Skip to Content

<

Vřídlo

A cache by von Bronin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/15/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size: other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:Zvu vás na hezkou procházku do samého srdce Karlových Varů, kde se nachází horké Vřídlo - waypoint N 50° 13.337 E 012° 52.980. Jako bonus této earthcache si můžete zalogovat speciální lázeňský geocoin. Vřídelní kolonáda je momentálně v rekonstrukci. Těším se na vaše logy :)
Zdeněk Vondra


Ve staré části vřídelního podzemí bývá zpřístupněna exkurzní trasa Podzemí Vřídla, kde vřídlovcem "obrůstají" karlovarské suvenýry, například tzv. "kamenné růže". Zblízka se tak dozvíte o procesu pokameňování suvenýrů vřídelní vodou a uvidíte pokamenělé předměty v různých stádiích zpracování. Další zajímavostí je potrubí z minulého století zanesené vřídlovcem nebo sbírky sintrů a vřídlovců. Exkurzní trasa je veřejnosti zpřístupněna v době lázeňské sezóny.karlovy-vary.cz


Původně stávaly nad vývěrem Vřídla před kostelem sv. Máří Magdalény pouze lehké přístřešky a pavilónky, které mohly být po opakujících se výbuších a překvapivých průvalech termy snadno obnovitelné. Již v roce 1774 byl v sousedství postaven velký barokní Vřídelní sál, který byl odrazem uplatňování léčebných zásad Davida Bechera, jež zdůrazňovaly pití vody přímo u pramene. První jednotné architektonické řešení prostoru kolem vývěru Vřídla přišlo v roce 1826, kdy byla vystavěna první empírová vřídelní kolonáda. V letech 1878-1879 byla poté na jejím místě postavena nová litinová Vřídelní kolonáda podle projektu vídeňských architektů Fellnera a Helmera. Již v roce 1939 byla kolonáda z důvodu koroze rozebrána a na dalších 35 let byla nahrazena dřevěným provizoriem. V roce 1975 byla nad Vřídlem vystavěna moderní prosklená železobetonová Vřídelní kolonáda ve funkcionalistickém slohu.

Karlovarská minerální voda se tvoří v hloubkách cca 2500 m pod povrchem zemským. Veřejnosti je přístupná v 15 pramenech, které se od sebe liší teplotou a množstvím rozpuštěného oxidu uhličitého. Každý pramen je tak dle rozdílů teploty a proplynění jiný a s jiným účinkem. Vedle pozitivního vlivu na celý trávicí trakt a pohybové ústrojí podporuje pitná kúra čištění organismu.
Původní pohlednice stará kolonáda


OTÁZKY PRO ÚSPĚŠNÉ ZALOGOVÁNÍ:

Abyste mohli zalogovat tuto keš, je třeba navštívit Vřídlo a zjistit potřebné údaje. Své odpovědi prosím, zasílejte ihned po zalogování "found" přes můj profil: MAIL. Při nedodržení této podmínky bude log v souladu s pravidly smazán. Když uděláte chybu, ozvu se a poladíme to. Děkuji, přeji fajn procházku.


1. Uveďte do jaké max. výšky vystřikuje voda ve Vřídle, kolik vody vydá pramen průměrně za minutu a jaká je maximální teplota vřídelní vody?
2. Kromě pitné kůry se vřídelní pramen jako jediný ve Varech využívá ještě k dalšímu léčebnému účelu - jakému?
3. Jak vřídelní voda obarvuje své okolí, čím je to způsobeno?
4. Je místní podzemní voda spojena s vulkanickou činností?
5. Co jsou to tzv. kamenné růže?
6. Kolik schodů vede k nové míse Vřídla? N 50° 13.337 E 012° 52.980
7. Udělejte mi radost, pořiďte fotku z návštěvy vřídla a foto přiložte k logu (dobrovolné), PROSÍM NE SPOILERY!fotohistorie.cz
ENGLISH VERSION, QUESTIONS YOU HAVE TO ANSWER:

Visit the spring and email your answears, please: MAIL.

1. Find out: the maximum height of the water column splash, how many gallons of water per minute is the spring giving, what is the maximum water temperature?
2. The spring is used for drinking to cure people. What is more the medical use of water?
3. How water colors the neighborhood?
4. Is the ground water associated with volcanic activity?
5. What are the “stone roses”?
6. How many stairs are next to the fountain? N 50° 13.337 E 012° 52.980
7. Upload a photo of your visit to the log (voluntarily) NO SPOILERS, PLEASE!Zdroje: karlovy-vary.cz, kudyznudy.cz, fotohistorie.cz, rozhlas.cz, Zdeněk Vondra

Additional Hints (No hints available.) 

Find...

792 Logged Visits

Found it 786     Didn't find it 1     Write note 4     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 688 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.