Vrch Houpák
Tentokrát bychom vás chtěli pozvat na vrch Houpák, resp. do jeho těsné blízkosti.
Vrch Houpák (794 m n.m.), ležící v CHKO Brdy, je jedním z mnoha vrcholů Brdské vrchoviny. Na rozdíl od jiných brdských vrcholů je unikátní tím, že je zcela odlesněný. Díky tomu je z něj krásný výhled na všechny světové strany, kromě jihu, kde jej převyšuje nejvyšší hora Brdské vrchoviny - Tok (865 m n.m.). Díky krásným výhledům i okolní krajině patří toto místo mezi jedno z nejkrásnějších v oblasti Středních Brd.
Důvodem odlesnění je, že vrch je součástí bývalé dopadové plochy Jordán. Dopadová plocha Jordán je přístupná pouze po značených zpevněných komunikacích a na vrch Houpák zatím nevede žádná značená cesta. Proto je keš umístěna cca 150 metrů od vrcholu mimo oblast dopadové plochy ve volně přístupné oblasti. Podle plánů turistického značení pro rok 2017 by přes vrch Houpák kolem keše měla vést červená turistická trasa, která povede z Obecnice, přes Klobouček, Tok, Jordán, zámeček Tři trubky a Padrťské rybníky do Míšova. V době založení keše ale ještě nebyla v terénu vyznačena.
Bývalá dopadová plocha Jordán
Dopadová plocha Jordán byla pojmenována podle nejvyššího vrchu Jordán (826 m n.m.), na jehož svazích se nachází. Vrch Jordán je možné navštívit, nachází se ve volně přístupné oblasti CHKO. Kromě vrcholové tabulky a pozůstatků jakési konstrukce zde nenajdete nic zajímavého - jedná se o poměrně plochý vrchol uprostřed lesa s nulovou viditelností do okolí.
Dopadová plocha sloužila nejen pro dělostřelectvo, ale i pro nácvik leteckého bombardování.
Dopadová plocha Jordán byla odlesněna v roce 1930. V roce 1936 byl na dopadové ploše vybudován pěchotní srub CE v němž bylo intenzivně testováno vybavení a výzbroj pro československé opevnění a který byl také sám podroben ostřelovacím zkouškám. Tento pěchotní srub, nazývaný též "Benešák" stojí na dopadové ploše stále bez výraznějšího poškození. Když jsem prvně navštívil vnitřek bunkru kolem roku 1990, pamatuji si na velice dobrý stav interiéru. Za stávající mnohem horší stav tak může mnohem více vandalismus, než činnost armády. Pěchotní srub je asi neznámnějším vojenským objektem bývalého VÚ Brdy, mimo jiné i díky tomu, že si zahrál ve filmu Obecná škola.
Pevnostních staveb je ovšem na ploše Jordán více. Téměř na vrcholu Houpák stojí pozorovatelna, postavená nacistickou armádou za druhé světové války.
Ze střechy tohoto objektu je asi nejkrásnější výhled do okolí. Za dobré viditelnosti je možné vidět i vrcholy Krušných hor.
Další podobnou pozorovatelnu z druhé světové války můžete vidět u zpevněné komunikace ve spodní části dopadové plochy.
V blízkosti pěchotního srubu se nacházejí dva zkušební objekty vzor 36, v současnosti značně poškozené.
Unikátní ekosystém
Ekosystém dopadové plochy je unikátní, podobný jako např. v oblasti polárního kruhu nebo v partiích vyšších hor. Hřeben je porostlý vřesovištěm, které je sem tam narušeno větší či menší jámou po dopadu munice. Rostou tu (mimo jiné) vřes obecný, brusnice borůvka, brusnice brusinka, různé druhy trav a mechů, lišejníků, kapradin a travin. Zdejší vřesoviště jsou ideálním biotopem pro mnohé druhy plazů, zvláště zmiji obecnou.
Vřesoviště zde vzniklo díky neustálému dopadu střel a lokálním požárům během desítek let. V současné době, kdy se již dopadová plocha aktivně nepoužívá, začíná poměrně rychle zarůstat dřevinami, především břízou. Zatímco dříve se na dopadové ploše nacházely sem tam soliterní břízy, v současné době je v některých částech dopadové plochy již březový háj.
Cílem CHKO Brdy je vřesoviště zachovat a z toho důvodu je nutné plochu zbavovat náletu stromů. V plánu je také řízené vypalování vřesovišť, které má zajistit, že zde vřesoviště zůstanou i do budoucna. K prvnímu vypalování, spojeného se cvičením hasičů došlo v květnu 2016 a podle plánu CHKO bude pokračovat i v dalších letech. Pokud by jste tedy narazili v oblasti dopadových ploch na lokální požáry a větší množství hasičských vozů, může se jednat právě o cílené vypalování.
Cache
Návštěvu této keše zřejmě spojíte s odlovem dalších brdských keší a tak nebudeme doporučovat žádné parkoviště ani přístupovou cestu. Vzhledem k tomu, že se keš nachází uprostřed CHKO, nepočítejte s tím, že by vaše procházka měla méně než 10 kilometrů - a je jedno, jesli půjdete od severu ze Zaječova, nebo od východu z Obecnice.
Pokud máte jízdní kolo do terénu, určitě jej zde využijete. Je možné se dostat na něm téměř až ke keši.
Vyšší obtížnost keše byla zvolena kvůli delší přístupové cestě. Samotnou keš nebudete mít problém najít.
Upozornění
I přesto, že vrchol není přístupný, není problém využít jiná přístupná místa s opravdu pěkným výhledem. Pokud se rozhodnete porušit zákaz a stejně jako mnoho jiných lidí navštívíte vrchol, choďte pouze po cestách - dopadová plocha nebyla asanována a může se zde nacházet nevybuchlá munice. Navíc by jste poškozovali cenná vřesoviště a vystavovali se možnosti uštknutí zmijí.
I když se v době založení nedaleko od keše nacházelo ohniště, nerozdělávejte zde oheň. V celém CHKO platí zákaz rozdělávání otevřeného ohně a v případě zjištění porušení vyráží na místo policejní hlídka na čtyřkolkách.
V brdských lesích je možné najít několik studánek a nebál bych se napít ani vody z tekoucího potůčku. Žádný stánek s občerstvením zde naštěstí nenajdete. Nejsou zde ani odpadkové koše, veškeré odpadky si prosím odneste s sebou.
Do prostoru CHKO Brdy platí zákaz vjezdu motorových vozidel. Prosíme o jeho dodržování, děkujeme.