Skip to Content

<

Bestes jūdžakmens

A cache by Jaunrugumi Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/08/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size: micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Bestes jūdžakmens

Bestes jūdžakmens ir 17. gs. ceļu būves un aprīkojuma piemineklis.

Nosaukumu ieguvis no netālu esošā Bestes kroga, ko tagad sauc par "Ābelītēm". Jūdžakmens mūsdienās neatrodas precīzi tajā pašā vietā, kur ticis sākotnēji uzstādīts. 20.gs. vidū, izbūvējot šoseju, tas bija nogāzts un, iespējams, iestumts grāvī, pārvietojot par vairākiem metriem, bet ap 1980.g. pēc Valmieras vēsturnieku ierosmes to atkal uzcēla stāvus un ar cementu nostiprināja uz betona pamatnes.

Akmens (sārts, vidēji lielkristālisks kālija laukšpata un biotīta granītgneiss) ir stēlas veida (garums 2,4 m, virs zemes paceļas 1,5 m) un tajā iekalts skaitlis "1686" un uzraksts "14M", kas apzīmē tā uzstādīšanas gadu un un, domājams, attālumu Zviedrijas jūdzēs līdz Rīgai. Spriežot pēc 17.gs. kartēm, šādi akmeņi uz zviedru ierīkotajiem pasta ceļiem varētu būt bijuši uzstādīti ik pa jūdzei, taču Bestes jūdžakmens ir vienīgais šodien zināmais eksemplārs. 
18.gs. sākumā Vidzemi iekaroja Krievija un zviedru jūdžu akmeņu vietā uzstādīja verstu stabus, pirmajiem zaudējot praktisko nozīmi.

Slēpnis ir nano izmēra konteiners, kas nesatur rakstāmo. Ja esat aizmirsuši rakstāmo, varat pievienot fotologu. Fotologā ir jābūt redzamam konteinerim un akmenim.

Additional Hints (No hints available.)Return to the Top of the Page

Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.