Skip to Content

<

Vimberska dira

A cache by Čtyřhranka Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 2/28/2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vážení přátelé,
zveme vás prostřednictvím naší jednoduché T5 keše k prozkoumání čtyřmetrové skalní propasti poblíž zříceniny hradu Vimberk. Pro odlov si vystačíte s desetimetrovým lanem a základními lezeckými pomůckami.


Hrad Vimberk
Dnes již zcela zaniklý hrad Vimberk je opředen tajemstvím. Vskutku, moc toho o něm nevíme. Jeho vznik archeologové datují zhruba do druhé poloviny 13. století a zánik pravděpodobně do doby o sto let později, kdy byl zničen mohutným požárem při tažení Karla IV. proti odbojným Rožmberkům. Za důvod vzniku skromného hrádku lze považovat potřebu správy přilehlých železnorudných dolů. Jeho stavitelem byl zřejmě panovník. Který? Nikdo neví.

Nejistý je už i samotný název hradu. Dnešnímu pojmenování Vimberk (Wimberg) předcházelo pojmenování po nedalekém mlýnu Melmatěj. Není ale vyloučeno, že se ve skutečnosti jedná o hrad Chlukov, který dosud nebyl s jistotou lokalizován.

Zajímavá je skutečnost, že se v prostoru hradu našly pozůstatky mazanice (směs jílu a slámy, kterou se omazávaly dřevěné konstrukce za účelem izolace a ochrany proti ohni), a naopak se nenašly žádné pozůstatky zdiva či malty. Z toho lze usoudit, že hrad byl dřevěný. Na západní straně valu se nachází do skály zahloubený objekt, který mohl být zemnicí, tedy místností zahloubenou do země. Další stopou někdejší stavby je například kupa neopracovaných balvanů na dně přilehlého úseku příkopu. V terénu se také nachází několik vyvýšenin a prohlubní, které lze spojovat s existencí hradu. Žádné výraznější zbytky staveb však v areálu hradu nejsou patrné.

Když si to tedy shrneme, tak o hradu Vimberk nemáme žádné písemné zprávy, nevíme, kdo ho nechal postavit, doba jeho existence je předpokládaná a jeho název je nejistý. Existence hradu je tak dokládána zejména na nevýrazných terénních pozůstatcích a nálezech zbytků směsi jílu a slámy. Lze tedy s trochou nadsázky říci, že hrad Vimberk je památkou, která více než v hmotných artefaktech žije v našich domněnkách.


Vimberská díra
Asi vás nepřekvapí, že když existuje tak málo přesvědčivých informací o hradu, tak o nedaleké jámě ve skále je zpráv ještě méně. Jak jsme se ale již zmínili, hrad byl vybudován pravděpodobně jako správní objekt pro přilehlou těžbu železné rudy. Ostatně, v okolí Strašic to zdaleka nebylo jediné místo, kde se ruda těžila. Je tedy velmi pravděpodobné, že díra, do které vás nyní posíláme, je pozůstatkem dávné těžby. Zřejmě se jedná o šachtu, kterou středověcí horníci sledovali rudnou žílu. To je vše, co o této jámě víme. Nebo spíše tušíme.


O názvu
Prohlubeň je natolik místopisně i zeměpisně nedůležitá, že ji nenajdeme v oficiálních mapách. Ani po přečtení několika internetových i knižních zdrojů si nejsme vědomi toho, že by byla doposud nějak pojmenována. Tato skutečnost je pro nás výzvou. Považte sami – kolikrát v životě člověk dostane šanci pojmenovat skalní propast?
Ovšem slovo ‚propast‘ se nám zdá poněkud naddimenzované. Lidé si ihned představí tu Hranickou, Macochu nebo jinou podobně velkou prohlubeň v zemi. ‚Jáma‘ je zase příliš mělká a ta naše má dobré čtyři metry. Inu, budeme jí tedy říkat hezky civilně ‚díra‘. Nic jiného to taky není. A protože souvisí s těžbou, jejímž patronem byl hrad Vimberk, bude se jmenovat ‚Vimberská‘.


Tip na výlet
Jistě brzy přijdete na to, že okolí je velmi půvabné a lákavé k procházce. Jste přeci v Brdech, kde jinde by mělo být krásně? Určitě se jděte projít na hradiště Vimberk, kde nad troskami zahlazenými přírodou můžete rozjímat o pomíjivosti lidské existence. Pokračovat můžete dále do Dobřívi po modré značce, která vás provede malebnou krajinou podél toku řeky Klabavy. A pokud vás skolí únava, můžete složit hlavu v trampské bivakovně mezi propastí a hradištěm (viz waypoint „Bivakovna“). Udržujte zde pořádek!


O keši
Keš jsme umístili, kam jinam, než do hloubi Vimberské díry. Máte tak možnost důkladně prozkoumat její útroby. Jedná se o jednoduchou slaňovačku, pro kterou si vystačíte s deseti metry lana a základními lezeckými dovednostmi. Hodit se vám může i baterka. Bez lana je ale keš nelovitelná.
Ani samotné hledání úkrytu nebude vůbec složité. Až pohlédnete dolů, bude vám jasné, kde je krabice schovaná. :-)


Doporučení o bezpečnosti
Keš není lovitelná pod sněhovou peřinou. Není vyloučeno, že v případě vydatnějších dešťů se bude na dně průrvy držet voda. Rovněž na lov nechoďte v noci, zbytečně se vystavujete riziku nečekaného pádu do propasti. Místo je totiž docela nenápadné a lze ho snadno přehlédnout i ve dne. Dbejte o svoji bezpečnost. Přestože je díra na první pohled bezproblémová, při neopatrnosti může být velmi nebezpečná.

Důležité upozornění:

Nesnažte se keš lovit bez lezeckých pomůcek! Přestože je tato T5 velmi snadná, její podcenění může vést k vážnému úrazu. Při hledání již k jednomu drobnému zranění došlo, mějte to na paměti a zbytečně neriskujte.
Keš je vhodná i pro lezce-začátečníky, kteří se chtějí naučit slaňovat. V takovém případě je však nezbytná přítomnost zkušeného lezce, který na vás dohlédne. Lovte vždy alespoň ve dvou, případně o sobě dejte dopředu někomu vědět.

Čistota a pořádek
Při zakládání keše jsme posbírali plný pytel odpadků. Uklízeli jsme dno propasti a její okolí, areál hradiště Vimberk, trampskou bivakovnu, okolí modré turistické značky i příjezdové silnice a nedaleké parkoviště. Odvažujeme se tvrdit, že po naší návštěvě bylo široké okolí keše čisté.
Než si začnete stěžovat, že je u keše nepořádek, připomeňte si, že ho vždy můžete uklidit sami.


Poděkování:
Zakladateli i současnému ownerovi keše Vimberk (GC1AR92), která nás díky waypointu navádějícímu na zajímavé místo přivedla k této propasti.
Rendystod a Zachwatt100d: za pomoc a milou společnost při zakládání keše.


Přejeme vám hezkou zábavu a šťastný lov! :-)


Text: Čtyřhranka
Informační zdroje:
Kniha Strašické hrady - J. Anderle, V. Švábek
Wikipedie

Additional Hints (Decrypt)

Ivzorefxn qven :-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa) 

Find...

167 Logged Visits

Found it 157     Didn't find it 2     Write note 5     Publish Listing 1     Needs Maintenance 1     Owner Maintenance 1     

View Logbook | View the Image Gallery of 38 images

**Warning! Spoilers may be included in the descriptions or links.

Current Time:
Last Updated:
Rendered From:Unknown
Coordinates are in the WGS84 datum

Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.