822 i 1823 roku. Na te lata przypada również intensywny rozwoju aż w 1824 Tomaszów otrzymał prawa osady fabryczno-handlowej, a 6 lipca 1830r. prawa miejskie. Wszelkie dalsze plany dobrze prosperującego miasta zniwelowało powstanie listopadowe, w którym udział brał Antonii. Dobra Ostrowskich zostały skonfiskowane i przeszły na własność Skarbu Państwa, a Antonii za udział w powstaniu oraz poparcie wniosku o detronizację dynastii Romanowów został skazany zaocznie na śmierć. Uniknął wyroku emigrując do Francji, gdzie zmarł w 1845 roku. Po kilkunastu latach pobytu za granicą powrócił do Królestwa Polskiego jeden z synów Antoniego – Stanisław. Odkupił skonfiskowane włości oraz wypełnił dawne zobowiązanie ojca wobec mieszkańców Tomaszowa – przyczynił się do wybudowania kościoła św. Antoniego. Kolejne pokolenia dalej aktywnie działały w Tomaszowie aż do II wojny światowej, gdy Ostrowscy utracili swoje dobra ziemskie. Po wojnie nastąpił dalszy rozwój miasta, a dziś Tomaszów Mazowiecki to szóste co do wielkości i czwarte co do ludności miasto w województwie łódzkim.


ŻOŁNIERZE WYKLĘCI:

Żołnierze niezłomni, czyli antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.


fot. Andrzej Wdowski/NaszeMiasto.pl

POMNIK:

Skrytka znajduje się w pobliżu tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. Odlana jest w kształcie Krzyża Walecznych z 1920r. z orłem wojskowym z 1919, a w jej ramionach jest umieszczony tekst: „Pamięci żołnierzy wyklętych wiernych niepodległej Polsce, którzy poświęcili swoje zdrowie i życie w walce z reżimem komunistycznym w latach 1944-1963”. Projekt tablicy wykonał p.Mieczysław Woźniak.

Odsłonięcie tablicy miało miejsce 28 lutego 2016 roku, a głównymi gośćmi byli Gabriela Sadlik, Adam Bartosiak oraz reżyser Jan Jakub Kolski - członkowie rodzin Żołnierzy Wyklętych oraz prezydent Tomaszowa Marcin Witko. Uroczystość odbyła się w ramach ogólnopolskich obchodów ku czci Żołnierzy Wyklętych objętych patronatem narodowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

SKRYTKA:

Pojemnik znajduje się parę kroków od tablicy. Proszę delikatnie obchodzić się z maskowaniem oraz uważać na mugoli.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.