Skip to content

Spitalsky les - Plzen Traditional Cache

Hidden : 04/14/2017
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Procházka trochu zapomenutým plzeňským lesoparkem


Špitálský les leží v katastru plzeňské čtvrti Doubravka ve východní části Plzně, severně od ulice Rokycanská, západně od areálu hřbitova, a je obklopen městskou zástavbou. Nadmořská výška lokality se pohybuje mezi 370 – 380 m n. m.  Jedná se o tzv. les zvláštního určení s rekreační funkcí s dominantním bukem lesním a borovicí lesní a dalšími vtroušenými dřevinami (například bříza bělokorá, javor, smrk, atd.). V tomto území má své přirozené útočiště velké množství drobného ptactva a další drobní živočichové (například veverka obecná).

 

 Mapa Špitálského lesa

 

 

HISTORIE


Altán

Počátek historické Doubravky souvisí se založením benediktýnského kláštera druhým pražským biskupem sv. Vojtěchem, který se roku 992 vracel z Říma do Čech a na základě dohody s českým knížetem hodlal založit v Břevnově u Prahy klášter. Spolu s ním přišlo do Čech i několik benediktinských mnichů. Právě pro ně dal postavit malý klášteřík na břehu Berounky zvaný Kostelec Panny Marie, dnešní kostel sv. Jiří v Doubravce. Později toto jméno upadlo v zapomenuti. Poslední zprávy o existenci kláštera pocházejí z 10. století.

První písemnou zprávou, která prolomila několikasetleté mlčení o Doubravce, je zpráva z roku 1320, kdy plzeňský měšťan Konrád z Dobřan založil Kostel sv. Máří Magdalény se stejnojmenným špitálem a přilehlým hřbitovem na pražském či špitálském předměstí přibližně v místech dnes již rovněž bývalého domu U Zvonu. Tento špitál dobře zabezpečil platy ze svého jmění (celkem 10 44 groše a další naturální plnění), zejména pak pozemků kolem Doubravky, které proto nesou název Špitálský les. Později, roku 1349 přikoupil k užitku špitálu i ves Ejpovice.

Cvičební prvky pro děti do 14 let pro mrštnost a obratnost

Správou špitálu byl pověřen roku 1322 Řád německých rytířů, s tím že jeden kněží se staral o duchovní správu a druhý o hospodářství. Vlastní kostel sv. Máří Magdalény byl jednolodní s plochým stropem, pouze presbyterium bylo zaklenuto širokými hruškovitými žebry křížové klenby na polygonálních příporách s hlavicemi. Vysvěcen byl roku 1321. K jeho zrušení pak došlo za vlády Josefa II. kolem roku 1789. Od poloviny roku 2010 byl na místě bývalého kostela prováděn archeologický průzkum.


 

NEDÁVNÁ HISTORIE A SOUČASNOST


Před cca 15 lety byla tato lokalita vybrána na základě ankety v Radničních listech pro vznik „Parku na přání“. Plánování a realizace parku se uskutečnila za účasti občanů bydlících v jeho okolí jako společný projekt Správy veřejného statku města Plzně a Centra pro komunitní práci.

„První plánovací setkání se uskutečnilo 19.10.2002 přímo zde, a jeho hlavním cílem bylo seznámení architektů a budoucích uživatelů s vybraným místem, jeho možnostmi a souvislostmi s okolním sídlištěm. Účastníci si v malých skupinkách, společně se zahradními architekty a facilitátory, prošli území na tzv. okružní cestě. V další části plánovacího dne si mohli občané navrhnout, co by v parku rádi viděli. Všechny nápady byly obodovány a tím byly získány jejich priority. V pracovních skupinách se kreslily jednotlivé návrhy parku.

Vrbový tunel

10.2.2003 se pak událo druhé setkání – veřejné projednání návrhu, kdy si občané mohli ověřit , jestli byly akceptovány jejich návrhy a přání. V sobotu 11.10.2003 se odehrála samotná stavba parku, kdy devadesát dospělých s dětmi z Doubravky a okolí sázeli stromy a keře a skupina dětí pletla vrbový tunel.

