Skip to content

<

Hurvinek

A cache by nedvedarchitekti Send Message to Owner Message this owner
Hidden : 07/24/2017
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keška vás zavede do ulice Skupova.


Josef Skupa, který vymyslel Spejbla a Hurvínka, se narodil 16. ledna 1892 a zemřel 8. ledna 1957. V roce 1919 si nechal od loutkáře Karla Noska nechal vyrobit loutku Spejbla, který se měl stát karikaturou přechytralých měšťáků. Skupa se roku 1920 oženil s Jiřinou Schwarzovou, která byla později vodičkou Hurvínka. Roku 1926 mu jako překvapení vyrobil loutkář Gustav Nosek loutku, která vypadala jako zmenšenina Spejbla. Skupovi se nová loutka velmi líbila a rozhodl se ji pojmenovat Hurvínek.

Původně se ale jmenovala „Spejblík“, jméno Hurvínek vzniklo během roku 1926. Brzy začal hrát představení, kde Spejbl byl přihlouplý otec a Hurvínek jeho mazaný syn. Původně nebylo myšleno, že Hurvínek bude Spejblův syn, vyplynulo to ale z jejich vzájemného vztahu. Hurvínek je Spejblovi podobný, má ale na rozdíl od něj vlasy a loutka umí pohybovat očima. V roce 1927 se Skupa stal ředitelem divadla, kde hrál. Roku 1930 vznikla postava Máničky, kterou hrála Anna Kreuzmannová. Když se divadlo stalo oblíbené, Skupa se rozhodl, že přestane být učitelem a bude se věnovat divadlu profesionálně. Divadlo začalo cestovat po celém Československu a několikrát hrálo i v zahraničí. Zároveň se soubor rozrostl o další pracovníky; Skupa například při školní soutěži objevil talentovaného Jiřího Trnku. Do divadla nastoupil také Jan Vavřík-Rýz, který si pro spejblovské hry vymyslel postavu upovídané babky, paní Drbálkové. Ta sice většinou hrála záporné role starých upovídaných žen a později na jejich základě vznikla čtvrtá postava divadla, Mániččina bábinka paní Kateřina. Za 2. světové války byl Skupa zatčen a divadlo bylo zavřeno. Některé loutky se podařilo schovat, ale část sebralo gestapo. Obnoveno bylo na podzim roku 1945, zároveň bylo divadlo přesunuto z Plzně do Prahy. Od roku 1954 začal Skupu alternovat Miloš Kirchner a po Skupově smrti ho vystřídal. Začal se učit role Spejbla a Hurvínka také v cizích jazycích, aby mohl vystupovat v zahraničí. Po Kirchnerově smrti začal mluvit Spejbla a Hurvínka Martin Klásek, který je mluví až do teď. V současnosti Divadlo Spejbla a Hurvínka sídlí v Dejvické ul. na Praze 6. Po Hurvínkovi se jmenuje asteroid objevený 27. října 1997 astronomkou Lenkou Kotkovou a přezdívá se tak rovněž historickému železničnímu  motorovému vozu.  Zdroj: Wikipedie

 

Je to naše první keš, doufáme, že se vám bude líbit a prosíme o dobré zarolovávání Logbooku. Díky J

 

This cache takes you to Skupova Street. Josef Skupa, after whom the street is called, invented Spejbl and Hurvínek – probably the most popular Czech marionettes of the 20th century. He was born on January 16, 1892, and died on January 8, 1957. In 1919, he let the puppeteer Karel Noska to produce the first marionette, Spejbl, which was to be a caricature of shrewd bourgeoisie. Skupa married Jiřina Schwarzová in 1920 – she later became a performer of Hurvínek, Spejbl’s son. Hurvínek was „born“ in 1926 when another puppeteer, Gustav Nosek, produced a marionette that looked like Spejbl's miniature as a surprise for Skupa. Skupa liked it very much and decided to name it Hurvínek. Originally he was called "Spejblík" (diminutive from Spejbl); the name Hurvínek was invented in 1926. Skupa soon began to perform plays where Spejbl was a dull father and Hurvínek his cunning son. Originally, Hurvínek was not meant to be Spejbl's son, but it emerged out of their mutual relationship. Hurvínek looks very much like Spejbl, but the marionette has hair and can move eyes. In 1927, Skupa became the director of the theater where he performed. In 1930, another marionette was invented – the first woman’s character called Mánička who was performed by Anna Kreuzmannová. When the theater became popular, Skupa decided give up the career of a teacher and became a theater professional. The theater began to travel all over Czechoslovakia and several times played abroad. At the same time, the ensemble has grown; Skupa, for example, found talented Jiří Trnka at the school competition. Jan Vavřík-Rýz also took part in the new theater stuff, and made up the character of a chatty Mrs. Drbálková. Although she played mostly negative roles of old pretentious women, she later formed the fourth figure of the theater, Mrs. Catherine, Mánička’s granny. During World War II, Skupa was arrested and the theater was closed. Some marionettes were hidden, but part of them was taken by gestapo. Skupa’s theater was restored in the autumn1945 and moved from Pilsen to Prague. Since 1954, Miloš Kirchner began alternating with the group of marionette performers and replaced Skupa after he passed away. He began to learn the roles of Spejbl and Hurvínek also in foreign languages to play abroad. After Kirchner's death, Spejbl and Hurvínek started to be performed by Martin Klásek – he speaks the main character until now. Today, The Spejbl and Hurvínek Theater is located in Dejvická Street, Prague 6. The asteroid discovered on October 27, 1997 by the astronomer Lenka Kotková is called after Hurvínek, and Hurvínek is also a nickname for the historic railway motor car. Source: Wikipedia It's our first cache, we hope you will like it.

Additional Hints (Decrypt)

Gn´ghyqn cnexhwr qbyh, zntarg
Fcrwoy cnexf qbja, zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)Reviewer notes

Use this space to describe your geocache location, container, and how it's hidden to your reviewer. If you've made changes, tell the reviewer what changes you made. The more they know, the easier it is for them to publish your geocache. This note will not be visible to the public when your geocache is published.