Skip to content

<

WOLFRAM

A cache by schvabM Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 11/10/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


WOLFRAM
Operace Wolfram byl krycí název pro paradesantní výsadek vyslaný během druhé světové války z Anglie na území Protektorátu Čechy a Morava Štábem pro vybudování branné moci.

Úkolem skupiny bylo připravit a organizovat partyzánskou činnost v severní části moravsko-slovenského pomezí. Dále připravit organizační prostředí partyzánské skupiny na větší počet čet, působících v různých prostorech, ale pod jednotným řízením. V neposlední řadě měla skupina provádět partyzánskou činnost v prostoru a to hlavně přepadávání zásobovacích vojenských železničních transportů na tratích v uvedeném prostoru, ničení telegrafních a telefonních vedení a zneklidňovat nepřítele přepadáváním či odstřelováním jednotlivců a malých skupin.13. září 1944 startuje čtyřmotorový Halifax se skupinou Wolfram na palubě. Nad naše území se dostal přes Jugoslávii, kde shodili vojenský materiál pro jednotky Národně osvobozenecké armády Jugoslávie. Dál pokračovali přes Rakousko, kde byli překvapeni německou protivzdušnou obranou a pak přes Slovensko na Moravu.
Na půdu Beskyd se dostala skupina Wolfram 13. 9. 1944 krátce před půlnoci. Posádka Halifaxu však nevysadila skupinu na Lysou Horu, kde byla původně doskoková plocha stanovena, ale ve dvou průletech v prostoru Nytrová - Kotly. Pro výsadek byli rozděleni do dvou skupin. První seskočila skupina Bierský, Svoboda a Otisk. Bierský jako první, protože znal Beskydy. Poté Svoboda s radiostanicí a trojici uzavíral Otisk jako velitel. Osudy prvního roje byly tragické. Bierský byl větrem zanesen až na protektorátní hranici, ztratil kontejner a krátce po dopadu ho překvapila pohraniční hlídka. Okamžitě svou pistoli zastřelil oba pohraničníky i jejich psa. Svobodu provázely osobní tragédie celou válku ani teď tomu nebylo jinak. Při seskoku se radiostanice vzpříčila v otvoru a skupina se tak roztrhla. V neznámém terénu se těžko orientoval. Poblíž doskokové plochy zakopal část materiálu, ale bohužel příliš dlouho hledal svou skupinu. 18. 9. byl dopaden nedaleko Morávky německým pátracím oddílem a pak byl vyslýchán gestapem v Těšíně. Němci Svobodu přinutili k vydání radiostanice, ale účast na radiové protihře s VÚR v Anglii odmítl. Po bezvýsledných výsleších byl odeslán do koncetráčního tábora Flossenburg, kde přežil do konce války.
Při druhém okruhu seskakuje skupina Matula, Řezníček a Černota. Druhý roj se sešel rychle a v pořádku, pouze Řezníček ztratil svůj kontejner. Čekali na prvním stanovišti, ale nikdo tam nebyl. Výsadkáři z druhého roje se proto přesunuli na další stanoviště, kde se za pár dní setkali s Josefem Bierským a Josefem Otiskem. Paraskupina však musela začít pracovat v nepříznivých podmínkách protože jim chyběl nejdůležitější člen skupiny, radista Karel Svoboda.
Postupně se jednotlivým výsadkářům podařilo seznámit s místním obyvatelstvem, což byla jediná možnost zahájení činnosti. Důležitými spolupracovníky Wolframu se staly rodiny místních dřevařů, pasekářů a hajných.
Před sekokem bylo domluveno, že se uskuteční další shoz materiálu včetně radiostanice. Den před shozem se mělo ozvat ve vysílaní BBC heslo ,,voláme kapry,,. Každý večer poslouchal jeden z výsadkářů u hajného Faldyny rozhlas. Heslo však nebylo nikdy vysloveno.
Hajný Faldyna ubytoval členy skupiny Wolfram v loveckém srubu na východním svahu hory Trojačka. Skupina tak měla relativně bezpečný úkryt. Otisková skupina měla částečný úspěch v budování zpravodajské sítě informátorů a zásobovatelů, ale nemohla plnit své poslání.
Začátkém října navázali kontakt s 1. československou partyzánskou brigádou Jana Žižky z Trocnova. Přes tuto skupinu se pokoušeli kontaktovat s Londýnem. Radiostanice sovětských partyzánů odvysílaly dva radiogramy o svízelné situaci Wolframu, bohužel bezvýsledně.
14. 9. byl tábor partyzánské skupiny na svahu Magurky napaden bombardérem typu B-17 Flying Fortress, jejž doprovázel stíhací letoun P-38 Lighting. Tyto letouny se odloučily od bombardovacího svazu letícího na Ostravu. Do tábora spadly tři bomby, které sice nenadělaly velké škody, ale každé bombardované místo zkoumaly německé policejní orgány. Partyzání se rozhodli odejít a vyhledat Wolfram. Po dlouhé poradě kpt. Otiska, por. Ušiaka a kpt. Murzina bylo ujednáno, že Wolfram přenechá lovecký srub partyzánské brigádě Jana Žižky a sám se přemístí do chaty hajného Kabilky na Samčance. Otisk současně požádal o několik lidí s odůvodněním, že čeká shoz materiálu popř. druhého sledu. Velitel partizánů vyhověl a uvolnil šestičlennou skupinu. Mezi nimi byl i Stanislav Kotačka, který za pár dní zkomplikoval Wolframu situaci a stal se vrahem.
Wolframu se podařilo navázat velmi důležité spojení přes hajného Faldynu se spojkou známé odbojové organizace Rada tří (R3). Spojkou byl profesor lesnické školy, který v té době pracoval se svými žáky v Beskydech (na Beskydsku používal jméno Klaus). Klaus měl možnosti navázat i komplikované spojení, což se mu v případě pararoj Wolfram - paraskupina Calcium podařilo. O vzájemné spolupráci Wolfram - Calcium však nelze hovořit. Klaus navázal Wolframu další spojení přes svého žáka L. Šablaturu s odbojovou skupinou Beta. Styky Wolfram - R3 však byly nepřímé a nedostačující, neboť kpt. Otisk stále marně čekal na shoz materiálu.
Přes hajného Faldynu bylo zprostředkováno osobní setkání se zástupcem R3. Schůzka se měla konat 17. 10. ve 12 hodin na kótě hory Smrk. Byl na ni vyslán rt. Bierský v doprovodu S. Kotačky. Kotačka cestou Bierského zákeřně zavraždil a oloupil.
22. 10. brzy ráno přepadla německá komanda Ušiakův tábor na Trojačce. Partizání byli varováni a za velkých ztrát se jim podařilo z obklíčení uprchnout do tábora Wolframu na Samčance. Příslušníci Wolframu poskytli raněným první pomoc a okamžitě odešli za skupinou kpt. Niščimenka. Cíle obou skupin byly skoro totožné a mohly se vzájemně doplňovat. Sověti měli dvě radiostanice a působili velmi organizovaně a Wolfram zase vlastnila značnou finanční částku a řadu spolupracovníků.
Obě skupiny odešly na jižní svah Smrku kde chtěly vybudovat zimní tábor. Avšak 3. listopadu obklíčila německá komanda celou oblast. Wolframu a Niščimenkově skupině se podařilo bez ztráty na životech probojovat z obklíčeného kruhu. Na místě však zůstala většina výbavy, výbušnin a nějaké zbraně.
Sešli se u svých spolupracovníků na samotě Lhotská Louka, kde se dozvěděli závažnou informaci o chystané protipartizánské akci ,,Tetřev,, které velel přímo K. H. Frank. Proto se obě skupiny rozešly. Otisk dal Niščimenkovi své kontakty na Betu a R3 a věnoval mu větší finanční obnos. Výsadkáři Wolframu se rozloučili se svými spolupracovníky a na Otiskův rozkaz se odebrali do Kunčic pod Ondřejníkem k rodině rt. Řezníčka. Do Kunčic došli 9. 11. večer a ukryli se v prázdném holubníku.
Gestapo prohledávalo Beskydy metr po metru. Dům Řezníčků byl těsně za kruhem, který svíral prohledávaný prostor. Padesát metrů od domu stála hlídka, která prostor uzavírala. Němečtí vojáci se chodili k Řezníčkům ohřívat. Pár metrů od nich, se v holubníku ukrývali členové skupiny Wolfram.
Po ukončení akce Tetřev, na konci listopadu, rozhodl velitel Wolframu, že celá skupina odejde do Líšně u Brna, kde u jeho rodiny přečkají zimu.

