Skip to Content

<

28 - Szlak Drwala

A cache by k-6 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 09/05/2016
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Współrzędne nie wskazują miejsca ukrycia skrytki. Aby ją odnaleźć trzeba najpierw wykazać się wiedzą o drewnie/drzewie. Potrzebne informacje można szybko znaleźć w internecie.

Uwaga!  Jest bardzo dużo stron o lesie, drewnie oraz ciekawostkach z nim związanych, i też tyle samo wersji informacji na ten temat.Potraktuj to jako zabawę w zdobywane wiedzy z tego tematu. Powodzenia!
Szlak Drwala - to seria 42 skrytek zwiazana z tematyką drewna. Szlak zlokalizowany jest wokół miejscowości tematycznej Borkowice - Wioska Drewna.

28. Destylacja drewna
Na Lubelszczyźnie i Suwalszczyźnie kultywowano destylację drewna aż do końca XIX w. Osadzone w murowanym piecu nad paleniskiem poziome cylindry napełniano surowcem (drewno brzozowe, wierzbowe) zamykano pokrywami i uszczelniano gliną dla ograniczenia dostępu powietrza. Destylat odpływał na zewnątrz rurami chłodzonymi wodą. Jeden cykl produkcyjny trwał około 30 godzin. Takie wytwórnie działały we wschodniej Polsce, na Litwie i w Rosji.W tym procesie oprócz węgla drzewnego pozyskiwano ciemnobrunatną, gęstą ciecz, którą stosowano dawniej do smarowania drewnianych trybów (kół zębatych), piast kół wozów i powozów oraz nasycania ("wyprawiania") skór juchtowych o charakterystycznym zapachu. Ciecz oczyszczoną i przedestylowaną stosowano jako środek aseptyczny i grzybobójczy, używano także w postaci maści i roztworów alkoholowych w leczeniu schorzeń skóry, a w weterynarii - schorzeń racic i końskich kopyt. Mieszaninę cieczy z alkoholem stosowano jako płyn oświetleniowy (tzw. kamfina) do lamp. Robiono także tzw. bystrzyk - substancja o której mowa ale "pędzona" tylko z wierzchnich warstw kory zbieranej z żywych drzew.

Jaką substancję/ciecz pozyskiwano poprzez destylację drewna?
A=
1)Pak węglowy
2)Lepik
3)Dziegieć
4)Eisenlack
5)Prasmoła

Skrytka finałowa znajduje się tu: N 50° 56.(A*200)+214 E 018° 08.(A*100)-173

UWAGA!
Na logbooku można znajdować się CYFRA niezbędna do podjęcia skrytki finałowej Szlak Drwala - Finał.Zapisz ją koniecznie!

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

102 Logged Visits

Found it 93     Didn't find it 1     Write note 3     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 1     Update Coordinates 2     

View Logbook | View the Image Gallery

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.