Skip to content

<

Arboretum

A cache by Maca lezec Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/08/2016
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš je náhradou za keš tradiční, založenou stanleypaulGC adoptovanou Maca Lezec


CS: Aby to nebylo jen bezduché získání bodu, budete pro odlov potřebovat power banku. Tedy externí baterii, která slouží především jako náhradní zdroj pro chytré a hloupé telefony, tablety a mnoho dalšího co poslední dobou musíme všude tahat s sebou. Pohlídejte si prosím stav nabití vaší power banky, než půjdete na lov. Případně power banku nabijte. Že nemáte power banku a nechce se Vám ji kupovat? Chápu, ale jistě najdete v okruhu přátel někoho, kdo Vám ji rád zapůjčí, nebo ho můžete dokonce přizvat na lov. Ale pšššt! Ať udží tajemství. V chladném počasí doporučuji power banku držet v teple u těla, ať neztrácí kapacitu. Power banku jsem na kešuli dlouhodobě testoval a nebyl žádný problém, ale pro jistotu si svoje namakané a hodnotné power banky nechte doma. Za případné poškození neručím. Jo a na strom nelezte, není to potřeba :-).

EN: For not getting only an easy point, you will need a power bank for hunting. It means an external battery for charging smartphones, dull phones, tablets and many other gadgets we need to carry with us. In this way you can and please do check the level of charge before you go hunting the cache. You do not have your own power bank and you don’t want to buy one? I understand, but there must be someone among your friends, who can lend you one or you can invite them to go with you. But shhht! Not to reveal the secret. Keep the power bank warm (near your body) in cold weather, not to lose the capacity. I’ve tested a power bank on cache for a long time without any problems. Leave your expensive power banks at home. I am not responsible for possible damaging. Do not climb up the tree, it's not necessary :-).


Postačí power banka s jednou USB typ A zdířkou OUT 5V / 1A

Arboretum

O místě

Krom toho, že Vás tato keš doufám pobaví, ukáže Vám také krásu kamenu, zkamenelin i vzácných rostlin

Botanická zahrada - Arboretum, nekdy též zvaná "Kamenná zahrada", je zajímavým projektem. Mesto Štramberk má mnoho zajímavých míst a toto je jedno z nich.

ARBORETUM Arboretum


Arboretum se nalézá na jižním svahu v prostoru starého vápencového lomu, zvaného Dolní Kamenárka. Terén lomu je velice clenitý a má znacné prevýšení. Proto jeho steny také s oblibou využívají horolezci, kterí zde mají zajímavé tréninkové lezecké terény. Botanickou zahradou prochází místní okružní naucná stezka, nedaleko odtud je i krásná rozhledna na Bilé hore.

Soucasná podoba zahrady pochází z konce 20. století, kdy došlo k rozhodnutí na ploše témer 10hektaru založit zahradu, jejíž cílem je záchrana vápnomilného a teplomilného spolecenstva rostlin štramberského puvodu, které se vyskytuje na místních vápencových pudách které predstavují hlavní cást budoucí expozice kamenné zahrady. Zejména jde o místní endemické druhy rostlin vázaných na prostredí místních vápencových lomu a lokalit a které jsou na pokraji vymizení. Jsou to rostliny, které rostou zejména na vrchu Kotouc. Botanická zahrada, vzniklá v r. 1999 je tedy ve stavu zrodu, ale v její spodní cásti již vznikl unikátní vápencový mokrad bohatý na vodní a bahenní rostliny. Fauna i flora je v areálu velmi rozmanitá a nikdo by dnes neveril, že dríve zde bylo fotbalové hrište na navážce tvorené de facto skládkou odpadu. Toto podloží je již naštestí pryc, ale místo toho lze v místních terénech nalézt fosilní zbytky rostlin a drobných živocichu Jury. Zejména drobné zkameneliny ježovek, hvezdic a korálu jsou zde dodnes (zejména po dešti) hojne k nalezení a i my, archeologictí mudlové jsme si odtud po pouhé pulhodine hledání odnesli (pro nás) nedocenitelné nálezy

Naše malé velké nálezyNaše malé velké nálezy

Milovníky prírody jiste upoutá také kamenný labyrint s amfiteátrem starého lomu, nove objevené propastové jeskyne ci již zminované horolezecké cesty na nekterých stenách. Je to místo velkých rozdílu a protikladu, v horních partiích zahrady je možné videt do dalekého okolí a pri hledání zkamenelin naopak do hluboké historie Zeme.

