Skip to content

Kvarts & Erosion på Vinga - Earthcache EarthCache

Hidden : 7/10/2017
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Press here for English!


[Svenska]

Erosion



Erosion är den nednötning och transport av berg, jord eller annat material på grund av en mekanisk eller kemisk påverkan. Erosion kan till exempel orsakas av vind, rinnande vatten, vågor, glaciärer, gravitationsrörelser, levande organismer, men även genom massrörelsernas materialtransport nedför sluttningar. Till skillnad från vittring så förutsätter begreppet erosion att det även sker en bortförsel. Erosion är en naturlig process. Den har tillsammans med de tektoniska processerna format jordytan. På många ställen har människan påverkat den (jordbruk, avskogning, överbetning, väg- och järnvägsbygge), vilket oftast inneburit en högre erosionstakt, speciellt ökad vinderosion. Jorderosion kan leda till igenslamning av vattendrag vilket skadar fisk och korallrev, att odlingsytan och näringsämnen försvinner och risk för översvämningar ökar.



Vad är kvarts?



Kvarts är ett mineral som uteslutande består av kiseldioxid (SiO2). Det är ett av den kontinentala jordskorpans vanligaste mineral. Av den kontinentala jordskorpans mineralogiska sammansättning utgör kvarts 11 volym-%. Mineralet är ofta gråvitt och halvgenomskinligt men kan förekomma i ett flertal färgvarianter. Ibland förekommer kvarts som glasklar sk bergkristall, violett ametist, gul citrin , vit mjölkkvarts, röd rosenkvarts eller svartbrun rökkvarts eller "röktopas".

Eftersom färgerna varierar är bedömningen efter färg vansklig. Vid mineralbestämning används därför andra egenskaper som t ex hårdheten där kvarts utgör ett indexmineral för hårdheten 7 i Mohs hårdhetsskala och det kan ej repas med kniv. Kvarts är dock tillräckligt hårt för att repa fönsterglas.

Kristallbyggnaden hos kvarts gör att spaltning utefter bestämda kristallytor ej uppkommer vid slag mot mineralet. Istället splittras det hårda mineralet i hårda, vassa, flisiga fragment karakteriserat som mussligt eller konkoidalt brott.

Vid systematisk behandling av mineralrikets mångfald klassificeras mineralen vanligen efter den kemiska sammansättningen. De grupper som då används är i) genuina element, ii) sulfider iii) oxider och hydroxider iv) halogenider (salter) v) karbonater, nitrater, borater, vi) sulfater, kromater, molybdater, volframater, vii) fosfater, arsenater, vanadater samt Klass VIII, silikater, där kvarts hör hemma. Silikatgruppen är den med störst mångfald.

Med hänsyn till ett mer praktiskt system där mineralen utgör byggnadselement i våra bergarter används ett system där uppdelningen inskränks till två grupper, nämligen huvudmineral och accessoriska mineral. Den förstnämnda gruppen omfattar de kvantitativt viktigaste mineralen, vilka dessutom har betydelse för systematiken av bergarter. För närmare information se t ex Bengt Lobergs lärobok GEOLOGI. De accessoriska mineralen kan bl. a. på grund av att de utgör så liten del av mineralinnehållet i en bergart (< 5 vol.-%) av praktiska skäl inte ha funktionen som bas för bergartssystematiken.

Malmer och industrimineral representeras däremot ofta genom lokala ansamlingar ur gruppen accessoriska mineral som ur ekonomisk synvinkel kan vara brytvärda.

Kvarts är ett av de mineral som karakteriserar bergarterna i vårt kristallina urberg. Vårt urberg består i stor utsträckning av sådana bergarter som graniter, porfyrer, gnejser och leptiter.

Kvarts vittrar sällan i de olika slags klimat, som normalt är förhärskande på jordytan. Kvartsen finns kvar när de andra vanliga bergartsbildande mineralen sprängts sönder av värme och köld, när de nötts till stoft eller lösts upp av sura ämnen i luft och vatten. Därför är kvarts den viktigaste och ofta nära nog enda beståndsdelen i sedimentära bergarter såsom sandstenar och härav omvandlade bergarter såsom kvartsiter.

