Elg (Alces alces)
Elgen er Norges største pattedyr, og kalles gjerne «skogens konge».
Elgkalver veier omkring 11 – 15 kg ved fødselen. I løpet av sommeren vokser de raskt og allerede samme høst vil de veie 100-160 kg. For elgkyr fortsetter kroppsvekten å øke inntil 4-7 års alder, mens elgokser kan vokse inntil de er 5-9 år gamle. Fullvoksne elgokser veier i gjennomsnitt 400-550 kg om høsten, og fullvoksne elgkyr 320-400 kg. Slaktevekta av elg under jakta ligger i gjennomsnitt på 50-55 %.
Pelsfargen kan variere fra nesten svart til alle nyanser av brun eller grå til helt lys gråbrun. Kamuflasjen er perfekt, og selv et så stort dyr kan være nesten umulig å få øye på inne mellom trærne.
Elgoksene har gevir, det er størst når oksen er i 5-8 års alderen, og kan da veie opptil 30 kg, med 20-25 tagger.
Elgen beiter sjelden på bakken. De lange beina og den korte halsen gjør at den må ned på kne for å nå ned til maten. Den beiter derfor oftest på urter, blader, løv og kvister i det såkalte busksjiktet, fra 30 cm over bakken og så langt opp den når. Om våren er den en hyppig gjest på bondes jorder der den står på kne og spiser gress.
Parringstiden er i slutten av september og begynnelsen av oktober, kalvene blir født mai – juni året etter. Mor-kalv bindingen er meget sterk, og kua vil kunne opptre svært aggressivt overfor farer som truer kalven hennes. Treffer man på en elgkalv eller elgku på våren/ forsommeren gjør man best i å fjerne seg raskt fra stedet for å unngå å få en rasende elgku i hælene! En skal for øvrig være klar over at verken elgokser eller kuer vil stange, eller bruke hodet, når de angriper farer som truer eller vil jage bort andre elger. Elgene slår med frambeina, og slagene er kraftige.
Elgen er dessverre ikke redd for biler. Hvert år blir nesten 1500 elg drept i bilpåkjørsler. Også mennesker omkommer og får alvorlige skader som følge av elgpåkjørsler. http://www.hjortevilt.no/fakta-om-artene/elg/
I området rundt denne cachen er elgstammen stor, her på jordene er det observert over 20 dyr samtidig!