Takže vezmete tuto cache jako pozvánku do tohoto ráje rozmanitého spolecenství rostlin, zvírat a lidí. Je to sice jen oby-cejná kes ukryta MIMO vlastní zahradu blízko jejího spodního vchodu, prístupná bez nutnosti návštevy zahrady v otevírací dobe, ale verte mne i príjemným správcum areálu, že toto trochu jiné arboretum je zajímavé mnohem víc jako místo poznání než jen jako bod za cache do statistiky. Hodne štestí pri hledání a krásné zážitky!!!

Více informací o Arboretu na http://www.stramberk.cz

ARBORETUM ŠTRAMBERK


EN: Botanical garden and arboretum in Štramberk is situated in the territory of an old limestone quarry called "Dolní Ka-menárka" and its surroundings. The ground is very rugged, with a sizable overtopping. The present area of the newly plan-ted garden is almost 10 hectares. First plants were planted here in 1999. Calciphilous and thermophile vegetation of the Štramberk origin represents the main part of the future exposition of the rock garden. At its bottom there is a unique limes-tone marshland rich in water plants. Nature lovers will take delight in the stone labyrinth with the old quarry amphitheatre or the newly discovered cave with gorge and rock climbing marked - out lines on some cliffs.

Both fauna and flora in the area is various and there are many fossils hidden in the jurassic limestones. The arboretum becomes a paradise for both animals, plants and people.

Because the first plantations started in 1999, planted vegetation still hasn´t reached such a high standard to resist the rush of "laic interest" and the arboretum might create an impression of an uninteresting and unattractive sight.

Arboretum is open only seasonly, but You have not to enter to this garden to get the cache. Cache is hiden outside the arboretum. More information on http://www.stramberk.cz

ARBORETUM ŠTRAMBERK


PL: Ogród botaniczny i arboretum znajduja sie na terenie starego kamieniolomu wapiennego, zwanego Dolní Kamenárka, oraz jego okolicach. Teren jest bardzo rozczlonkowany, ze znaczna róznica wysokosci. W chwili obecnej obszar nowo zalozonego ogrodu wynosi prawie dziesiec hektarów, pierwsze zadrzewianie odbylo sie tutaj w 1999 roku, takze ogród dopiero sie rodzi. Wapnolubne i cieplolubne spoleczenstwa roslin pochodzace ze Štramberka to glówna czesc przyszlej ekspozycji kamiennego ogrodu. Na dnie powstaly unikatowe mokradla wapienne, w których rosna liczne rosliny wodne i bagienne. Milosników przyrody zapewne zainteresuje kamienny labirynt i amfiteatr starych kamieniolomów lub nowo odkryta jaskinia i czesto odwiedzane trasy wspinaczkowe na niektórych scianach.

Fauna i flora w areale jest bardzo rozmaita, w wapieniach jurajskich ukrywaja sie liczne skamienialosci. Powstaje tutaj raj dla roslin, zwierzat i ludzi.

Nowe štramberskie arboretum znajduje sie w okresie narodzin (pierwsze zadrzewianie odbylo sie w 1999 roku). Zasadzone rosliny jeszcze nie osiagnely takiego stanu, aby wytrzymaly napór laickiej ciekawosci i równoczesnie byly wystarczajaco interesujace i atrakcyjne.

W miesiacach wiosennych i letnich odbywaja sie w soboty i niedziele "dni otwartych drzwi" - zawsze w godzinach od 10:00 do 17:00. DALSZE INFORMACJE: http://www.stramberk.cz

KEŠ JE PRÍSTUPNÁ 24H/7DNÍ V TÝDNU (na rozdíl od Arboreta, které bude až do brezna zavreno), Hodne úspechu pri lovu.


Poznamka / note


CS: Kes se nachází mimo areal. V pěkné dny je zde častý výskyt mudlů, logujte bez otálení. Nezapomeňte power banku s sebou a na strom nezkoušejte lozit, není to potřeba.
Přeji příjemný a zajímavý lov.

EN: Geocache is located outside the area. Sometimes, there is a high incidence of muggles log without hesitation. Don’t leave your power bank at home. Do not climb up the tree, it's not necessary.
I wish pleasant and interesting hunting.


Additional Hints (Decrypt)

PF: Zexav anubeh n anwqrš qbyr.
RA: Ybbx hc naq lbh jvyy svaq qbja.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.