O několik let později - v roce 2010 vznikla kontroverzní studie na stavbu sportovního areálu „Sportpark Špitálský les“. Celá tato plánovaná akce vyvolala mnohé vášně mezi obyvateli obvodu.

Popis plánovaného sportovního areálu: "Jedná se o areál veřejných sportovišť, kdy jednotlivá sportoviště odpovídají předpokládané skladbě uživatelů – návštěvníků areálu. Cílovou skupinou má být zejména mládež, matky s dětmi, senioři. Areál doplňuje centrální objekt s občerstvením, půjčovnou sportovního náčiní, šatnami se sociálním zařízením a zázemím pro správu areálu s rozsáhlým parkovištěm s napojením na Rokycanskou třídu. Plán zahrnuje takřka kompletní zastavění horní louky sportovišti s dvěma vykácenými ovály v přilehlém lese. Součástí areálu by byly dětský koutek (písek, prolézačky, houpačky), trampolíny, hřiště na plážový volejbal, hřiště na petangue, cvičná louka pro golf –driving range 130 x 50 m, venkovní fitness (outdoorové stroje). Hřiště na pozemní in-line hokej (s živičným povrchem), hřiště na street ball (s umělým povrchem, 16 x 28 m), brouzdaliště/zimní kluziště, skate park (s betonovým povrchem, 65 x 50 m).

Pro mimo sportovní aktivity bude určena venkovní přírodní scéna pro možné kulturní vystoupení. Kolem celého areálu by byl veden objekt in-line dráhy v délce 667 m a šířce 6 m.

Odpůrci této studie dali nakonec projektu červenou. Podařilo se jim získat v zastupitelstvu Doubravky většinu a projekt byl vyřazen z registru investičních akcí. Zvítězil totiž názor, že si má Špitálský les udržet přírodní charakter.

V té době Správa veřejného statku města Plzně představila studii na dokončení tzv. „Parku na přání“. „Park na přání“ koresponduje s charakterem současného parku a je s projektem Sportparku v ostrém kontrastu. „Tento projekt chce zachovat přirozený ráz území, kde jsou respektovány dnešní pěší vstupy do parku s poměrně kvalitní sítí cest. Rozdělení území do menších celků přirozeně se od sebe oddělujících s rozličným charakterem a využitím - sportovní prvky pro nejmenší i starší děti, dorost, seniory, volnou pobytovou louku s ohništěm i prostor pro pejskaře tak, aby park navazoval na stávající zvyklosti obyvatel a zároveň vznikly nové možnosti trávení volného času jeho návštěvníků.“


 Fit stezka


Součástí  Špitálského lesa se v roce 2011 stala i Fit stezka. Tento venkovní fitness je určen prý především seniorům, kteří si sem mohou přijít kdykoliv zacvičit na nejrůznějších přístrojích pro relaxační a rehabilitační cvičení, protáhnout se a posílit celé tělo na čerstvém vzduchu. U každého z přístrojů je návod jak na něm cvičit. Cvičební prvky jsou podle dodavatele navrženy v kombinaci tak, aby byla zajištěna co největší variabilita cvičení. Výhodou je, že jeho využití je celoroční a  je tak novou příležitostí, jak aktivně trávit svůj volný čas.


Fit stezka
Fit stezka


 

Součástí lesoparku je dnes také hřiště pro menší děti s vrbovým bludištěm, pískoviště, sestava kladin na zkoušku rovnováhy, pružinová skákadla a tabule na kreslení, dále pak hřiště pro starší děti s lezeckou stěnou,čtyřramenná houpačka a lanové prvky. V současnosti jsou ve Špitálském lese taktéž instalovány „Cvičební prvky pro děti do 14 let pro mrštnost a obratnost“ . Najdete zde i hřiště pro míčové sporty.

Tak hurá za sportem, určitě si tu vyberou ti větší, i ti menší.....

 

Lezecká stěna
Hřiště

bolivie

Additional Hints (Decrypt)

Oevmn - h mrzr - qven - hevmahgr qibwpr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)