Skip to content

Becovska Homolka EarthCache

Hidden : 03/22/2017
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Přijměte pozvání podívat se na jeden, trochu opomíjený, avšak velmi zajímavý geologický objekt v okrese Karlovy Vary, který vznikl ještě dávno před tím, než krajinu začal přetvářet člověk.



Jihozápadní pohled na Homolku

Jedná se o lokalitu Homolka, která se nachází cca 1,5 km JJV od Bečova nad Teplou, nebo chcete-li necelý jeden kilometr západně od Chodova. Z důvodu jejího umístění v lesním porostu je toto místo poměrně málo navštěvováno. Přesto se však stalo jakousi místní tradicí pořádat novoroční procházku z nedalekého Bečova na úpatí této lokality.


Severozápadní pohled na Homolku

V okolí Homolky je mimo jiné již několik desetiletí i ráj pro sběratele nerostů. Na okolních orných půdách lze nalézt volné srostlice krystalů živce (tzv. Karlovarská dvojčata), nebo např. blankytně modrý distén (křemičitan hlinitý).

Něco málo ke geologii...

Homolka je nevysoká čedičová kupa (698 m) třetihorního stáří. (Třetihorní sopky najdeme v Čechách především v Českém středohoří, Doupovských a Lužických horách, v uhelné pánvi Podkrušnohoří, v Západních Čechách od Karlových Varů k Chebu a na jih až skoro k Plzni.). Její vrcholovou partii tvoří asi 12 m vysoký sopouch, přirozeně vypreparovaný, na rozdíl od jiných přírodních památek třetihorního vulkanismu, kde bývá struktura sopouchu odkryta těžbou kamene.5 Zde tedy došlo k vypreparování sopouchu zvětráváním a následným odnosem méně odolné horniny, kterou zde tvoří z drtivé většiny žula. Čedič, který má při výlevu ze sopky teplotu kolem 1200-1300°C a relativně rychle tuhne, má díky tomu jemnou a daleko pevnější strukturu. Na sopouchu je krásně patrná jeho sloupcovitá odlučnost, avšak sloupce jsou nepravidelné a místy vytvářejí přírodní dlažbu.1

Na samém vrcholu kupy přechází odlučnost horniny v deskovitou. V šedočerném čediči lze nalézt tmavozelené shluky olivínu a místy dosti velké vyrostlice černého augitu.2

Na úbočí můžeme nalézt suťová pole čedičových hornin překrývají porfyrické biotitické granity (s krystaly ortoklasu s dvojčatnými srůsty), kterými mladší vulkanická intruze prorazila.3


Místní skalnaté stráně s geologickými profily, paleontologickými nálezy a společenství skalních stepí se stali důvodem, pro který se Okresní výbor v Karlových Varech rozhodl zařadit toto místo na seznam přírodních chráněných památek, pod ev. číslem 605.1


Západní pohled na Homolku s balvanitou sutí u jejího úpatí

Něco málo k flóře…

Na skalních stěnách a v okolí kupy nalezneme typickou teplomilnou květenu charakterizující oblast Doupovských hor. Jsou to bohaté porosty osladiče obecného (Polypodium vulgare), sleziníku červeného (Asplenium trichomanes) a růže šípkové (Rosa canina). V okolí je k vidění lilie zlatohlávek (Lilium martagon), náprstník velkokvětý (Digitalis grandiflora) a podle některé literatury lze na západním úpatí Homolky najít plavuň vidlačku (Lycopodium clavatum).4


Osladič obecný v kamenech na vrcholu Homolky

Něco málo k poloze...

Pro motorová vozidla prosím použijte uvedené parkoviště. Dále pak pěšky, či na kole cca 600 m po polno-lesní cestě. U samotného kopce je příjemné posezení, dá se tady i opéct buřtík.

Pokud chcete vylézt až na samotný vrchol, dá se to po vyšlapané cestičce, ale buďte obezřetní. Je velmi úzká, kamenitá a lemují ji trnkové a šípkové keře. Nedoporučuji za mokra a v zimě snad už vůbec ne. Pokud ale nahoru vystoupáte, pak se kromě prohlídky samotného útvaru můžete pokochat i úchvatným výhledem na hluboké lesnaté údolí říčky Teplá.


Na samém vrcholu Homolky


Dobová pohlednice a fotografie Homolky před 100 lety6

Něco málo k logování...

Pro uznání logu musíte správně zodpovědět následující otázky (není nutno zdolat samotný kopec, takže odlovitelné celoročně):

  1. V jakém roce byla Homolka vyhlášena za chráněný přírodní výtvor?

  2. V čem je jedinečnost právě tohoto čedičového sopouchu?

  3. Proč je pro přirozené vypreparování tohoto sopouchu důležitý krystalický rozdíl mezi čedičem a žulou?

  4. Vysvětlete co znamená sloupcová odlučnost. V našem případě je to odlučnost čediče.

  5. Vyjmenujte alespoň tři horniny, u kterých se sloupcová odlučnost nejčastěji projevuje.

  6. Pokuste se najít některý ze zmiňovaných vzácnějších minerálů (např. vyrostlice olivínu, krystaly disténu, srostlice živce…), vyfoťte je a popište vlastními slovy jejich vzhled (barvu, velikost krystalů, velikost celé vyrostlice, tvar atp.). Za fotografii minerálu přiloženou k logu budu rád.

  7. Na malé informační ceduli u kopce je zobrazena jedna ze zdejších významných rostlin. Jaká?

Odpovědi prosím zasílejte přes profil (nikoliv přes centrum zpráv) a ve zprávě použijte klíčové slovo “Homolka”.

Zalogovat se můžete ihned, v případě, že bude něco špatně, vás budu kontaktovat. Logy, ke kterým nebudou v rozumné době zaslány odpovědi, ač nerad, smažu.

 

Použité zdroje:

  1. webové stránky https://cs.wikipedia.org
  2. webové stránky https://mapy.geology.cz
  3. webové stránky lokality.geology.cz
  4. webové stránky prirodaKarlovarska.cz
  5. knižní vydání Geologické zajímavosti České republiky, kol. aut. Hana Motyčková, Vladimír Motyčka, Kamila Šírová Motyčková, Jiří Šír (ISBN 978-80-200-2139-7)
  6. webové stránky Sopky v Geoparku (m.taggmanager.cz/cs/3472)

Additional Hints (No hints available.)