V březnu 1945, v lesích na jihovýchodní Moravě, zorganizovali z českých vlastenců, uprchlých sovětských zajatců a zbytku ruských paraskupin partyzánský oddíl.
Zbraně získali přepadením německého stanoviště a začali provádět ozbrojené útoky a sabotáže na ustupující Wehrmacht. Začátkem května se Wolfram spojil s postupující Rudou Armádou a ukončil svou činnost.

Zdroj: http://www.v-klub.cz

Ke keši: Tato multina vás provede naučnou stezkou Wolfram a dovede vás do míst, kde se tato paradesantní jednotka během své mise pohybovala. Budete se pohybovat napříč přírodní rezervaci Studenčany, kde je pohyb na vlastní nebezpečí. Choďte pouze po vyznačených cestách. Podmínky pro zaměřování GPS tam nejsou zrovna ideální, a proto si prohlédněte dobře fotohint k finálnímu uložení. Doufáme, že jsme vás dlouhým listingem nenudili a že se vám bude procházka těmito opuštěnými místy líbit. Všechny indície nalezenete na infocedulích po naučné stezce.

Finální umístění je N 49°2A.BCD E 018°2E.FGH

N 49° 28.385 E 018° 21.530
A=9 - druhé číslo roku narození Josefa Otiska
B=1 - měsíc narození Josefa Otiska

N 49° 28.371 E 018° 22.167
C - poslední číslo roku narození Vladimíra Řezníčka
D - poslední číslo roku kdy Karel Svoboda přešel do polska

N 49° 29.149 E 018° 22.440
E - měsíc narození Roberta Matuly
F - poslední číslo roku, kdy se Robert Matula odstěhoval do Kanady

N 49° 29.078 E 018° 22.012
G -poslední číslo roku, kdy byly exhumovány ostatky Josefa Bierského
H -měsíc ve kterém Josef Bierský přešel do Polska


.

Additional Hints (Decrypt)

h xberah cnermh cb fgngaéz fzexh ppn 7 z bq orgbabiéub cebchfgxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)