Skip to Content

<

Lūznavas muiža

A cache by oranzhais Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 10/29/2016
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size: small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Slēpnis ir neliela izmēra pārtikas kārba, kas novietota Lūznavas muižas parkā.

The cache is lock-and-lock container placed in Lūznava Manor park.

 


Lūznavas muiža  (Lūznava Manor)

LAT

Lūznavas muiža ir romantizēta jūgendstilā celta muiža. Muiža celta no ķieģeļiem un šķeltiem laukakmeņiem. Ēka pārsteidz ar savdabīgu plānojumu un fasāžu apdari: nekur neatradīsiet simetriskus elementus. Uz jumta vējrādis, uz tā redzams ēkas uzcelšanas gads — 1911.  Uzceltā jaunā "kungu māja" tika nosaukta "jaunā pils". Tā drīzāk līdzinās savrupmājai, par pili nosaukta balstoties uz romantiskajiem priekšstatiem par kungu māju, bet ne pēc ārējās līdzības. Mājā atradās pašu īpašnieku istabas, darbnīca, pieņemamā istaba un daudzas atpūtas un darba telpas atbraukušajiem māksliniekiem. Interesanti, ka katrai istabu grupai ir sava ieeja. Fasādes arhitektūrā ir jūtama toreiz modernā jūgendstila ietekme. Ēkai ir piešķirts Valsts aizsargājamā kultūras pieminekļa statuss. 

Lūznavas muižas kungu māja sākta būvēt 1905. gadā. Ēku ir projektējis pats muižas īpašnieks Staņislavs Kerbedzs (1810–1899), poļu izcelsmes Lietuvā dzimušais dzelzceļa būvju inženieris, profesors, Pēterburgas Zinātņu akadēmijas goda loceklis, kurš šo īpašumu iegādājās 1870. gadā no Laizānu sādžas poļu muižniekiem, brāļiem Pētera un Jūlija Dlužņevskiem.

Staņislavs Kerbedzs apprecēja Viļānu muižas īpašnieka Vikentija Janovska meitu Mariju. Kerbedzu ģimenē piedzima seši bērni. Par Lūznavas muižas mantinieci kļuva S. Kerbedza meita Jevgēnija Kerbedza (1855–1946), kura īstenoja sava tēva projektu un 1911. gadā pabeidza Lūznavas muižas būvniecības darbus, kas aizkavējās 1905. gada revolūcijas dēļ.

Ēka ir ļoti neparasts romantiskā jūgendstila paraugs, kas būvēta, cenšoties īstenot 20. gs. Eiropas arhitektūras un mākslas tendences. Muižu ieskāva skaists, vairāk nekā 20 ha liels parks ar ievērojamu koku un krūmu dažādību, neskaitāmu rožu un flokšu daudzveidību, glītajiem parka celiņiem un septiņiem gleznainiem dīķiem, kuros audzēja zivis.

No 1911.–1915. gadam Lūznavas muiža (tajā laikā zināma kā Dlužņevas muiža) bija ievērojams kultūras centrs Latgalē. Slavena kā Kerbedzu ģimenes vasaras rezidence un mākslas un atpūtas centrs, uz kuru strādāt un atpūsties brauca gan pazīstami, gan jauni un talantīgi mūziķi, literāti, mākslinieki un tēlnieki. Uz muižu saimnieki parasti atbrauca maijā un septembrī aizceļoja uz pastāvīgo dzīvesvietu Itālijā.

I pasaules kara laikā īpašnieki ir spiesti pamest savu īpašumu un aizbraukt uz Itāliju, uzticot muižu tās pārvaldniekam Ksendzopoļskim.

1915. gadā muižas mājā izvietojas cariskās Krievijas armijas štābs, daļēji iznīcinot un bojājot šeit esošos greznos interjera priekšmetus un mākslas vērtības, bet no 1917.–1919. gadam muižā uzturas padomju varas pārstāvji.

No 1922.–1944. gadam Lūznavas muižā tika izvietota Laizānu kurlmēmo skola, vienīgā šāda tipa mācību iestāde Latgalē. Ēka tika pielāgota skolas vajadzībām – ievilkta centrālapkure, lielās telpas pārdalītas ar šķērssienām.

II pasaules kara laikā, no 1941.- 1945. gadam, muižā pārmaiņus atrodas padomju un vācu armijas štābi. 

1945. gadā uz muižu no Rēzeknes tiek pārcelts Rēzeknes lauksaimniecības tehnikums. 1946. gadā uz tehnikuma un kolhoza bāzes te tiek izveidots Maltas sovhoztehnikums, kas muižas telpās atradās līdz pat 1993. gadam.  

1977. gadā ēkai tika piešķirts valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss.

No 1993. līdz 1998. gadam ēkā atrodas Lūznavas pagasta administrācija, 1998. gadā uz muižu pārceļas Lūznavas pamatskola, kas te darbojas līdz 2009. gadam, bet pēc tam muižā paliek Lūznavas pagasta bibliotēka.

No 2011.–2014. gadam notiek Lūznavas muižas rekonstrukcija un atdzimšana. Rekonstrukcijas projekta autore ir arhitekte Ināra Caunīte, bet projektu īsteno Rēzeknes novada pašvaldība.

2015. gada sākumā Lūznavas muiža tika atvērta apmeklētājiem, tagad attīstoties kā starptautisks mākslas, mūzikas un vides izglītības centrs, kā arī semināru, apmācību, plenēru, radošo darbnīcu un dažādu meistarklašu norises vieta.

Informācija no: http://www.luznavasmuiza.lv

 

ENG

Lūznava Manor (also known as: Dlužneva or Glužņeva) is a manor house located in the village of Lūznava, Rēzekne Municipality, Latvia. Today the local primary school of Lūznava is located in the manor house. There is also a 19th-century barn near a manor house.

Lūznava Manor was built between the years 1905-1911. The owner of the manor was the Lithuanian and Polish engineer Stanisław Kierbedź and the architect is unknown, but rumours tell that it was built after Kierbedź's own project. It was built of red brick, with window openings, a cornice, and terrace columns.

In the Lūznava Manor an interesting symbiosis of Historicism and Art Nouveau can be seen. The non-homogeneous division of the façade, the varied architectonic elements such as asymmetric wings, porches, balconies and bays, generally corresponded to the principles of the Art Nouveau style, although the building was not free from the motifs of Neo-Gothic.

One of the rooms in the mansion was decorated with wall paintings in the Polish Secession style by the Polish painter K. Stabrowski. The building was erected in bricks and stone. The owner of the new manor building was Eugenia Kierbedź (1855-1946), known as big devotee of Polish modern art and patroness. So, the manor house for many summers became home for many Polish and Lithuanian painters. Information from: https://en.wikipedia.org

Additional Hints (Decrypt)

qbohzf/pnivgl

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

90 Logged Visits

Found it 84     Didn't find it 2     Write note 2     Publish Listing 1     Update Coordinates 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 9 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.