Skip to Content

<

Tlumacov

A cache by HonzaR68 Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 04/24/2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Vítejte v obci Tlumačov!

Přijměte pozvání na vycházku, která vás provede obcí Tlumačov a ukáže vám některá její zajímavá místa. Procházka nebude dlouhá, od úvodních souřadnic až do finále ujdete cca 2 km. Trasu je možno absolvovat s opatrností i na kole. Georobotci vítáni – jistě si užijí stage 6, kde si v klidu můžete spočítat finále. Geovozidlo doporučuji zaparkovat na parkovišti u úvodních souřadnic.


Znak obce Tlumačov

Než se na vycházku vydáte, možná se vám budou hodit základní informace o obci Tlumačov ve Zlínském kraji (Tlumačov má totiž ještě svého menšího jmenovce v okrese Domažlice v Plzeňském kraji). Tento "náš" Tlumačov má přibližně 2500 obyvatel. Od severu do obce zasahuje jižním cípem úrodná Haná, na východ začíná Valašsko a jižněji Slovácko.
Příznivá poloha u tzv. Jantarové stezky a archeologické nálezy dokládají osídlení těchto míst již v době paleolitu. První písemná zmínka o Tlumačovu pochází z roku 1141. K historickým památkám patří kostel sv. Martina, jehož historie sahá až do 14. století. Z konce 18. století pak pochází budova místní fary. Dalšími památkami v obci jsou panský dům č. p. 90 – bývalá tvrz (dnes je zde restaurace), kaple sv. Rodiny u kostela, sloup se sochou Nejsvětější Trojice, socha sv. Jana Nepomuckého, kříž u kostela a kříž u hřebčince.
Tlumačov je známý také chovem koní, historie zemského hřebčince se datuje od roku 1925.
V blízkém okolí jsou přírodní zajímavosti - chráněná přírodní rezervace Tůňka, Kurovický lom, lokalita Skalka v místní části Skály nebo blízký přírodní park Záhlinické rybníky. Katastrem obce prochází značené cyklotrasy, v obci je sportovní areál s umělou trávou a fotbalové hřiště se závlahovým systémem. Za zmínku stojí republiková úroveň tlumačovského aerobiku a voltižního oddílu. Obec je velmi dobře občansky vybavena - dvě mateřské školy, základní škola, zdravotní středisko, lékárna, kulturní a informační středisko, kvalitní restaurace… Projíždí zde autobusové linky do Zlína, Kroměříže a frekventovaná železniční trať Přerov - Břeclav.
Tlumačov je prostě dobré místo k žití - ostatně o tom více na www.tlumacov.cz...

A nyní k vlastní vycházce. Vycházka má celkem 6 zastávek, kde zjistíte čísla A až F, pomocí kterých vypočítáte souřadnice finále a dostanete se pak i k samotné keši.
Přeji příjemnou vycházku!

Stage 1 – Obecní úřad

Obecní úřad

Na úvodních souřadnicích, kde svoji vycházku zahájíte, se nachází budova Obecního úřadu Tlumačov. Tato bývalá budova spořitelny prošla v roce 2015 rekonstrukcí a dostala nový slušivý kabát. Vaším úkolem je nalézt na budově kamennou destičku se jménem stavitele, který budovu vystavěl a zaznamenat si číslo A:
- J. Kotěra > A = 4
- M. Lorenc > A = 6
- F. Smyček > A = 5

Pokud máte zjištěno, vydejte se kolem budovy úřadu průchodem ve zdi přes náměstíčko s kašnou, kolem hasičské zbrojnice a dostanete se ke stage 2 - kostel sv. Martina.


Stage 2 - Kostel sv. Martina

Kostel sv. Martina

Kostel sv. Martina je dominantou, kterou při průjezdu obcí prakticky nemůžete minout. V roce 2017 byla provedena rekonstrukce fasády a moc mu to sluší! V historických dokumentech se připomíná již v roce 1373. Věž byla dostavěna v roce 1585, funkční věžní hodiny jsou z roku 1776 a odbíjí čas dodnes. Kostelík působí útulným dojmem a v případě, že je otevřeno, neváhejte nahlédnout dovnitř. Pro vyluštění keše vás bude zajímat kříž napravo od vstupu do kostela (pohled od cesty). Na jeho zadní straně (strana ke zdi kostela) hledejte letopočet, jehož znalost vám prozradí hodnotu čísla B.
- 1895 > B = 1
- 1899 > B = 3
- žádný > B = 0

Po zjištění indície se vydejte směrem na sever k třetí zastávce, kterou je blízký památník. Po vaší levé ruce přes cestu spatříte budovu fary a starou budovu základní školy, která byla otevřena již v roce 1911. Při přesunu prosím použijte chodníky.


Stage 3 – Socha TGM

Socha TGM

Třetí zastávkou vycházky je socha T.G. Masaryka. Je památníkem občanů Tlumačova, kteří padli zejména v 1. světové válce, a jejichž potomci v obci žijí dodnes. Socha 1. československého prezidenta v Tlumačově přečkala jako jedna z mála u nás komunistický režim. V roce 2015 byl památník včetně okolního prostranství citlivě rekonstruován a nyní je důstojným pietním místem. Zde vás pro zjištění čísla C bude zajímat příjmení, které je na památníku uvedeno v největším počtu:
- Skopalík > C = 4
- Buršík > C = 3
- Samohýl > C = 2

Pokud máte spočítáno pokračujte podél silnice směrem na sever, kde na nedaleké křižovatce narazíte na další zastávku vycházky. Při přístupu k ní při přecházení silnice buďte prosím obezřetní, zvláště si pohlídejte vaše georoboty!


