Niittukämppä Traditional Cache
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:
 (small)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
Parhaat loistonsa päivät nähnyt niittukämppä muinaisen Alavieskajärven pikkusaaressa.
Tällaisia pieniä niittukämppiä on aikoinaan ollut maatiloilla, koska tiet tänne järviniituille on olleet huonokuntoisia ja joskus melko etäällä päätilasta
Esimerkiksi alavieskajärvellä on ollut kalajokisten järviniittuja ja matkaa on kertynyt useita kymmeniä kilometrejä, joten yöpymis paikka on ollut tarpeen.
Mökeissä on yleensä ollut hella, jossa on voinut keittää ruokaa, pöytä ruokailuun ja sänky nukkumista varten.
Tämä kämppä kuuluu nykyään Kangasniemen tilaan (vaimon kotitila) ja täällä on yövytty viimeksi 1960 luvulla jonka jälkeen jäänyt tarpeettomaksi ja ränsistynyt nykyiseen kuntoon
Suorin reitti majalle on nokkosten valtaamaa, paras lähestymistapa on oikealta kaartaen. Ei suositella paljain kintuin kätköilyä.
Varovaisuutta liikkumisessa Kätkössä ei ole kynää
Additional Hints
(Decrypt)
Fvfächbyryyn, invugbrugbwn iäuäa, fvaar fvaäxva fra ynvggnvfvg
Treasures
You'll collect a digital Treasure from one of these collections when you find and log this geocache:

Loading Treasures