Den 1. januar 1965 ble de 7 selvstendige kommunene på Karmøy slått sammen til en kommune. Thomas Stange fra Torvestad ble den første ordføreren i den nye kommunen.
Karmøy er i dag landets 20. største kommune med hensyn til antall innbyggere. Den 01.01. 2015 var det 42062 innbyggere her.
Jeg har lagt ut en cache i alle de tidligere kommunene. Alle boksene har en tallkode som når de blir riktig satt sammen danner koordinatene til den åttende og siste cachen.
Karmøy kommune #6 Skudenes
Skudenes, tidligere kommune i Rogaland, opprettet i forbindelse med innføringen av det kommunale selvstyret i 1837. Foruten søndre del av Karmøy omfattet Skudenes også den nåværende kommunen Bokn; denne ble skilt ut som egen kommune i 1849. I 1857 ble Skudeneshavn skilt ut som bykommune, og i 1892 Åkra som herredskommune.
Skudenes kommune ble sammen med bykommunen i 1965 innlemmet i storkommunen Karmøy. Kommunene Skudenes og Skudeneshavn før 1965 svarer til det nåværende Falnes sogn.
Navnet kommer av skute, brukt om 'bergvegg som stikker ut', og sikter til sørøstspissen av Karmøy.