Stage 4 - Památník „Hrdinů 1866“

Památník Hrdinů 1866

Nyní stojíte před památníkem „Hrdinů 1866“. Památník připomíná historii spojenou s prusko-rakouskou válkou a je věnován tlumačovským občanům, kteří se této války zúčastnili. Abyste zjistili číslo D, zajímejte o informační ceduli, na které je mimo jiné seznam tlumačovských občanů, kteří narukovali do prusko-rakouské války. Jeden z nich narukoval dokonce do I. pluku námořního dělostřelectva. Byl to občan:
- Antonín Gazda > D = 6
- Josef Chytílek > D = 2
- Jan Horák > D = 5

Od této stage se vydejte směrem na jihovýchod, cestou kolem jedné z tlumačovských kapliček. Minete místní hřbitov a bude stále pokračovat rovně, až se vám po levé ruce ukáže park.


Stage 5 - Park u sokolovny

Park u sokolovny

Park u sokolovny je oddechovou částí obce. Rozkládá se nedaleko centra obce a nabízí možnost oddechu a posezení v příjemném prostředí. Celý park prošel v roce 2011 revitalizací. V létě se zde odehrávají společenské akce jako např. Den pro rodinu nebo tradiční Pivní slavnosti. Vy si zde také můžete chvíli odpočinout, ale asi jste nedočkaví finále... K tomu budete potřebovat hodnotu čísla E, které se skrývá pod odpovědí na jednoduchou otázku - na zpevněné ploše před altánem je na zemi zobrazen:
- Znak Tlumačova > E = 0
- Sokolský odznak > E = 1
- Tančící pár > E = 2

Z parku je to jen kousek k poslední zastávce této multikeše, kterou je dětské hřiště.


Stage 6 – Dětské hřiště

Dětské hřiště

Budoucnost patří dětem - to v Tlumačově víme. Proto se v obci nachází tři dětská hřiště s různým mobiliářem. Vy se právě nacházíte na jednom z nich. Zde budete mít prostor a čas vyluštit souřadnice finálky. K tomu vám ale ještě chybí číslo F, které jednoduše zjistíte správným zodpovězením otázky - které z houpacích zvířátek („péráků“) se na dětském hřišti nevyskytuje:
- kůň > F = 1
- žirafa > F = 6
- lev > F = 2


Nyní znáte všechna čísla, proto se v klidu posaďte na některou z blízkých laviček a pusťte se do počtů. Čísla doporučuji uschovat – určitě se vám ještě budou hodit. Pokud máte vše správně – a věřím, že ano – tak vzhůru na finále. To místo byste totiž v Tlumačově určitě neměli minout! Na finále může být občas zamudleno, proto dávejte při odlovu pozor, jinak je ale odlov v duchu hintu .

A zde je vzorec pro finále:
N 49°15.[B+E][A-F][C+E]', E 17°29.[B+D][D-F][A-C]'

Kód keše: [A+B][C+D][E+F]

V keši prosím dodržujte pravidlo férové výměny!ENGLISH

Welcome in Tlumačov!

Let me invite you for a short walk around our village called Tlumacov. It is the short walk for about 2 km. You should visit 6 stages to know the final coordinates of the cache. You should go there...!

If you want to know more information about Tlumacov, please visit this official website: www.tlumacov.cz

Stage 1. – Town hall
At the initial coordinates, there is a building of the Tlumacov municipal office. Your task is to find on a stone plate on the front side of the building the name of the architect who built the building and record number A:
- J. Kotěra > A=4
- M. Lorenc > A=6
- F. Smyček > A=5

Stage 2. - Snt. Martin church
The church is dated from the 14th century, the clock is from 1776 year. To know B value - look at the back side of the cross (in front of the church) - you should look for the number of era written there:
- 1895 > B = 1
- 1899 > B = 3
- No era > B = 0

Stage 3. – TGM statue
This is a monument of Tlumačov citizens died during the first World War. To know nuber C, here you should count surname, which is written at the memorial the most often:
- Skopalík > C = 4
- Buršík > C = 3
- Samohýl > C = 2

Stage 4. - 1866 monument
This monument is connected with the Austro-Prussian War and is dedicated to citizens of Tlumačov who participated in this war. To determine the number D, you should find the name of man, who was at the „I. Regiment naval artillery“. (in Czech it is „I. Pluk námořního dělostřelectva“):
- Antonín Gazda > D = 6
- Josef Chytílek > D = 2
- Jan Horák > D = 5

Stage 5. – Park
This park is near the centre of the village. To know number E you should solve this question - on the ground in front of the summer-house is displayed:
- Symbol of Tlumačov > E = 0
- Symbol of Sokol (CZ gymnastics organization) > E = 1
- Dancing pair > E = 2

Stage 6. – Playground
Children are the future – we know that in Tlumačov. To know the number F, you should answer question - what animal is not at the playground as swing:
- horse> F = 1
- giraffe > F = 6
- lion > F = 2

Final coordinates of the cache:
N 49°15.[B+E][A-F][C+E]', E 17°29.[B+D][D-F][A-C]'

Cache code: [A+B][C+D][E+F]

Good luck !


Flag Counter

Additional Hints (Decrypt)

arobw fr / qb abg jbeel

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.