Huvuddelen av den kvarts som förekommer i våra bergarter och jordar har ursprungligen bildats genom kristallisation ur heta lösningar som emanerat ur magmor. Kvarts kan dock även bildas ur geléartade fällningar i kiselsyrehaltigt vatten. Sådan kvarts är ytterst finkristallinisk som i mineralen kalcedon, agat, opal, jaspis m. fl.

För att vederlägga den utbredda missuppfattningen att s.k. sura bergarter i en jordart ger upphov till en sur jord bör det betonas att just kvarts ligger bakom det geologiska begreppet sur bergart. Innebörden av sur står då för en hög kiselsyrehalt (SiO2-halten > 65 %). Detta begrepp får således ej användas synonymt med eller förväxlas med den surhet som anges som pH < 7. I det senare fallet kan man med hjälp av en pH-elektrod bestämma vätejonaktiviteten i en lösning eller suspension och uttrycka den såsom den negativa logaritmen för vätejonaktiviteten. Vid försök med att krossa pegmatit (mineralogiskt en grovkornig granit) och sedan bestämma vätejonaktiviteten i en vattensuspension uppnåddes värden på pH överstigande 9 enheter trots att inga s.k. mörka eller mafiska mineral förekom.

Då kiselsyrehalten understiger 65 vikt-% minskar förutsättningarna för att fri kvarts skall kunna utkristallisera ur en magma då denna svalnar och kristallina bergarter bildas. Istället bildas då s.k. basiska bergarter där fri kvarts saknas.

Våra moränjordars innehåll av kvarts beror dock på sammansättningen av de vittringsrester och bergartsfragment som täckt vårt territorium innan de kvartära nedisningarna bearbetade landet och avlagrade materialet i form av moräner och isälvsavlagringar.

Kvarts på vinga



Vinga är en mycket fin ö som är mest berömd för fyren, vinga fyr och Tube museet. Många kommer hit på sommaren då fyrtonet är öppet för besökare mot betalning (50kr). På ön finns även ett vandrarhem om man vill stanna flera dagar och en kiosk. Du behöver ha en egen båt för att komma till Vinga. Resetiden hit är ungefär en timme från Göteborg men kan även vara längre beroende på båt.
Kvarts finns i berget på många ställen här på vinga. Vid koordinaten är ett sådant exempel. Vid koordinaten finns vit kvarts, är vit och ogenomskinlig kvarts. Det som orsakar den vita färgen och ogenomskinligheten är mängder av små håligheter och inneslutningar i form bubblor fyllda av koldioxid eller vätska som stoppar upp och splittrar ljusvågorna. Man vet inte hur gammal kvartsen är då det inte har gjorts några tester på den. Man kan även finna rosa kvarts på vissa ställen men det är mycket lite sådan kvarts här på vinga. I massiv rosenkvarts orsakar nanometerstora fiberliknande inneslutningar av ett dumortieritliknande rosa mineral den rosa färgen medan i rosa kvarts är det spår av titan som orsakar färg genom att det sker ett laddningsutbyte mellan faserna Ti4+ och Ti3+. Rosa kvarts är det spår av titan som orsakar färg genom att det sker ett laddningsutbyte mellan faserna Ti4+ och Ti3+.


Loggnings instruktioner




För att kunna logga cachen skall du svara på följande frågor:
1. Kolla närmare på kvartsen vid koordinaten, har den utsatts för erosion? Motivera!

2. Om den utsatts för erosion hur har materialet försvunnit?


3. Kvartsen är ljusare på vissa ställen och mörkare på andra, vad kan det bero på?

4. Ladda upp en bild på dig och din GPS vid koordinaten [frivilligt, men uppskattas!]

För att logga cachen skall du maila svaren till mig via min profilsida (länk.) Alternativt skicka svaren till aa1124aa@outlook.com Vid eventuella fel så kontaktar jag dig.

[English]


Loggning Tasks




1. Look closer to the quartz at the coordinate, has it been exposed to erosion? Motivate!

2. If it has been exposed to erosion, how has the material disappeared?


3. The quartz is lighter in some places and darker on others, what can be the reason for that?

4 Upload a picture of you and your GPS at the coordinate [Optional!]
>
To log, send the answer to me from my profile page (länk.) I Contact you if somthing is wrong. You dont need to wait on answer from me to log!

Additional Hints (No hints available.)