Skip to Content

<

SOKOL STRANCICE (041)

A cache by pantonin Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 2/10/2017
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš je součástí série 100 sokolských keší republice, kterou zakládá Česká obec sokolská prostřednictvím svých žup a jednot. Série vzniká ke stému výročí založení republiky v roce 2018. Tato keš připomíná sokolský život ve Strančicích, který v roce 2019 oslaví také 100 let. Trasa kešky Vás provede po strančických sportovištích a sokolských památkách a je minimálně náročná, cca 2 km dobrým terénem, vhodná pro děti, kočárky, kola, zdravotně postižené.sokolovna

SOKOL STRANČICE


 

V roce 2019 si Sokol Strančice připomene 100 let své existence. Během této doby a hlavně díky místnímu Sokolu byly ve Strančicích položeny základy sportů v čele s tenisem, byla postavena sokolovna – sportovně-kulturní centrum obce a vznikly zde úspěšné divadelní soubory. V sokolovně fungovalo i kino.

Začátky v Panské hospodě
Na místě dnešní sokolovny stávala Panská hospoda. Právě zde vznikl na ustavující schůzi 27. 4. 1919 Sokol, z 300 obyvatel obce se stalo jeho členy 56. Hned následující rok cvičili na Všesokolském sletu. V tomto roce také vzniklo ochotnické divadlo, zvláště úspěšné bylo pro divadlo období poválečné. Od roku 1923 až do války se hrálo loutkové divadlo. Postupně se otevřely oddíly tenisový, šachový, lední hokej, házená, lehká atletika a lyžování. V roce 1928 získal Sokol Strančice licenci k provozování kina a vzniklo tak úspěšné kino Zdar, které promítalo až do roku 1950. Deset let po vzniku Sokola byla otevřena sokolovna, která se stala sportovním i kulturním centrem vesnice.

Období plné zkoušek i práce
V  roce 1941 byl Sokol úředně rozpuštěn a majetek i hotovost byly zabaveny. Po roce 1945 byla činnost Sokola na krátkou dobu obnovena. V roce 1952 byl tehdejší Ústřední radou odborů Sokol zrušen, v obci vzniklo TJ Dynamo Strančice, organizace, ve které sokolníci pokračovali ve svých aktivitách. Po válce v následujících 20 letech patřil divadelní soubor mezi přední ochotnické soubory v republice, představení byla na vysoké úrovni také díky spolupráci souboru s předním českým historikem, Dr. Milanem Obstem. Soubor zinscenoval téměř 200 divadelních her, za něž získali ochotníci řadu ocenění. V roce 1948 otevřel svépomocí vybudované tenisové dvorce, v roce 1958 koupaliště. V sokolovně se kromě divadelních představení pořádají četné plesy a taneční zábavy. V roce 1969 byl změněn název na TJ Sokol Strančice. V 70. letech vznikla tradice zimních dálkových turistických pochodů okolím Strančic a podzimních přespolních běhů dospělých na 12 km. Fotbalové zápasy se těšily velkému zájmu veřejnosti, v období 1961-63 vzešel z místních dorostenců i pozdější reprezentační brankář Miroslav Stárek. Oddíl kopané se v roce 1990 od obnoveného Sokola osamostatnil a působí pod názvem SK Strančice.
 

kamen

Po revoluci
Po roce 1989 pokračuje Sokol ve své činnosti, účastní se všesokolských sletů, vede řadu sportovních kroužků, rekonstruuje sokolovnu, v roce 2017 má 240 členů. V roce 2004 vzniká dramatický kroužek, který tak novou formou navazuje na tradici divadla v Sokole Strančice. Členy jsou děti a mládež od 5 do 25 let a každý rok připravují předvánoční revue s muzikálem. Nastudovali již Pomádu, Starce na chmelu, Zlatovlásku, Ať žijí duchové, Limonádového Joa nebo Trhák. Místní sokolovna má nabitý program, využívá ji i mateřská škola pro výuku tělesné výchovy, nedělní večery patří už mnoho sezón tanečním pro mládež a dospělé paní Blanky Vášové. Sokol má připraveno cvičení rodičů s dětmi, malých dětí, kalanetiku pro ženy, nohejbal, volejbal, florbal, taekwondo, dramatický kroužek, taneční kroužky. Práce je před námi mnoho a tak nám držte palce, ať nám elán vydrží, už i proto, že všichni členové sokolského výboru i vedoucí kroužků pracují pro TJ ve svém volném čase a zcela zdarma.
kurty

Jak najít keš
V úvodu uvedené souřadnice jsou virtuální, odkazují na začátek putování, strančickou sokolovnu. Abyste dokázali najít keš, potřebujete indicie, které získáte návštěvou míst spojených se sokolským hnutím ve Strančicích. Putování zahájíte u sokolovny, která se nachází ve středu obce, kousek od vlakového nádraží (S1´). V okolí sokolovny jsou také parkovací místa pro vozidla. První indicií je číslo popisné sokolovny ve tvaru CD. Od sokolovny popojdete cca 100m na náměstí Emila Kolbena, jednoho z nejvýznamnějších strančických rodáků, zakladatele strojírenského podniku ČKD. Na náměstí jsou turistické směrovky (P2´). Vyrazíte po zelené turistické značce směr Svatá Anna. Cesta je kvalitní, většinou asfaltová. Cca po 1 km, 30m před lesní kaplí sv. Anny se nachází tzv. Masarykův kámen, kterým si místní sokoli připomínají návštěvu T.G. Masaryka (S2´). Nad pamětní deskou je v kameni vyryt znak Sokola. Další indicií jsou letopočty kolem znaku Sokola. Vlevo od znaku Sokola ABAD, nad znakem Sokola ABGF a v pravo od znaku Sokola ABGD. A nyní vzhůru ke kešce. Keška se nachází na finálních souřadnicích N49°56,(G+F)GD, E014°40,C(D-G)(C-A-G) a je veřejně přístupná. Pro přístup ke kešce potřebujete odemknout visací zámek, kódem je rok založení Sokola ve Strančicích (malá nápověda ABAB). Celková délka putování za keškou nepřekročí 2 km. V kešce naleznete razítko a samolepky. Ty jsou potřebné pro hru, kterou Sokol v rámci projektu připravil. Zájemci si mohou vzít samolepku (1 kus na hráče) nebo si otisknou razítko do hrací karty. Jako ve všech keškách sokolské série jsou i zde větší dřevěné placky, které si můžete brát bez výměny. Pro každého pochopitelně zase jenom jeden kus. Razítko prosím neberte, je součástí kešky. Dále jsou zde tematická CWG SOKOL STRANČICE. Ta jsou určena k výměně kus za kus.
Tato keš je součástí série *100 sokolských keší republice*,
kterou zakládá Česká obec sokolská prostřednictvím svých žup a jednot.
Série vzniká ke stému výročí založení republiky v roce 2018.

Sokolská hra je prodloužena do 28.10.2018
Additional Hints (Decrypt)

ebminqrp

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

135 Logged Visits

Found it 133     Write note 1     Publish Listing 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 8 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.